ČESKÉ POTRAVINY, POHYB A JARO (21denní výzva)

5. úkol - 12. 4.

Pátý úkol vychází na Boží hod velikonoční. Den, kdy se v církevním prostředí slaví zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Je to den plný veselí a radosti a také hodování po předchozím 40denním půstu. Ale slaví a hodují nejen věřící. Velikonoce jsou totiž svátky jara a života, a jak už jsem psala včera, i jakéhosi začátku roku.

Na Boží hod se pečou beráncimazance. Dívky na Boží hod prý začínaly barvit vajíčka už za svítání.

Dnešní úkoly budou opět dva. Který bude pro vás ten hlavní a který alternativní nechám na vás. Třeba se vám podaří splnit oba dva. Než ale úkoly prozradím, napíšu ještě trochu víc k nedělním velikonočním zvykům.

Mazance a beránci se nosili na nedělní mši. Zvykem bylo jít do kostela v něčem novém. Na mši pak kněz beránky a mazance posvětil a dělá se to dosud. Což pro mě, do loňského roku "bezvěrce" ;), znamenalo velké překvapení. No vážně, naše rodina byla církevními zvyky dosud nepolíbená, takže jsem skutečně byla překvapená, co všechno znamenají církevní Velikonoce. ;)

Prý se v souvislosti s posvěcenými mazanci říkalo: "Dá-li kus mazance, dostane mládence." Děvčata na vdávání prý věnovávala kus mazance mladému muži, který se jí líbil.

Mazanec ve tvaru chleba má připomínat chléb jako dar boží. Mazanec se dřív "lámal" jako připomínka "lámání chleba" při poslední večeři Páně. Tím také připomíná eucharistii (svaté přijímání v podobě hosite) neboli přijímání Kristova těla.

Obarvená vajíčka jsou už spíš lidový zvyk a tradice, kdy vajíčka znamenají počátek života. Vajíčka se barvila už kdysi dávno v Persii. A  nejen u nás se barvila do červena jako připomínka toho, že červená je barva života. Velikonočnímu pondělí se proto také říkalo Červené pondělí. 

Čím barvit vajíčka?

Letos v rámci přípravy na pátý úkol jsem se konečně dokopala k tomu vyzkoušet barvení vajíček nejen vývarem společně s cibulovými slupkami. V tuto chvíli (text připravuji už v sobotu 11. 4.) se moje vajíčka koupou ve třech výluzích. Kopřivovém, z červeného zelí a v tom z cibulových slupek. Vypadá to, že kopřiva mi vajíčka téměř nezbarvila. Asi jsem dala málo kopřiv. ;) 

Červené zelí překvapivě barví vajíčka na modro, nicméně věděla jsem to už od Kuchařky pro dceru. Co mě ale doopravdy překvapilo je to, že se do modro začala vajíčka barvit až po nějaké době, co už byla uvařená a zůstala v zelném vývaru.

Jistota v podobě cibulových slupek se vyplatila a skutečně už teď po asi třech hodinách od uvaření jsou vajíčka krásně hnědé. 

Jestli vás zajímá, čím a jak přesně barvit na přírodno, doporučuji tyto dva odkazy:

  1. Velikonoční vajíčka aneb dejte vejce malovaný od Kuchařka pro dceru (najdete tam i zajímavý recept na vaječná šoulata)
  2. Přírodní barvení velikonočních vajíček od firmy Sonnentor (skvělý návod, hezky popsané a jednoduché)

Zadání 5. úkolu:

Možná už tušíte. Dnešní úkol zní nabarvěte se vajíčka. Ideálně přírodními postupy. Druhý doplňkový, chcete-li alternativní, úkol zní: A (nebo) si upečte mazanec, případně velikonočního beránka

Jak to zdokumentovat?

Nechám to opět na vás, jestli si vyfotíte vajíčka nebo třeba jinak zdokumentujete alternativní/doplňkový úkol. Budu moc ráda, když se o fotku podělíte, i pokud neplánujete se zúčastnit slosování o hodinu výživově-emoční konzultace. Pokud chcete i "soutěžit", je potřeba do půlnoci 12. 4. fotku nasdílet buď:

  • do naší skupiny na Fb - České potraviny, pohyb a jaro (21denní skupina)
  • na svůj osobní FB profil - prosím tam pak označte skupiny České potraviny, pohyb a jaro (21 denní skupina) - nejsnáz to jde dát @ a pak začít psát název skupiny, FB už by pak měl skupinu k označení nabídnout
  • na Instagram - prosím o označení hashtagem #ceskepotravinypohybjaro a současně můj profil @pribehyzivota_vedomavyziva