NAKOPNĚTE SVOJI ENERGII S LASKAVOSTÍ K TĚLU A DUŠI

18. den - pánevní dno

Vzhledem k evolučním zákonitostem je pánevní dno často označováno jako centrum ženské síly a sebevědomí.
(z článku Co je pánevní dno a jak funguje?)

A právě tohle tvrzení je jedním z důvodů, proč jsem do tohoto programu přidala i téma pánevního dna a také se hodně věnovala/věnuji pohybu, správnému postavení pánve a těla a chůzi. Protože dobrá kondice pánevního dna je jednou z nejdůležitější součástí kvalitního života v dobré kondici a bez bolesti těla a snad i duše.

Když se totiž budeme ve svém těle cítit dobře, budeme ho mít rády, promění se i naše energie. Snadněji pak přijmeme stavy, kdy jsme bez energie (protože ty jsou taky normální a stává se to - důležité je přijmout, že jsme někdy bez energie a nic se nám nechce dělat) i stavy, kdy jsme třeba unavené psychicky. Důležité je vědět, že máme tu sílu se zvednout a znovu se ke svojí fyzické i psychické síle vrátit.

 • O kondici pánevního dna a jak ji podpořit jsem si povídala s mým hostem Hanou Panáčkovou. Doporučuji video (Youtube, 45:17) shlédnout a také si alespoň letmo přečíst další informace tady na stránce. Pokud raději posloucháte, můžete si stáhnout rozhovor v mp3 podobě tady. To je dnešní nejdůležitější úkol. ;)

Pánevní dno je základní součástí lidského těla

A i když se to nezdá, má vliv nejen na naši fyzickou, ale i psychickou kondici. Pánevní dno je systémem svalů, které ke svému zdraví potřebují přiměřenou a vhodnou aktivitu. Na jeho zdraví stojí také zdraví pohlavních orgánů – především vaječníků a dělohy u žen, ale také prostaty u mužů.

Pokud není pánevní dno přiměřeně trénované (ani málo, ani moc), nemůže být doslova “vše na svém místě”. Pánevní dno je jednou z nejdůležitějších částí lidského těla pro správnou funkci hormonální osy a vůbec celého pohlavního systému.
(z článku Pánevní dno - základ intimního zdraví)

Ze stejného článku dále cituji:

Pánevní dno má důležité funkce, stará se mimo jiné...

 • o to, aby v klidovém stavu všechny orgány byly na svém místě, a mohly vykonávat svou funkci správně,
 • při správné technice dýchání (tedy nejen do hrudi, ale také do bříška) spolupracuje s bránicí na dýchacích pohybech,
 • je součástí tzv. hlubokého stabilizačního systému páteře– to jsou skupiny svalů, které se starají o stabilitu celého těla tvoří tak “jádro” celého pohybového systému.

Funkce pánevního dna lze dobře pozorovat hlavně v jeho krajních polohách – při kýchnutí, při kašli nebo při zvedání těžkých břemen. Jsou to právě ty svaly, na které je při takové zátěži vyvíjen veliký tlak. I přes něj, ale dokáží udržet “vše na svém místě”.

Pokud nemáme v dobré kondici pánevní dno, můžeme trpět na tyto problémy: 

 • močová inkontinence
 • bolesti kostrče, kříže a zad
 • pokles dělohy či pochvy
 • funkční neplodnost
 • nepostupující porod
 • hormonální nerovnováha
 • sexuální problémy
 • menstruační obtíže
 • pocity únavy, smutku nebo napětí

O fyzioterapeutce Hance Panáčkové

Hanka se kromě fyzioterapie zaměřuje se na léčbu bolestí pohybového aparátu pomocí léčebné metody Neurac. Její hlavní vášní je objevování pánevního dna a řešení potíží vzniklých s jeho dysfunkcí. 

V dubnu 2018 otevřela v Hradci Králové rehabilitační centrum Pohyb lidem, kde provádí spolu se svým týmem fyzioterapii u bolestí zad, hlavy a kloubů. A také terapii u dysfunkce pánevního dna.

Kromě našeho společného videa doručuji ke stáhnutí její videosérii o pánevním dnu zdarma. A jako bonus zajímavý článek nejen o milování a sexu Až na vrchol.

 

 

Rozcestník celého programu najdete tady.

Zatím budu postupně jednotlivé dny "otvírat" a nejsou dostupné všechny dny. Později se přes něj můžete vracet k jednotlivým týdnům i dnům.