ČESKÉ POTRAVINY, POHYB A JARO (21denní výzva)

3. úkol - 10.4.

„Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.“ (zdroj web Předškoláci.cz)

Velký pátek je dnem velkého smutku za ukřižování Ježíše Krista a podle lidových i církevních tradic je s ním spojeno poměrně dost zákazů, jak jde poznat z první věty. V některých zdrojích se dočtete o tom, že lidé už na Zelený čtvrtek ráno vstávali časně a šli se "omýt"/osvěžit ranní rosou. V pátek ráno pak dokonce vstávali s východem slunce a chodili ke studánkám, studním a pramenům vykonat rituál očisty. 

Jestli si jen opláchli obličej nebo se přímo ve vodě vykoupali, nevím, ale dnešní úkol, který zveřejňuji už raději na Zelený čtvrtek, je spojen s tímto zvykem. Ve skupině České potraviny, pohyb a jaro (21denní výzva) natočím na tohle téma i živé vysílání. Pkud se mi to podaří, zveřejním ho i na YouTube. 

Úkol č. 3:

Nebudu vás nutit, abyste vstávali za východu slunce, ale čím dřív si ten úkol splníte, tím lépe. ;) Já se ho pokusím splnit hned v pátek ráno. Vám dávám čas na jeho splnění pro jistotu do Bílé soboty do 10. hod.

Úkolem je se osvěžit bosou chůzí v trávě, namočením nohou rukou, případně opláchnutím obličeje vodou v přírodě. Jak moc do toho půjdete, už nechám na vás. Jen následujte svoje pocity. Není cílem se nachladit, ale užít si svátečnou a silnou energii Velkého pátku, protože na Velký pátek a Bílou sobotu se konají zázraky. Jsou to jedny z nejsilnějších dní roku a díky zastavení se, spojení se s přírodou se vám z tohoto úkolu může stát velmi silný a milý zážitek, na který rádi budete vzpomínat nebo ho dokonce každý rok opakovat. Nebo může být pro vás naopak zklidňující, rozjímající až meditační zkušeností.

Fotodokumentace stačí třeba selfie vlastních nohou nebo rukou, záleží na vás, jakým způsobem svoje zastavení a kontakt s přírodou, trávou nebo vodou vyfotíte. Jen je potřeba, aby šlo vidět, že jste splnili úkol. ;)