ČESKÉ POTRAVINY, POHYB A JARO (21denní výzva)

6. úkol - 13. 4.

Dnes je velikonoční pondělí alias Červené pondělí. Už včera jsem zmiňovala, že Červené pondělí se nazývá od červeně zbarvených kraslic. Slovo kraslice pochází ze staroslovanštiny a základem je slovo "krásný", které znamenalo červený. Zajímavé je, že v ruštině se tohle slovo zachovalo a používá se pro červenou do dneška.

Velikonoční pondělí už není vnímáno jako církevní svátek, ale lidový. Je spojené s pomlázkou a rozdáváním obarvených vajíček, případně barevných pentlí na pomlázku. S pomlázkou by měli chlapci a muži chodit už od svítání nejpozději do ranní bohoslužby, ale to už se dávno nedodržuje. Když mladík přišel později, měla dívka nárok ho polít vodou. Někde ale muži polévají dívky vodou nebo je vymáchají v potoce namísto pomlázky. 

Pomlázka je od slova pomladit, tudíž by to mělo být symbolické vyšlehání ženy od muže, možná spíš pohlazení čerstvým prutem vrbových nebo jiných proutků. Ani nemusí být upletené do podoby pomlázky, u nás na Moravě tzv. žíly.

Na velikonoční pondělí se chodilo žádat o ruku, ale také na vycházku a na vyhlídky. Mladá děvčata prý zakopávala vajíčka do rohů polí a chlévů, aby si zajistila plodnost. Muži pak soutěžili s házením vykoledovaných vajíček, kdo si vykoledoval ty s pevnější skořápkou. Ten, kdo prohrál, musel vítězi svoje vajíčka věnovat.

Na přestupný rok chodí s pomlázkou v některých krajích dívky. Letos byl přestupný rok, tak to klidně můžete ženy vyzkoušet. ;)

Zadání 6. úkolu:

Původně jsem si myslela, že pomlázka v úkolu nebude, ale člověk míní, život mění. :) Ale i dnes bude možné úkol splnit ve vícero variantách:

  • pomlázka - je jedno, jestli v podobě skutečné pomlázky neboli žíly (vyfoceno v akci nebo jako výzdoba)
  • jarní/velikonoční výzdoba v podobě vajíček, beránku, zajíčků a spol. :)
  • výlet na vyhlídku, případně rozhlednu jako připomínku další ze zapomenutých zvyklostí našich předků

Jak to zdokumentovat?

Nechám to opět na vás, jaký zvolíte úkol a jak ho vyfotíte. Budu moc ráda, když se o fotku podělíte, i pokud neplánujete se zúčastnit slosování o hodinu výživově-emoční konzultace. Pokud chcete i "soutěžit", je potřeba do půlnoci 13. 4. fotku nasdílet buď:

  • do naší skupiny na Fb - České potraviny, pohyb a jaro (21denní skupina)
  • na svůj osobní FB profil - prosím tam pak označte skupiny České potraviny, pohyb a jaro (21 denní skupina) - nejsnáz to jde dát @ a pak začít psát název skupiny, FB už by pak měl skupinu k označení nabídnout
  • na Instagram - prosím o označení hashtagem #ceskepotravinypohybjaro a současně můj profil @pribehyzivota_vedomavyziva