NAKOPNĚTE SVOJI ENERGII S LASKAVOSTÍ K TĚLU A DUŠI

26. den - spontánní tanec

Tancujte jakkoliv a kdykoliv a hlavně co nejvíc (úkol č. 26)

Tanec myšleno spontánní (nebo prostě jen tak doma nebo kdekoliv, kde je vám dobře) znamená nejen přirozený pohyb, ale také možnost se odreagovat, plynout nebo naopak řádit a dostat ze sebe emoce. Vyzkoušejte to. Dál budu rozebírat jednotlivé "taneční možnosti", ale chtěla bych vás dnešním dnem inspirovat:

  • že tančit můžete kdykoliv a jakkoliv
  • že díky tanci se můžete dostat k sobě i ke svým emocím
  • že se dá tancem klidně i odpočinout

Samozřejmě se počítá i tanec pod vedením, ale pokud chcete rozproudit energii a ještě si zacvičit, zvolte si domácí co nejvíc spontánní tanec. Ideálně třeba i o samotě, ať se nemusíte stydět a řešit co kdo na vaše křepčení říká. ;)

Někdy nebudete mít náladu nebo chuť na rychlý a intenzivní tanec, tak třeba zvolte pomalou nebo relaxační hudbu. Plujte a něžně se opečujte jemným pohybem a třeba i tím, že sama sebe obejmete. Někdy zase budete potřebovat vybít emoce a až pak si zaťukat za pomoci (Faster) EFT - o tomto tématu si budeme povídat v posledním, šestém, týdnu programu.

Dnešní video

Dnešní video nekopíruje text, i když některé věci říkám i tam. Je to rozhovor (Youtube, 24:34) s báječnou ženou, skvělou koučkou a maminkou Silvií Solárikovou. Byl připravený v rámci 2. kola programu - tedy na podzim 2020. Povídáme si v něm o tanci a jak ho použít v každodenním životě.

Proto doporučuji shlédnout jak video, tak přečíst text.

Tancem uvolníte i svoje emoce

Nezapomenu, jak jsem při terapii pro přípravu na svůj první porod u paní Groverové Suché (věnuje se tématu přirozených až dokonce bezbolestných porodů) objevila, že neumím ventilovat vztek. To jsem ještě nevěděla, že syn ho pak o pár měsíců a let později bude u mě vytahovat naprosto hravě. :D A pak jsem si jednoho dne (myslím, že jsem ještě byla těhotná se synem, ale jistá si nejsem) tancovala doma na písničku od Tomáše Kluse Ledaco (vánoční písnička). Po ní mi Youtube pustil písničku od Jarka Nohavicy Pijte vodu.

Nevím proč, ale právě písnička Pijte vodu mi uvolnila spolu s tancem emoce natolik, že jsem v sobě objevila nashromážděný vztek a tak jsem skákala po obyváku, tancovala, křičela, brečela a pak mlátila utěrkou do gauče. To vám byla úleva.....

  • Téma vzteku jsem pak zpracovávala i se svojí emoční koučkou Terezkou Rothovou (je hostem 3. kola) za pomoci Faster EFT a dnes si troufnu říct, že už se mi v těle neukládá (víte, že vztek je prý opačnou emocí sebelítosti?) a že už ho umím ventilovat a zároveň už se nevztekám u toho, když se vzteká syn. Většinou. :)

Tanec jako ideální pohyb

Možná nemáte ten samý problém jako já, ale v roce 2020 jsem ještě před otěhotněním přibrala 6 kilo. I když to na mě nebylo zase tak vidět,  neměla jsem z toho velkou radost. Byla to moje netěhotenská nejvyšší váha, kterou jsem kdy měla. Velkou roli v tom sehrála i první celorepubliková jarní karanténa.

Proto jsem na jaře 2020 začala dokonce i běhat (o tom, že jsem začínala indiánským během jsem mluvila v rozhovoru s fitness trenérkou Kristýnou Novotnou). Zjevně mi ale běh dostatečně nepokryl energetický výdaj nahrazující pohyb v podobě zhruba 5 až 6 kilometrů denně, které jsem nachodila předtím pro děti tam a zpátky do školek. A ani v dalších týdnech s větším návratem k pohybu se váha dolů nehnula.

Ne vždy mám prostor a čas cvičit, a když už, zacvičím si spíš čchi-kung nebo cvičení na hluboký stabilizační systém, případně se protahuji Makoho cvičením. Málokdy jdu ale do pohybu, ve kterém se zpotím a začnu spalovat tuk (i když podle mojí analyzační váhy to s tukem u mě není zase tak zlé, ale bývalo to holt lepší :D ).

V průběhu loňského roku mi ale došlo, že když nemám prostor ani běhat ani jít na ráznou procházku bez dětí nebo zařadit víc pohybu, můžu "spalovat" energii jednoduše i doma. Domácím spontánním tancem. Ideálně, kdy mě nikdo nevidí a můžu si skákat a "řádit" podle svého, případně s dětmi.

Když fakt 20 minut intenzivně tančím, aniž bych si hlídala techniku a styl, dokonce se zpotím. :) Baví mě písničky od Mirai, Tomáše Kluse, kapely Slza, ale ta pravá, na kterou fakt "pařím" je od Ewy Farné Mám boky jako skříň

Navíc je tahle písnička doopravdy vtipná. ;)

Mám prostě od Pánbíčka
Boky jako skříň, jako skříň
Co naplat, když k tomu ráda jím, ráda jím, co naplat.

O liposukci vím, dobře vím,
však za plat si život osladím, osladím.
Noviny pročítám, no to je síla,
Prý zase přibírám, málo se hlídám.

Prostě si trsám, trsám,
Až vzduchem lítaj prsa,
Kašlu vám na půst,
Vždyť ženský má být kus.

S vozíkem projíždím labyrint Tesca,
Hledám svý XXL
Všude jen S-ka.
A míjím tyčky, tyčky, samý bulimičky,
Zhubněte si na kost,
Ale já mám toho dost....

Takže domácí spontánní pohyb můžete zvolit i jako vhodný druh pohybu i v době, kdy nikam do přírody vyběhnout nemůžete a ještě navíc si můžete snadno dávkovat jeho intenzitu a časnost. ;)

PROČ TANEC?

  • Je to pohyb!
  • Rychle se vyplaví hormony dobré nálady a rozproudí energie
  • Tohle může dělat každý :)
  • Nestojí ani korunu (domácí tanec)

 

Rozcestník celého programu najdete tady.