ČESKÉ POTRAVINY, POHYB A JARO (21denní výzva)

15. úkol - 22. 4.

Jednou z potravin, které jsou dostupné mezi prvními jarními potravinami je chřest. Víte, že jsme byli za v 19. století chřestovou velmocí? A že v Ivančicích na Moravě (kam jsem chodila na gympl) se kdysi pěstoval chřest ve velkém a ivančický špargl měl svého času v Evropě větší jméno než plzeňské pivo? 

Chřest se sklízí od půlky dubna (někdy od začátku dubna) do 24. června a v tomto období jde docela běžně koupit ve většině supermarketů. A to i ten český.

Letos prý Rohlik.cz přislíbil, že bude prodávat jen český chřest od značky Český chřest, protože letos byla a možná stále ještě je sezóna českého chřestu ohrožená. Víc tady v zajímavém příspěvku přímo firmy Český chřest.

O chřestu, jeho účincích na zdraví i lidové moudrosti, která je s ním spojená, si můžete přečíst v knížce Příběhy českých superpotravin, kde najdete dva parádní recepty na chřest i tipy na jeho zpracování.

  • Pro ty z vás, kteří knížku ještě nemají a chtějí si ji pořídit, mám do 29. 4. slevový kupón, aby cena knížky vyšla na 399 Kč (slevový kód pro ČR zní JARO-50 a na Slovensko JARO-2-EURA).

O chřestu jsem víc psala taky v článku Špargl, chřest nebo božská mana?. A o tom, jak se pěstuje, najdete víc ve videu z pořadu Jídlo s. r. o..

Úkol zní - uvařte si něco z chřestu

Vím, že chřest není levná záležitost, ale někdy se dá sehnat v akci anebo těch 129 Kč za půl kilogram, co prodává aktuálně Rohlik.cz, můžete vzít jako příspěvek do našeho zemědělství a pro české lidi. Udržet pěstování chřestu je asi poměrně náročná záležitost a letos ho asi budou sklízet jen české ruce.

  • Navíc z půl kilogramu uděláte výbornou polévku minimálně pro dvě osoby a bude stále vycházet levněji než v resturaci.

Vzhledem k tomu, že nemusí být pro vás (ani pro mě :) ) snadné sehnat chřest, dávám lhůtu pro splnění úkolu až do úterý 28. dubna do půlnoci.  Navíc na něj můžete použít jako základ i svůj vývar z úkolu č. 14. ;)

Alternativní úkol:

V případě, že prostě chřest není váš šálek kávy nebo ho prostě a jednoduše neseženete, splňte alternativní úkol v podobě přípravy pesta (z bylinek, kopřiv, medvědího pesta nebo pažitky).

Jak zdokumentovat splnění 15. úkolu?

Nechám to opět na vás, jak splnění úkolu vyfotíte. Budu moc ráda, když se o fotku podělíte, i pokud neplánujete se zúčastnit slosování o hodinu výživově-emoční konzultace. Pokud chcete i "soutěžit", je potřeba do půlnoci 28. 4. (tedy do úterý) fotku nasdílet buď:

  • do naší skupiny na Fb - České potraviny, pohyb a jaro (21denní skupina)
  • na svůj osobní FB profil - prosím tam pak označte skupiny České potraviny, pohyb a jaro (21 denní skupina) - nejsnáz to jde dát @ a pak začít psát název skupiny, FB už by pak měl skupinu k označení nabídnout
  • na Instagram - prosím o označení hashtagem #ceskepotravinypohybjaro a současně můj profil @pribehyzivota_vedomavyziva

Pro shrnutí všech úkolů a informací o výzvě se vydejte tudy.