Veronika Hanzlíková

Sedmikrásky nejsou obyčejné chudobky

Už jste ochutnali sedmikrásky? Ne? Utíkejte k někomu na zahrádku nebo na čisté stráně daleko od silnic a procházkových tras pejskařů a dejte si hrstičku kvítků, které přináší nejen jaro, ale prý i štěstí. Uděláte pro sebe mnoho dobrého.

Nejen, že dostanete od sedmikrásek nálož tříslovin, minerálních látek (především hořčíku) a vitamínu C, ale také se zvednete od počítače nebo z gauče. Každý krok navíc se prostě počítá :-)

Sedmikrásky někdy nazýváme husími kvítky nebo chudobkami, ale čert, aby odhalil, odkud tyto názvy pochází.

Možná byly sedmikrásky stravou hus, které naši předci pásli na stráních i loukách. Husy a sedmikrásky byly prostě ledaskde. A třeba sedmikrásky nosily našim předkům nejen štěstí, ale odháněly i chudobu.

Bellis perennis

Tak takový název nesou sedmikrásky v latině. Jak daleko sahá historie používání sedmikrásek do dob, kdy byla latina používaný jazyk, se mi nepodařilo zjistit. Ale objevila jsem, že v lidové medicíně se tradují jako bylinka na dýchací cesty i pro pročištění močových cest a ledvin.

  • Sedmikrásky mají močopudné účinky.
  • Sirupy a nálevy z nich ulevují i při kašli.

Mohou se:

  • jíst syrové jako jarní až podzimní potravina (jsou téměř celoroční) – třeba jen tak na chuť nebo do salátů (včetně listů).
  • zpracovávat do nálevů (čajů) či sirupů – pro tipy zavítejte na stránky bylinkářky Lindy Mahelové. Linda například doporučuje si z nich vyrobit i pěstící olej na pleť.
  • nasekat na drobno a spolu s jinými bylinkami si vyrobit bylinkové máslo nebo tvaroh.
  • použít na ozdobu zmrzlin, ale třeba i dortů (sedmikrásky potřete bílkem a posypejte trochou moučkového cukru nebo je nechte v jejich přírodní podobě).

 Když sedmikrásky mluví

Sedmikrásky „mluví“ řečí jara, naděje a života – s prvními slunečními paprsky na konci zimy už se klubou na svět. Mluví také řečí slunce, houževnatosti a síly. Kdo chce mít anglický trávník, nemá sedmikrásky rád. Dostanou se totiž téměř všude a rostou téměř celoročně. Přesto i na stránkách, jak se takových sedmikrásek zbavit naleznete zajímavé informace:

  • Květy sedmikrásek kvetou v průměru 12 – 15 dní, jsou proto bohatým zdrojem nektaru pro včelstva.
  • Květy sedmikrásek se chovají podobně jako květy slunečnic – otvírají se, když slunce svítí a také se za ním během dne otáčejí (heliotropismus).
  • Sedmikrásky jsou odolné vůči mrazu až do -15 °C.

Jsou prostě takovými minisluníčky, energetickou zásobárnou i čistící květinou. Navíc nemají prakticky žádné kontraindikace, pokud je nebudete jíst denně po hrstech. Ale to myslím, nehrozí :-)

Navíc jsou sedmikrásky jedinou bylinou, kterou je můj syn ochotný sníst, jinak převážně vyrůstá na vývarech, kaších, jogurtech, suchém pečivu, suchých těstovinách a rýži. Každé zpestření jídelníčku se prostě v jeho jídelníčku  počítá ;-)

Tak co, už vyrážíte na sběr?

Pokud stále ne, pořiďte si hned teď milé čtení v podobě knížky Příběhy českých superpotravin s podtitulem „když jídlo mluví“ pro takové potraviny jako je třeba med, česnek, maliny, borůvky, dýně, houby, ale třeba i ocet, brokolici, kysané zelí, sádlo nebo šípky.

2 názory na “Sedmikrásky nejsou obyčejné chudobky”

  1. Já nedám dopustit na sedmikráskový med – výborně dochutí bylinkové čaje (např. meduňkový) nebo ranní vločkovou kaši :)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.