ČESKÉ POTRAVINY, POHYB A JARO (21denní výzva)

2. úkol - 9. 4.

"Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej." (lidové rčení)

Zelený čtvrtek je dnem, kdy si křesťané připomínají poslední večeři Ježíše s učedníky. Na této večeři zvané také Poslední večeře Páně ustanovil Ježíš Kristus eucharistii neboli svaté přijímání. Je to také den, kdy Ježíš umyl nohy starci a proto je považován za den milosrdenství a obdarovávání. Především skutky.

Název Zelený čtvrtek ale vznikl spíš omylem. V němčině se totiž nazýval dřív Greinendonnerstag, tedy den "lkaní" a hořekování nad okolnostmi Velkého pátku. Později z něj ale vznikl Grünner Donnerstag neboli Zelený čtvrtek.

To už je vcelku jedno, jak název vznikl, v lidové tradici se s ním pojí prostě zelená barva a zvyk jíst na Zelený čtvrtek zelené bylinky a jídla. Také se jedli jidáše pomazané medem. Pokud už máte splněný úkol ze včerejška, můžete jidáše posnídat. Nicméně sníst pečivo pomazené medem v průběhu celého dnešního dne je prý zárukou, že budete celý rok zdraví a med vás uchrání od uštknutí i žihadel. ;)

Vzhledem k tomu, že někde není dostupné droždí, rozhodla jsem se prodloužit čas pro "odevzdání" 1. úkolu dneska do půlnoci, namísto původní 17. hodiny.

Druhý úkol zní:

Dejte si k jídlu něco zeleného. Může to být brokolicová polévka, špenát, kopřivová pažitka nebo třeba i pesto z medvědího česneku, salát nebo zelí. V některých zdrojích se dočtete, že nejdostupnějším původně zeleným pokrmem pro naše předky bylo zelí. Kysané zelí jako zdroj cenných látek. 

Konzumace zelí má prý i církevní význam převzatý z židovského svátku pesach, kdy se jí právě zelí. Židé přisuzují zelí velkou zdraví ochraňující sílu. Víc o zelí si přečtěte v knížce Příběhy českých superpotravin, ve které najdete i recept na výrobu kysaného zelí do zavařovací sklenice se syrovátkou. 

Alternativní nebo doplňkový 2. úkol:

Vzhledem k tomu, že je Zelený čtvrtek považován za den milosrdenství a dobrých skutků, zkuste udělat někomu radost nebo odpustit někomu, kdo vás zranil. Pokud můžete, zajděte nakoupit někomu staršímu nebo ho jinak potěšte. S ohledem na současný stav třeba zavolejte svým příbuzným nebo blízkým. Anebo si na ně vzpomeňte v srdci a pošlete vzpomínku, případně to odpuštění, aspoň ve svých myšlenkách.

Jak to zdokumentovat?

Nechám to na vás, jestli si vyfotíte svoje jídlo nebo třeba jinak zdokumentujete alternativní/doplňkový úkol. Budu moc ráda, když se o fotku podělíte, i pokud neplánujete se zúčastnit slosování o hodinu výživově-emoční konzultace. Pokud chcete i "soutěžit", je potřeba dnes do půlnoci fotku nasdílet buď:

  • do naší skupiny na Fb - České potraviny, pohyb a jaro (21denní skupina)
  • na svůj osobní FB profil - prosím tam pak označte skupiny České potraviny, pohyb a jaro (21 denní skupina) - nejsnáz to jde dát @ a pak začít psát název skupiny, FB už by pak měl skupinu k označení nabídnout
  • na Instagram - prosím o označení hashtagem #ceskepotravinypohybjaro a současně můj profil @pribehyzivota_vedomavyziva