ČESKÉ POTRAVINY, POHYB A JARO (21denní výzva)

10. úkol - 17. 4.

Co je kyselé, není veselé. Většina z nás nemá ráda kyselé obličeje ostatních. Naznačují, že se něco děje v jejich životě nebo třeba v jejich postoji vůči nám. Někdy nám však „kyselé obličeje“ pomůžou vyříkat si, co nás trápí.

Také se používá úsloví „zůstat na ocet“. A když už člověk jednou zůstane na ocet, je to určitě vhodná příležitost zamyslet se nad tím, jestli je všechno v pořádku. Možná je a z dobrého vína se stane dobrý ocet, ale možná taky není a nastal ten správný čas na změnu. Třeba stačí jen začít změnou kyselého obličeje na nějaký méně kyselý. Až se postupně dopracujete ke sladkému úsměvu. A ne proto, že ho potřebujete ukazovat ostatním, ale protože se na něj sami cítíte.

Ocet nám vzkazuje: vyříkávejme si nedorozumění a snažme se být vnitřně spokojení. Pokud budeme šťastní, budeme i ostatní přitahovat. Láska, kterou ukazujeme ostatním, se nám vrací. Třeba díky tomu našemu vnitřnímu štěstí ubyde kyselých obličejů a pocítíme lásku a „sladkost“ i ze svého okolí.

(podkapitola Když ocet mluví z knihy Příběhy českých superpotravin)

Od doby, kdy jsem sepsala kapitolu o octu do knížky Příběhy českých superpotravin (ano, ocet je podle mého superpotravina) a podkapitolu Když ocet mluví, jsem ještě zitenzivnila používání obyčejného kvasného octu v domácnosti. Kromě toho, že jsem zařadila domácí octové vinaigrette do jídelníčku. ;) 

Některé úkony, jak používám kvasný ocet v domácnosti, jsou sice shrnuté v knize a máte teď možnost si kapitolu o octu stáhnout zdarma. Nicméně úklid za pomoci octa si podle mého zaslouží shrnutí (navíc nám to hezky navazuje na včerejší 9. úkol): 

 • Ocet používám pro dezinfekci povrchů v ledničce a na kuchyňské lince. Občas octem "proliju" i mycí houbičku, pokud je mi líto ji ještě vyhodit a zůstala třeba několik dní nepoužívaná (třeba, když jsme delší dobu pryč).
 • Octem občas umývám i záchod, obzvlášť se mi osvědčil na okolí takových těch "špuntů", co drží prkénko. Jinak tedy kombinuju s jinými čističi a dezinfekcí. Nicméně - s dezinfekcí se to taky nesmí přehánět a víc než záchod je na mikroorganismy někdy bohatší třeba taková klávesnice od počítače nebo mobilní televon. :)
 • Už vůbec nepoužívám aviváž, takže kromě toho, že čistím pračku občas octem, tak do "šuplíku" na aviváž dávám trochu octu. Prý se může ocet smíchat s pár kapkami aromaoleje a máte pak i hezky provoněné prádlo.

Silnější dezinfekční účinky

Pokud byste od octu chtěli ještě silnější dezinfekční účinky, tak tady jsou tipy, kde se prý dají koupit víceprocentní octy (od 10 % kyseliny octové výš) nebo případně octové čističe (ne, není to placená reklama):

 1. VMD Drogerie - Ringo octový čistič (je tam vyjmenovaná i celá šíře toho, na co tenhle čistič používat) a stojí jen 18 Kč
 2. Aromka Brno - nabízí 8 % a 10 % ocet do vlastních nádob
 3. Polsko - prý kdekoliv v obchodech bezbarvý 10 % ocet za 10 Kč
 4. Bzenecký ocet - přímo v Bzenci je prý možné si zajít koupit 20 % ocet, případně se v Bzenci vyrábí už zmiňovaný Ringo octový čistič a podle této stránky to vypadá, že firmy jsou spolu propojené. 

Tyhle informace pocházejí z facebookové diskuze mojí oblíbené "minimalistky" Marcely Sobotové. Nejsem žádná ekoaktivistka, ale její styl nejen v oblasti minimalismu, ale třeba i jako inspirace "bezobalového" žití, se mi moc líbí. Marcelu Sobotou najdete na stránkách zijememinimalismem.cz a rovnou vám sem vkládám její recept na univerzální citrónový čistič právě s použitím octu.

Dva dárky pro vás

O jednom už víte. Tím je lepší cena na knížku Příběhy českých superpotravin. Možná už ji dokonce máte nebo přemýšlíte nad její koupí. Rozhodla jsem se pro vás nechat knížku za cenu 399 Kč (tedy o 50 Kč níž, než je kniha aktuálně ke koupi) až do 29. dubna, kdy bude výzva končit.

 • Slevový kód do ČR zní takto: JARO-50 a na Slovensko: JARO-2-EURA

Při objednávce stačí vyplnit pole Slevový kód a dát ho uplatnit. Částka 50 Kč (příp. 2 eura) se automaticky odečte z ceny objednávky. 

Tím druhým dárkem je pro ty, co knížku ještě nemají, kapitola právě o octu ke stažení zdarma. Se zaměřením spíš na jeho výživovou stránku. Obsahuje i 2 recepty, kterými se můžete inspirovat při dnešním plnění úkolu. ;) 

Kdo ještě knížku nemáte a nemůžete se tedy do kapitoly o octu podívat a přečíst si ji, stáhněte si povídání (prý jedno z nejlepších v knížce ;) ) tady. ⇓

Kapitola o octu z knížky

PŘÍBĚHY ČESKÝCH SUPERPOTRAVIN

 • Ocet je naše superpotravina a stojí o něm vědět víc, včetně babských rad a lidové moudrosti.

 • Ocet je skvělé dezinfekční činidlo a umí dokonce i přirozeně snižovat horkost v těle.

 • Inspirujte se recepty - jak si vyrobit vlastní ocet doma i octovou zálivku vinaigrette. Plus další tipy k tomu.

Zadání 10. úkolu:

Dneska nebo o víkendu (až do neděle 19. 4.) použijte ocet. Je jedno, jestli si vyberete jeho použití do jídla (napadá mě tlačenka s octem a cibulí :) nebo klidně zeleninový salát s octovou zálivkou) anebo použijete ocet na dezinfekci kuchyňské linky, místo aviváže do pračky nebo na úklid jako takový. ;)

Jak zdokumentovat splnění 10. úkolu?

Nechám to opět na vás, jak splnění úkolu vyfotíte. Budu moc ráda, když se o fotku podělíte, i pokud neplánujete se zúčastnit slosování o hodinu výživově-emoční konzultace. Pokud chcete i "soutěžit", je potřeba do půlnoci 19. 4. fotku nasdílet buď:

 • do naší skupiny na Fb - České potraviny, pohyb a jaro (21denní skupina)
 • na svůj osobní FB profil - prosím tam pak označte skupiny České potraviny, pohyb a jaro (21 denní skupina) - nejsnáz to jde dát @ a pak začít psát název skupiny, FB už by pak měl skupinu k označení nabídnout
 • na Instagram - prosím o označení hashtagem #ceskepotravinypohybjaro a současně můj profil @pribehyzivota_vedomavyziva

Pro shrnutí všech úkolů a informací o výzvě se vydejte tudy.