Chřest alias špargl – zajímavá zelenina s chutí božské many

Sbíhají se vám sliny při představě chřestové polévky? Nebo vám tento požitek zatím unikal? Pojďte se ponořit do tajů zeleniny, z jejíž výhonků uděláte skvělou polévku, výborný koktejl nebo báječnou přílohu. Tohle všechno umí chřest alias špargl. Najdete skvělý a svěží zelený chřest, nebo jemný a tajuplnější chřest bílý.

Věděli jste, že chřest byl za první republiky velmi oblíbenou českou zeleninou?

Troufnu si říci až superpotravinou. Možná o něm nic víc nevíte, nebo znáte pár střípků, které jsem kdysi věděla například já:

  • Město Ivančice, město mých středoškolských studií, stojí za názvem „ivančický špargl“:

Ivančický chřest, ve světě známý spíše pod jménem ivančický špargl, město a jeho obyvatele v minulosti proslavil nejen na Moravě a v podunajském mocnářství, ale i v celé tehdejší Evropě. Odborníci tvrdí, že v Evropě byl tehdy tzv. ivančický špargl známější než plzeňské pivo. A jak se chřest do Ivančic dostal? První sazenice sem roku 1829 přivezl místní lékárník a radní Anton Worell. Jeho chřestovnictví pracovalo úspěšně šestaosmdesát let.“

Koho historie chřestu v Ivančicích a také detaily o pěstování chřestu zajímají, ať se podívá na tyto stránky, odkud tyto informace pochází. Anebo si zajeďte na Ivančické chřestové slavnosti, které se letos konají 19.-21.5.2017.

  • Chřest byl považován za afrodiziakum a také potravinu vhodnou pro budoucí maminky a pro osoby potřebující zvýšené dávky kyseliny listové.

Wikipedie tvrdí, že šest výhonků chřestu obsahuje téměř polovinu doporučené denní dávky kyseliny listové pro dospělého, hodně draslíku a že průzkumy ukazují, že díky obsahu kyseliny listové může dojít v těle ke „zkrocení“ vysoké hladiny homocysteinu.

Chřest obsahuje i další minerální látky a vitamíny skupiny B, navíc zelený špargl je rovněž dobrým zdrojem vitaminu C.

Jedním ze zajímavých účinků, které se přisuzují chřestu, je skutečně afrodiziakální síla. Navíc prý pozitivně ovlivňuje plodnost mužů i žen. Možná by stálo za to, toto tvrzení ještě nyní v chřestovém období vyzkoušet 😀

Jak správně zpracovat chřest

Protože si myslím, že není třeba opakovat něco již velmi skvěle zpracovaného, tak bych ráda doporučila Jak na chřest: recept, který vám ušetří pěněženku mé oblíbené kuchařky a food blogerky Jany Florentýny Zatloukalové alias Kuchařky pro dceru. Naleznete tam nejen informace o tom, jak dobře zpracovat chřest, ale i velmi chutné recepty.

Florentýna se v článku a receptech soustředí na bílý chřest, ale vyzkoušela jsem její rady i na chřest zelený a poslední chřestovou polévku jsem vařila z půl kilogramu chřestu bílého a půl kilogramu chřestu zeleného. Jen jsem zelený chřest blanšírovala kratší dobu a polévka se zabarvila lehounce do zelena. Byla skvělá a blanšírované výhonky jsem ujídala už v průběhu vaření, takže mi málem nezbylo ani na oblohu ani na těstoviny se sýrovou omáčkou, kousky šunky a chřestu 🙂

Zelený versus bílý a recepty

Zelený chřest je skutečně lahodný – chuťově ještě jemnější a lahodnější (ale taky více „zeleninový“) než bílý chřest.

  • Zelený je možné jíst i syrový, připomíná mi sladké hráškové lusky.
  • Zelený nevyžaduje tolik práce a loupání. Stačí ho oloupat mnohem méně (spodní 2/3) – u některých hodně mladých výhonků se nemusí loupat vůbec.
  • Oba chřesty je však vhodné oblanšírovat. Bílý bez blanšírování je přeci jen tvrdý. Přesný postup blanšírování je skvěle popsán právě Kuchařkou pro dceru. Zelený chřest se však blanšíruje kratší dobu – maximálně 1 minutu ve vařící vodě.

Mám pro vás ještě jeden tip na stránky s chřestovými recepty a také chřestové slavnosti v Hostíně. Běžte tudy – receptů je tam vskutku požehnaně. Chřestové slavnosti v Hostíně proběhnou už 6.5.2017 a jsou přímo u největšího a asi jediného českého velkopěstitele a dodavatele chřestu v ČR, který chřest dodává i na slavnosti v Ivančicích. Ivančice totiž chřestovou velmocí bohužel nejsou, ale jejich slavnosti jsou zase skutečně velké a s dlouholetou tradicí.

Když mluví chřest a jeho preventivní účinky na zdraví

Chřest lékařský, Asparagus officinalis, se považuje za zeleninu, která pomáhá:

  • při onemocnění ledvin a močového měchýře,
  • při poruchách funkcí jater a žlučníku,
  • údajně působí příznivě taktéž na srdce a krevní oběh a ulevuje od bolestí zad,
  • trávení a vyměšování (pozitivně ovlivňuje průjem i zácpu).

Značný obsah vlákniny podporuje činnost střev, prospívá zažívání a působí preventivně proti rakovině tlustého střeva. Afrodiziakální účinky byly pozorovány při jeho dlouhodobé konzumaci. Navíc je skutečně dobře stravitelný a mohou si ho připravovat i lidé se zažívacími obtížemi.

Blanšírovaný chřest nebo chřestovou polévku bych dokonce doporučila také lidem s diagnózou střevních zánětů. Alespoň tedy mě s ulcerózní kolitidou se velmi dobře tráví. Každý si to však musí vyzkoušet sám. Můžete vyzkoušet i chřestový nápoj, podobně jako já před dvěma lety na chřestových slavnostech v Ivančicích. (Ano, ten bílý nápoj je chřestový koktejl.)

Jaké vzkazy nám chřest přináší?

Vzkaz o síle Matky Země, energii přírody i půdy. Narozdíl od kořenové zeleniny roste chřest směrem k nebi, podporuje nás tudíž k „otvírání se světu“. Přináší hladivou a ochlazující energii, která osvěžuje a přináší mnoho dobrého. Osvěžuje tělo i mysl. Více se chřestu budu věnovat v druhém dílu Příběhů o superpotravinách. Na ten první zavítejte sem.

Teď už si utíkejte koupit chřest 🙂 Klidně i do nějakého supermarketu, chřest totiž zažívá renesanci a prodávají ho všechny větší řetězce. Nebo si zajeďte na chřestové slavnosti do Hostína nebo Ivančic. Nezapomeňte se pak podělit o zážitky ze slavností nebo z vaření chřestových dobrot dolů pod článek.

Veronika Hanzlíková
Jsem mladá žena, ale zažila jsem ve svém životě už mnoho bolesti. Po stránce fyzické i psychické. To mě dovedlo k tomu, že pomáhám ostatním nejen v oblasti výživy a toho, co jíst, ale i v oblasti zdravotní prevence. Důležitou kapitolou mé práce je podpora ostatních, kteří mají zažívací obtíže. Především střevním záněty. Učím nás všechny, včetně sama sebe, jak žít a jíst kvalitně v nejrůznějších obdobích života. Jsem autorkou dvou elektronických knih: - 10 klíčů k tajemství potravin>> - 21 příběhů českých superpotravin>> Pro čtenáře z řad osob se střevními záněty jsem připravila příručku a videokurz: - Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně>> Věnuji se také celostnímu poradenství pro zdravotní prevenci a výživu. Více o mně si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *