ČESKÉ POTRAVINY, POHYB A JARO (21denní výzva)

Máma vždycky říkala: Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. (Forrest Gump)

V tuto chvíli jsme si všichni vytáhli o něco míň sladký "bonbón", než bychom asi bývali chtěli. A tak mě napadlo si tu cestu, tu plavbu na jedné lodi, nějak zpříjemnit. Ve stylu Laskavá výživa pro harmonii těla a duše - Vědomá výživa se mnou jako průvodkyní.

⚠️ Začínáme ve středu 8. dubna. Ale připojit se můžete kdykoliv do 29. dubna.

Hlavní dění se bude odehrávat ve FB soukromé skupině České potraviny, pohyb a jaro (21denní výzva). Tam můžete sdílet svoje splněné úkoly, ptát se a užívat si víc informací i od přátel a ostatních, co jsou ve výzvě s vámi. Aniž by to šlo vidět veřejně na FB.

Cílem výzvy je užít si jaro a ti, co se zúčastní aspoň 1/3 úkolů (tzn. 7) a zdokumentují to fotkou nebo videem, zařadím "do slosování" o hodinovou výživově-emoční konzultaci v hodnotě 1200 Kč. Možná bude i jiná výhra, ale to ještě uvidím a postupně se nám to vyrýsuje.

  • Pokud se chcete zúčastnit i bez Facebooku, můžete. Můžete sledovat jednotlivé úkoly tady přes tuto stránku a pokud se chcete připojit i do soutěže, posílejte mi svoje splněné úkoly podle instrukcí pro jednotlivé úkoly na e-mail verca@veronikahanzlikova.cz.

Moje představa je, že každý den bude tady i ve skupině České potraviny, pohyb a jaro (21denní výzva) nějaká inspirace a menší úkol (proto v názvu ta výzva) na téma našich lokálních potravin, bylinek a jarních pochutin, ale taky pohybu a tipů, jak ustát současné období i tzv. jarní únavu. Pro někoho to bude třeba i tak trochu příprava do plavek. ;)

Vítejte.❤️ Veronika

21. úkol - poslední úkol

Ne, nebojte... nebudete muset stát na hlavě. Ale pohybu si trochu užijete. ;)

20. úkol - bylinky

Už jsme tu nějaké bylinky měli, ale..  jaké bylinky máte doma?

19. úkol - pleťová maska

Víte, že naše prabáby používaly sádlo jako pleťový krém i na nejrůznější kožní neduhy? Zkuste si vyrobit domácí pleťovou masku ze sádla a medu. Z našich českých superpotravin.

18. úkol - domácí máslo

Víte, že si máslo můžete vyrobit doma jednoduše sami ze šlehačky na šlehání? Zkuste si to.

17. úkol - dřep a vis

Jednoduchý pohyb, který se dá zařadit mezi běžné denní aktivity a přitom jeho používání dokáže být výbornou prevencí bolestí zad. Představuji vám dřep. Druhým výborným pohybem je vis, pokud ho máte kde zrealizovat. ;)

16. úkol - ředkvičky

Ředkvičky jsou jednou z prvních zelenin, které u nás vyrostou. Ve skleníku a postupně i na záhonku.  A tak úkol zní.... přesné zadání najdete v úkolu.

15. úkol - chřest

Chřest alias špargl, slovensky špargla, je naší středoevropskou superpotravinou. Tak si ji vyzkoušejte v sezóně zařadit do svého jídelníčku.

14. úkol - vývar

Polévka je grunt! To všichni víme. Ale proč toho vlastně nevyužíváme? Udělejte si nejlepší základ svého jídelníčku i svého kulinářského umění za pomocí vývarů.

13. úkol - zatancujte si

Je jedna jak, kdy a na jakou písničku. Ale oslavte jaro tancem a probuďte v sobě novou radost a sílu.

12. úkol - med

Mateřské mléko je sladké. Sladká chuť je vyživující a patří "mateřskému" elementu Zemi. Proto tolik z nás miluje sladké.

Pojďme se podívat na zoubek sladkému medu. ;) Tomu včelímu i tomu pampeliškovému.

11. úkol - zacvičte si po ránu

Ideálně Pozdrav slunci nebo 5 tibeťanů. A znáte Pozdrav měsíci? Co to všechno je a proč je to fajn si tohle zacvičit?

10. úkol - ocet

Co je kyselé, není veselé. Většina z nás nemá ráda kyselé obličeje ostatních.... ale kyselý ocet je skvělá potravina, až superpotravina. Do kuchyně i na úklid celé domácnosti

9. úkol - jarní úklid

Jaro je tu a s ním potřeba si uklidit. Někdo chce uklízet raději svoji duši, někdo potřebuje spíš zazimovat oblečení a boty a vytřídit šatník.

8. úkol - konečně pohyb

Po Velikonocích je nejvyšší čas vysportovat ty snězené mazance, beránky a spol. :) 

7. úkol - vařená vajíčka do jídla

A je po Velikonocích. Většině z nás zbyla obarvená nebo vařená vajíčka a je nejvyšší čas je spotřebovat.

6. úkol - velikonoční pondělí

6. úkol vychází na Červené pondělí. Tentokrát máte na výběr rovnou ze třech úkolů. Všechny jsou rovnocenné a záleží, co vám sedne nejvíc. 

5. úkol - vajíčka, mazance a beránci

12. dubna je neděle a také současně Boží hod velikonoční. Přečtěte si, jaké zvyky se s Božím hodem velikonočním pojí a jak zní přesně nedělní úkol, respektive úkoly.

4. úkol - bylinky v hlavní roli

4. úkol vychází na Bílou sobotu. Další magický den a tak kdo nezvládne bylinky v hlavní roli, může využít alternativní/doplňkový úkol v podobě zapálení podvečerní/večerní svíčky.

3. úkol - (ranní) koupel nebo chůze

Velký pátek je dnem, který je mezi křesťany považovaný za den smutku z ukřižování Ježíše Krista, ale současně taky dnem plném zázraku. Otvírají se prý v zemi a jeskyních ukryté poklady.

Pojďte podpořit sílu Velkého pátku jednoduchou tradicí, kterou dodržovali i naši předci.

2. úkol - zelené jídlo i milosrdenství

9. dubna vychází na Zelený čtvrtek. Den, kdy se v lidové tradici jí zelená jídla a v té křesťanské je to den, kdy bychom měli být milosrdní a konat dobré skutky.

1. úkol - jidáše

Dnes, 8.4. je tzv. Škaredá středa. Právě tento den se říká, abysme se nemračili, jinak nám to zůstane. A taky, že máme zamést saze, proto se jí říká sazometná.

Někdy stačí vymést saze v duši a pro rozjasnění dne a jako vzpomínku na Jidáše, který právě ve středu Ježíše zradil, si upéct dobrotu zvanou jidáše.