Sedmikrásky nejsou obyčejné chudobky, ulevují při kašli a prý přináší štěstí

Už jste ochutnali sedmikrásky? Ne? Utíkejte k někomu na zahrádku nebo na čisté stráně daleko od silnic a procházkových tras pejskařů a dejte si hrstičku kvítků, které přináší nejen jaro, ale prý i štěstí. Uděláte pro sebe mnoho dobrého.

Nejen, že dostanete od sedmikrásek nálož tříslovin, minerálních látek (především hořčíku) a vitamínu C, ale také se zvednete od počítače nebo z gauče. Každý krok navíc se prostě počítá :-)

Sedmikrásky někdy nazýváme husími kvítky nebo chudobkami, ale čert, aby odhalil, odkud tyto názvy pochází.

Možná byly sedmikrásky stravou hus, které naši předci pásli na stráních i loukách. Husy a sedmikrásky byly prostě ledaskde. A třeba sedmikrásky nosily našim předkům nejen štěstí, ale odháněly i chudobu.

Bellis perennis

Tak takový název nesou sedmikrásky v latině. Jak daleko sahá historie používání sedmikrásek do dob, kdy byla latina používaný jazyk, se mi nepodařilo zjistit. Ale objevila jsem, že v lidové medicíně se tradují jako bylinka na dýchací cesty i pro pročištění močových cest a ledvin.

 • Sedmikrásky mají močopudné účinky.
 • Sirupy a nálevy z nich ulevují i při kašli.
Sedmikrásky jsou nejen krásné, ale i skvělé pro zdraví. Obsahují vitamín C i nálož tříslovin.

Foto: Gabriela Pausa

Mohou se:

 • jíst syrové jako jarní až podzimní potravinu (jsou téměř celoroční) – třeba jen tak na chuť nebo do salátů (včetně listů).
 • zpracovávat do nálevů (čajů) či sirupů – pro tipy zavítejte na stránky bylinkářky Lindy Mahelové. Linda například doporučuje si z nich vyrobit i pěstící olej na pleť.
 • nasekat na drobno a spolu s jinými bylinkami si vyrobit bylinkové máslo nebo tvaroh.
 • použít na ozdobu zmrzlin, ale třeba i dortů (sedmikrásky potřete bílkem a posypejte trochou moučkového cukru nebo je nechte v jejich přírodní podobě).

 Když sedmikrásky mluví

Sedmikrásky “mluví” řečí jara, naděje a života – s prvními slunečními paprsky na konci zimy už se klubou na svět. Mluví také řečí slunce, houževnatosti a síly. Kdo chce mít anglický trávník, nemá sedmikrásky rád. Dostanou se totiž téměř všude a rostou téměř celoročně. Přesto i na stránkách, jak se takových sedmikrásek zbavit naleznete zajímavé informace:

 • Květy sedmikrásek kvetou v průměru 12 – 15 dní, jsou proto bohatým zdrojem nektaru pro včelstva.
 • Květy sedmikrásek se chovají podobně jako květy slunečnic – otvírají se, když slunce svítí a také se za ním během dne otáčejí (heliotropismus).
 • Sedmikrásky jsou odolné vůči mrazu. Vydrží mráz až do -15 °C.

Jsou prostě takovými minisluníčky, energetickou zásobárnou i čistící květinou. Navíc nemají prakticky žádné kontraindikace, pokud je nebudete jíst denně po hrstech. Ale to myslím, nehrozí :-)

Sedmikrásky ulevují při kašli a prý i přináší štěstí

Foto: Gabriela Pausa

Navíc jsou sedmikrásky jedinou bylinou, kterou je můj syn ochotný sníst, jinak převážně vyrůstá na vývarech, kaších, jogurtech, suchém pečivu, suchých těstovinách a rýži. Každé zpestření jídelníčku se prostě v jeho jídelníčku  počítá ;-)

Tak co, už vyrážíte na sběr?

Pokud stále ne, pořiďte si hned teď milé čtení v podobě knížky Příběhy českých superpotravin s podtitulem “když jídlo mluví” i pro další “české” potraviny, rostlinky, ale třeba i máslo, sádlo a lněný a konopný olej.

 • Právě teď je možné si knížku koupit za jarní cenu. Slevový kupón na 20 % z ceny zní JARO-2021
Veronika Hanzlíková
Učím, jak se "nepo" ze života ani z jídla. Nejen proto, že žiju s diagnózou ulcerózní kolitidy, chronického zánětu střev provázeného často urputnými průjmy, ale taky proto, že jsem si v životě zažila už mnoho bolesti a už mě máloco rozhodí. :)

Díky tragické ztrátě prvního životního partnera, několika nepodařeným těhotenstvím a dalším problémům jsem začala makat na svojí mysli, emocích a také stravě. Nazývám to Vědomou a také laskavou výživou pro harmonii těla a duše - je to o laskavém a vědomém přístupu nejen ke stravování, ale také sám k sobě, svému tělu a duši. Víc o mně si přečtěte zde>>

Jsem autorkou tištěných a elektronických knih a videokurzu:

- 10 klíčů k tajemství potravin (elektronická)>>

- Příběhy českých superpotravin (tištěná)>>

- Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně>>

Komentáře
 1. Eva napsal:

  Já nedám dopustit na sedmikráskový med – výborně dochutí bylinkové čaje (např. meduňkový) nebo ranní vločkovou kaši :)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.