ČESKÉ POTRAVINY, POHYB A JARO (21denní výzva)

11. úkol - 18. 4.

Dnešní úkol zní - zacvičte si!

Ideálně po ránu a ideálně Pozdrav slunci nebo 5 tibeťanů. Samozřejmě s ohledem na svůj zdravotní stav a možnosti. Počítají se samozřejmě i alternativní cviky, například v posteli protažení nohou a rukou. ;) Jakou formou to pojmete, nechám na vás a nemusíte ani dodržet ranní čas. Pokud ho dodržet chcete, máte možnost tenhle úkol splnit i zítra, v neděli 19. dubna.

Pozdrav slunci

Dovolím si citovat svoji kamarádku a skvělou jogínku Martinu Doubkovou:

"Pozdrav slunci je krásná jógová sestava pro skvělý den. Můžete ji cvičit nejlépe ráno nalačno, protože se krásně protáhnete a rozcvičíte. Ale pokud nemáte čas nebo na vás padá únava a chcete se trochu probrat, klidně si ji zacvičte i odpoledne nebo večer.

Pozdrav slunci je sestava, o které se hodně mluví a bývá považována za začátečnickou. Správné zvládnutí ale vyžaduje čas a trénink. Sestava se skládá z 12 cviků (ásan), které jdou plynule za sebou v návaznosti na dech."

Od Martiny si můžete zacvičit:

Pět tibeťanů

"Pět tibeťanů je soustava pěti tibetských cviků, která jako fenomén byla známa už v 1. republice. Teprve po roce 1989 se opět objevuje v minulosti zakázaná literatura na téma alternativní metody léčby," takhle to aspoň tvrdí Wikipedie

Zajímavá je jeho historie, jak se tenhle systém o tibetských mnichů dostal na Západ. Wikipedie k tomu říká:

"Na začátku minulého století se vysloužilý důstojník britské koloniální armády plukovník Bradford (soudí se, že to nebylo jeho pravé jméno) spřátelil s panem Peterem Kelderem. Sloužil v Indii a vyprávěl o tom, že prý někde v Tibetu je klášter, kde mniši znají tajemství věčného mládí. Dlouho přemlouval pana Keldera, aby jel s ním do Tibetu a aby spolu našli ten klášter. Plukovník nakonec odjel sám. Nutno dodat, že to byl už šedivějící pán o holi, kterému se blížila šedesátka.

Po 23 letech se plukovník Bradford vrátil do Anglie a jeho přítel ho nemohl poznat. Muž, kterému by odhadoval 45 let, mladistvého věku, vzpřímené chůze, tmavé vlasy. Vyprávěl, jak našel tibetský klášter, žil s mnichy, pěstoval zeleninu a vyráběl ovčí sýr, a také jak se naučil tajné cviky tibetských mnichů, které vracejí člověku mládí.

Pan Kelder po několik týdnů sepisoval zážitky z vyprávění plukovníka Bradforda a potom vydal o této cestě do Tibetu knihu, která byla přeložena do mnoha jazyků."

Jak cvičit Pět tibeťanů?

Méně známý Pozdrav měsíci

Tuhle jógovou sestavu jsem objevila pár lety s jogínkou Terezou Böhmovou (Cíchovou) a nějakou dobu ho cvičila téměř každý den. Můžou ho cvičit i muži, ale obzvlášť vhodný je kvůli cykličnosti pro ženy. V době menstruace se prý obvykle necvičí.

Pozdrav měsíci narozdíl od Pozdravu slunce uklidňuje a hodí se na večerní zklidnění před spánkem. Prý zlepšuje i kvalitu spánku. Pozdrav slunci je jangový a energičtější a Pozdrav měsíci jinový a "ženštější".

Takže:

  • pokud chcete hned teď začít Pozdrav měsíci cvičit, běžte sem (video s povídáním v češtině, délka 3:38),
  • pokud vás pro začátek zajímá spíš popis, co Pozdrav měsíci vlastně je včetně textového popisu na cvičení, tak zavítejte na stránky Spojujenasjoga.cz nebo na Jogadnes.cz

Když jsem hledala videa na Pozdrav měsíci, tak jsem objevila i jinou variantu Pozdravu měsíci, než jsem se naučila od Terezy, tak se můžete inspirovat ještě i dalším typem cvičení, které je spíš o "poděkování" uběhnutému dni - takové vděčnosti v podobě jógy. Video v češtině (7 min) najdete tady >>

Jak zdokumentovat splnění 11. úkolu?

Nechám to opět na vás, jak splnění úkolu vyfotíte nebo třeba krátce natočíte na video. Stačí fotka nohou na karimatce nebo prostě jak se vám to podaří vyfotit. :) Budu moc ráda, když se o fotku nebo videjko podělíte, i pokud neplánujete se zúčastnit slosování o hodinu výživově-emoční konzultace. Pokud chcete i "soutěžit", je potřeba do půlnoci 18. 4. fotku nasdílet buď:

  • do naší skupiny na Fb - České potraviny, pohyb a jaro (21denní skupina)
  • na svůj osobní FB profil - prosím tam pak označte skupiny České potraviny, pohyb a jaro (21 denní skupina) - nejsnáz to jde dát @ a pak začít psát název skupiny, FB už by pak měl skupinu k označení nabídnout
  • na Instagram - prosím o označení hashtagem #ceskepotravinypohybjaro a současně můj profil @pribehyzivota_vedomavyziva

Pro shrnutí všech úkolů a informací o výzvě se vydejte tudy.