NAKOPNĚTE SVOJI ENERGII S LASKAVOSTÍ K TĚLU A DUŠI

4. den - voda

 

Úkol č. 4 - sledujte, kolik vody vypijete a zda pijete dost nebo naopak málo + objevte/připomeňte si energetizaci vody

Dnešní úkol se týká vody a má dvě části:

1. Sledujte, kolik vody pijete a zda pijete dost. Ale pozor, módní trend pořádné hydratace má taky své ale. Moc vody i moc minerálek zatěžuje ledviny stejně jako málo vody a málo minerálních látek. 

2. Objevte nebo si připomeňte to, že si můžete vodu dokonce i zenergetizovat. Díky tomu i vy můžete mít víc energie. Samozřejmě tomu můžete věřit a nemusíte, ale já si na to občas vzpomenu a vodu si zenergetizuji. Víc na konci stránky.

Pozn: Video dnes téměř plně odpovídá textu.

Bez vody není života

Bez kvalitní pitné vody není zdraví. Bez vody nebude mít vaše tělo dostatek energie a síly. Voda je prostředí pro metabolické pochody v těle, umožňuje buňkám přežít, množit se a plnit své funkce. Voda nám dovoluje regulovat teplotu těla a přizpůsobit se podmínkám okolí.

Spoustu vody denně vydýcháme a vypotíme. Ani trávicí proces se bez vody neobejde. Voda má v těle spoustu úkolů a o její důležitosti nikdo nepochybuje. Také v potravinách hraje voda značnou roli. Ovlivňuje strukturu, chuť, výživovou hodnotu i trvanlivost.

  • Existuje ukazatel, kterému se říká „aktivita vody“ a který se vztahuje právě k trvanlivosti. Vypovídá o tom, kolik je v potravině dostupné vody pro růst bakterií a plísní... protože každý život potřebuje vodu, nejen ten lidský.

Jenže jakou vodu vlastně pít a kolik je jí potřeba?

Možná vás napadlo něco ve smyslu: "Jóó, určitě mi řekne, ať hodně piju." Jenže to já vám neřeknu. Nesouhlasím totiž s trendem toho, že všichni musíme vypít alespoň tři litry vody za den. Každý z nás má individuální potřeby i zdravotní stav, takže není potřeba, abyste pili každý den tři litry. 

  • U dospěláků je za takovou nejnižší rozumnou hranici příjmu vody považován zhruba 1,5 litru tekutin za den. Počítá se tam například i polévka. Podle některých také čaj, ale samozřejmě záleží jaký. Zatímco bylinkový čaj a roibos můžete do svého pitného režimu směle započítat, černý silný čaj už vás může podobně jako káva spíš odvodnit.
  • 3 litry za den jsou zase takovou horní hranicí a z mého pohledu je vhodné je vypít spíš ve dnech, kdy je horko a opravdu spoustu vody vypotíme. Není potřeba do sebe rvát za každou cenu litry vody, když je chladno nebo nemáme ten den žádnou větší fyzickou aktivitu. Velké množství tekutin může organismus zatěžovat podobně jako to malé. 

Sama dávám přednost vodě z kohoutku před kupovanou balenou vodou. Myslím si ale, že je vhodné vodu filtrovat.

Filtrovaná voda versus kohoutková

Neuznávám filtraci reverzní osmózou, protože se voda musí zpětně mineralizovat a ne vždy se to podaří, jak by mělo být. Znám takový případ od svojí blízké kamarádky, která po letech pití vody z filtru s reverzní osmózou zjistila, že dlouhodobě pije se svojí rodinou spíš destilovanou vodu a to zdravé rozhodně není. Přestože měnili vše podle instrukcí a návodu, voda se jim zpátky nedomineralizovávala. 

My používáme doma uhlíkový filtr s elektronickou jednotkou (která kontroluje, zda kapacita filtru ještě stačí) s UV lampou. Z mého pohledu je to velmi dobré řešení z hlediska mikrobiální kvality vody i odstranění reziduí těžkých kovů a nejrůznějších nežádoucích látek ve vodě. Jen tenhle náš filtr neumí odfiltrovat dusitany, takže jejich hodnotu jsem si ověřila na webu naší hygienické stanice (kvůli tomu, jestli mám vodu dávat svým dětem, když byly malincí) a zjistila, že u nás máme vodu splňující kvalitu obsahu dusitanů a dusičnanů jako u kojenecké vody.

  • Kohoutková voda má ale v ČR velmi dobrou kvalitu, takže když někde jsem, v klidu si natočím nefiltrovanou kohoutkovou vodu pro sebe i děti. Jen doma chci mít jistotu, že voda opravdu nemá žádné jiné zbytky.

Energetizace vody

Ráda bych vám tu ale vypíchla ještě jednu věc. I s vodou se dá pracovat energeticky. A nejen pracovat, jde o to, že si s takovou vodou můžeme dopřát i víc energie. Nevím, jestli je tomu skutečně tak, ale ráda tomu věřím. Protože stejně tak věřím, že s jakou energií a myšlenkami vaříme, pečeme a třeba i o tu vodu se staráme, s takovou pak jídlo a voda může působit na nás zevnitř

Dokonce existují práce japonského badatele Masaru Emoto, který tvrdil, že naše myšlenky ovlivňují molekuly vody - negativní emoce "strukturu" vody mění na na nehezké tvary a naopak ty pozitivní je tvarují do překrásných obrazců.

Když jsem teď k práci Masaru Emoto hledala podrobnosti, přikláním se k názoru, že asi ne vše bylo u tohoto "vědce" ok - ve smyslu vědecké práce a způsobu, jak s informacemi pracoval. Ale práce a tvrzení je to hezké. ;)

Jak tedy vodu znergetizovat?

Například:

  • vložením polodrahokamů do karafy s vodou,
  • položením skleničky s vodou na mandalu nebo energetický obrázek,
  • myšlenkou a modlitbou za její kvalitu (proto je tu krásná písnička od Hradišťanu)
  • anebo tzv. spinováním.

K energetizaci vody za pomocí kamenů jdou použít různé směsi polodrahokamů, které si nachystáte sami doma anebo si je můžete koupit:

  • Stačí si dát do Google heslo "polodrahokamy do vody" a vyjede Vám spousta odkazů (například tento)
  • Já jsem si nakoupila polodrahokamy (nejen do vody) v Amethyst Welt v Rakousku - víc o ametystech a k tomu hezký příběh najdete v mém článku z roku 2018 s názvem Ametystový ráj a nádrž lásky

Z energetizování vody netřeba dělat vědu, ale zkuste to aspoň vyzkoušet

Třeba se vám to zalíbí. Můžete třeba jen poděkovat a říct si v duchu směrem k vodě "díky za energii a sílu" anebo si přeříkat tuhle trochu dětskou básničku:

Děkuji Ti vodičko,

že mi čistíš tělíčko.

Děkuji Ti vodo milá, 

že jsi mi svou energii propůjčila.

Anebo pak když se půjdete večer sprchovat nebo koupat, můžete tuhle básničku použít jako jakýsi "rituál odhození" zátěže a únavy za celý den:

Děkuji Ti vodičko,

že mi čistíš tělíčko.

Děkuji Ti vodo milá, 

že jsi moji únavu za celý den smyla. ;)

 

Rozcestník celého programu najdete tady.

Zatím budu postupně jednotlivé dny "otvírat" a nejsou dostupné všechny dny. Později se přes něj můžete vracet k jednotlivým týdnů i dnům.