ČESKÉ POTRAVINY, POHYB A JARO (21denní výzva)

18. úkol - 25. 4.

 

Můj tchán v dětství jídával domácí máslo. Dokonce to bylo máslo z mléka, které neprošlo žádnou průmyslovou úpravou. Když se dnes k takovému mléku dostanete, stojí na něm „před použitím převařte“, protože není pasterizované. Říkal mi, že máslo bylo často hořké, výrazně žluté a vůbec dost jiné, než současná průmyslově vyrobená másla z pasterovaného a homogenizovaného mléka.

Takové domácí máslo je totiž klenot jen ve chvíli vzniku a pak ještě tak týden. Pak je mnohem náchylnější na žluknutí a přejímání pachů z okolí. Dokonce u nedokonale propraného másla (a každé máslo se při výrobě propírá - ať už doma, nebo průmyslově) probíhají vlastní, na výslednou chuť a kvalitu, nepříliš dobré reakce v nitru samotného máslového bloku. Právě proto předkové máslo přepouštěli, aby jim vydrželo déle a jak už jsme si řekli, aby se dalo použít i do teplé kuchyně.

V současnosti to při výrobě másla bereme z opačné strany. Mléko zahřejeme dřív, než ho zpracujeme na máslo. V mlékárnách se mléko pasterizuje a homogenizuje, až pak se z něj vyrobí máslo. Naše prabáby však mléko nejdřív zpracovaly na máslo, až pak „pasterizovaly“. Domácky řečeno zahřívaly a přepouštěly. Těžko říct, co je správně.

Současné průmyslově vyrobené máslo bez přepuštění vydrží s přehledem tři týdny v ledničce. Ale ajurvéda o něm říká, že je „zkažené“. Že bylo zkažené kvůli homogenizaci už jako mléko. Neznamená to, že by kvalita našeho másla nebo mléka byla horší než v Indii. Mikrobiálně asi spíše naopak. Ale znamená to, že používáme postupy, které mění nejen „energii“, ale i molekulární vlastnosti potravin. Jak to? Zde máte „odborné“ vysvětlení toho, co s mlékem děláme:

Homogenizace je průmyslová (nikoliv chemická) úprava mléka, která pomáhá udržet mléčný tuk stejnoměrný v celém objemu mléka (homogenní). Mléko se prožene přes úzké trysky a tím se různě velké molekuly tuku „rozstřelí“ na malé stejnoměrné kuličky.

Z pohledu ajurvédy bychom si tedy měli vyrobit domácí máslo vyrobeného z nehomogenizovaného mléka, respektive smetany. Nehomogenizované mléko zkuste hledat přímo na farmách nebo jejich e-shopech, pokud je mají.

(kapitola Máselné příběhy z knihy Příběhy českých superpotravin)

Úkol zní: Udělejte si domácí máslo

Možná patříte mezi ty, kteří už si omylem přešlehali šlehačku. Kdybyste pak bývali byli pokračovali, získali byste máslo. Respektive máselné zrno. To by pak bývalo stačilo proprat v ledové vodě a zformovat do máselného "bochánku".

  • Přesný postup výroby najdete v knize Příběhy českých superpotravin (na str. 228) - od str. 223 milé povídání o másle, jeho zdravotních účincích a také ghí alias přepuštěném másle. Připomínám, že do 29. 4. máte možnost využít slevový kód na koupi knížky (JARO-50 nebo JARO-2-EURA).
  • Dobrý video postup a zajímavý příspěvek k domácímu máslu najdete na videoblogu pana Cuketky. ;)

Pozor, smetana na šlehání nesmí obsahovat žádné stabilizátory a přídatné látky!

Alternativní úkol:

Pokud z nejrůznějších důvodů nejíte máslo, připravte si domácí pomazánku jako alternativu (luštěninovou nebo jinou). 

Jak zdokumentovat splnění 18. úkolu?

Nechám to opět na vás, jak splnění úkolu vyfotíte. Budu moc ráda, když se o fotku podělíte, i pokud neplánujete se zúčastnit slosování o hodinu výživově-emoční konzultace. Pokud chcete i "soutěžit", je potřeba do půlnoci 28. 4. (úterý) fotku nasdílet buď:

  • do naší skupiny na Fb - České potraviny, pohyb a jaro (21denní skupina)
  • na svůj osobní FB profil - prosím tam pak označte skupiny České potraviny, pohyb a jaro (21 denní skupina) - nejsnáz to jde dát @ a pak začít psát název skupiny, FB už by pak měl skupinu k označení nabídnout
  • na Instagram - prosím o označení hashtagem #ceskepotravinypohybjaro a současně můj profil @pribehyzivota_vedomavyziva

Pro shrnutí všech úkolů a informací o výzvě se vydejte tudy.