ČESKÉ POTRAVINY, POHYB A JARO (21denní výzva)

20. úkol - 27. 4.

 

Ať už bydlíte v domě nebo v bytě, v našich kuchyních by měly mít své nezastupitelné místo čerstvé bylinky a rostlinky. Ti, co mají zahrádku to mají o trošku "jednodušší", protože si na zahrádce vypěstují vlastní pažitku, mátu, meduňku nebo jiné bylinky. Ti, co bydlí v bytě mají situaci o něco těžší, ale i v bytě není třeba na jedlé bylinky a rostlinky rezignovat.

  • V květináči to zvládá třeba takový rozmarýn, bazalka a někde i pažitka. 
  • Nebo si můžete na navlhčenou vatu zasázet třeba takovou řeřichu. 

🌿 Řeřicha je velmi nenápadná a taky nenáročná bylinka. Používá už od dob antiky a pochází z oblasti dnešního Iráku.

Pomáhá například tím, že:

  • dodá vitamíny a minerály (je ceněná i jako dobrý zdroj Fe neboli železa  ;) )
  • pročišťuje krev, plíce i pleť (aspoň tak to tvrdí lidové léčitelství)
  • podporuje trávení včetně činnosti žlučníku a jater
  • prý pomáhá i jako přírodní lék proti kašli
  • pomáhá i při zánětech močových cest nebo jako dezinfekce úst

Není proto divu, že jsem ji taky zařadila mezi české superpotraviny. Sice by si to samozřejmě zasloužily i jiné bylinky, ale těch je snad ještě víc než potravin. Řeřichu jednoduše zařadíte i do svého jídelníčku. Třeba na finální dochucení polévky, na bramborovou kaši, rýži nebo na míchaná vajíčka a chleba s máslem.

Dnešní úkol zní: použijte domácí a čerstvé bylinky do jídla nebo na čaj

Pokud ale žádné čerstvé domácí bylinky nemáte, můžete využít alternativy. Zasázet si nějaká semínka jako je třeba řeřicha anebo si dát naklíčit třeba hrách, mungo nebo nějakým jiným si do dalších dní zajistit "zeleň" do svého domácí jídelníčku.

Pokud jste ještě nikdy řeřichu nesázeli, tak v hobby marketech, na internetu, možná i v některých supermarketech si pořiďte semínka řeřichy a zasázejte si je. Potřebujete k tomu už jen vatu, vodu a misku. Navlhčete vatu, nasypte na ni semínka a nechte je v teple mimo přímý dosah slunce. 🌞 Každý den vatu lehce navlhčete a do týdne vám začnou semínka klíčit. Za 8-14 dní už máte řeřichu hezky vzrostlou a pak už si ji dávejte klidně na chleba, jako dochucení polévky, salátů i třeba bramborové kaše.

Jak zdokumentovat splnění 20. úkolu?

Nechám to opět na vás, jak splnění úkolu vyfotíte. Můžete si vyfotit svoje jídlo s bylinkami nebo bylinkový čaj nebo vyfotit jen semínka a místo, kam je bude sázet. Budu moc ráda, když se o fotku podělíte, i pokud neplánujete se zúčastnit slosování o hodinu výživově-emoční konzultace. Pokud chcete i "soutěžit", je potřeba do půlnoci 28. 4. (úterý) fotku nasdílet buď:

  • do naší skupiny na Fb - České potraviny, pohyb a jaro (21denní skupina)
  • na svůj osobní FB profil - prosím tam pak označte skupiny České potraviny, pohyb a jaro (21 denní skupina) - nejsnáz to jde dát @ a pak začít psát název skupiny, FB už by pak měl skupinu k označení nabídnout
  • na Instagram - prosím o označení hashtagem #ceskepotravinypohybjaro a současně můj profil @pribehyzivota_vedomavyziva

Pro shrnutí všech úkolů a informací o výzvě se vydejte tudy.