ULCERÓZNÍ KOLITIDA A CROHNOVA NEMOC (= IBD)

I se střevními záněty se dá normálně žít

O Crohnově chorobě jsem poprvé slyšela v roce 2001. O necelé dva roky později jsem se osobně "seznámila" s podobnou diagnózou. Ulcerózní kolitidou - chronickým zánětem tlustého střeva.

Nemoci, které mění život. Změnily ho i mně...

Nemoc není selhání, ale cesta.

 

Tohle poznání mi ale trvalo mnoho let.

Nejdřív jsem začala brát léky. Lékaři mi říkali, že nemoc je léčitelná, ale nevyléčitelná. Nevěřila jsem, že se ataky zánětu budou opakovat. Naopak jsem věřila, že to byl jen jeden jediný problém a že se pak léky vysadí a budu ok.

Až po dvou silných relapsech jsem začala chápat, že budu muset ještě něco změnit. Ve své stravě i hlavě.

 

O další dva roky později jsem při tragické nehodě ztratila svého přítele. Psychické propady a konec studií na VŠ způsobily, že se mi zánět v tlustém střevě rozšířil po celé jeho délce. Takzvaná pankolitida byla na světě. Běhala jsem 30krát denně na záchod a přibližně 10krát v noci. Možná i víckrát.

Inkontinence stolice si spolu s anémií, podvýživou a hrozbou vývodu u mě podávaly denně ruce. "Třicet kilo" i s postelí a nateklý měsíčkovitý obličej. Obrovská únava a anémie. Ale hlavně ty krvavé a urputné průjmy...

Přesto jsem dokončila studium na VŠCHT a vydala se vstříc dalšímu životu. V roce 2007 jsem potkala svého muže a v letech 2014 a 2017 jsem po několika zamlklých a mimoděložním těhotenství (nesouvisejících s IBD) přivedla na svět dvě zdravé děti. 

V průběhu let se všechny prožitky, zkušenosti s alternativami, výživou a potravinářstvím i zdravotní obtíže spojily v jedno...

... ve zdravotní a psychickou pohodu.

Aktuálně neužívám žádné léky, věnuji se své rodině, píšu, tvořím a pomáhám ostatním lidem se zdravotními obtížemi a s výživou. 

Ztotožňuji se s těmito slovy: 

"Z praxe víme, že se lépe daří pacientům, kteří jsou aktivní, o chorobě se snaží něco dozvědět, ale nedělají z ní alfu i omegu svého života, uchovávají si nadhled, optimismus a mají smysl pro humor."

MUDr. Petra Matějková, Proč jsou idiopatické střevní záněty stále tabu?

Proč mluvím o střevních zánětech?

 • Osobní zkušenost
  Mám osobní a dlouholeté zkušenosti s touto diagnózou a nasbírané zkušenosti a vědomosti od lékařů, pacientů i z knih, tudíž v případě života se střevními záněty mám výživu i celostní pohled doslova prožitý a osahaný na vlastní kůži.
 • Směr a naděje
  Vím, že mnozí, kterým diagnostikovali IBD neví, co si počít. Proto se různými způsoby snažím předávat dál informace o stravě a životě s diagnózou chronického onemocnění - od toho, co jíst v době remise i relapsu, přes zkušenosti s léky, alternativní léčbou, psychoterapií, až po mateřství a rodičovství s touto diagnózou.
 • Osvěta
  Píšu blogy, pomáhám v pacientském spolku a povídám si s lidmi o IBD i vlastních zkušenostech.

Inspiruji, jak žít plnohodnotně i přes zdravotní problémy.

Moje zkušenosti s léčbou (klasickou i alternativní)

 • Klasika
  Prošla jsem si léčbou od běžných protizánětlivých léků, přes imunosupresi, kortikoidy až po nejúčinnější (a také nejdražší) biologickou léčbu. V době 100% zánětu tlustého střeva mi hrozil vývod a stále kvůli dlouhodobým změnám sliznice střeva mám k němu krůček. Přesto jsem na tom výrazně lépe než před několika lety, užívám minimum léků (aktuálně dokonce bez léků) a plně funguju v rodinném i pracovním životě.
 • Alternativa
  Mám vyzkoušeno mnoho různých terapií, alternativních směrů, masáží i bylinek sama na sobě a dokážu tyhle své zkušenosti předat a zkombinovat jako doporučení přímo na míru. Dodávám sílu a víru ostatním na jejich další cestě a učím konkrétní techniky, jak se cítit i s IBD v pohodě. Více například v článku Jak se dostat z ne-moci do moci

Jak vám mohu v oblasti IBD pomoci

E-book zdarma o životě s IBD

 • Objevte stručné tipy, jak se vyrovnat a plnohodnotně žít i se střevními záněty.
 • Okořeněné osobními tipy, které jsem za víc než 15 let života s ulcerózní kolitidou sesbírala.

Videokurz + příručka zdarma

 • Kurz o životě a stravě pro pacienty s IBD.
 • Konkrétní rady, tipy, informace.
 • Jak vypadá běžný život s IBD.
 • Všechno o stravě a dietách při střevních zánětech.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - Od A do Z (příručka)

 • Kompletní souhrn všech informací životě a stravě s IBD.
 • Příručka se vším, co zaznělo ve videokurzu, samostatně ke koupi

Nabízím vám svoji pomocnou ruku, podporu a individuální koučink na vaší cestě za pocitem štěstím a harmonií.

Zažila jsem opravdu hodně a našla jsem trvalý vnitřní pocit štěstí a harmonii těla a duše.

Dozvědět se víc

Čím a jak inspiruji ostatní?

Veroniku jsem oslovila kvůli svojí nemoci. Zaujalo mě, jak píše o výživě i o samotných střevních zánětech. Postupně se z nás staly přítelkyně. Hodně mi pomohla udělat si přehled o tom, co můžu s kolitidou jíst a také o tom, jak podpořit svoje tělo i duši nejen chemickou cestou.

Navíc Verča umí povzbudit a dává NADĚJI. Naději, že je cesta, jak žít kvalitně a spokojeně, aniž by se člověk cítil jako nemocný chudák. Je důkazem toho, že to jde, a může být vzorem nám všem.

Eva PatočkováEkonomka, žena s ulcerózní kolitidou

Po diagnóze IBD jsem brzy zjistil, že musím ve své stravě začít omezovat některá jídla a vyloučit mnohé potraviny i aktivity. To mě dost trápilo. Díky Veronice, jejímu blogu, E-mailovému klubu a e-knihám jsem ale změnil pohled na věc.Teď už život s IBD neberu jako nějaké omezování, ale upřednostnění zdraví a racionální výživy, což mi hodně pomohlo nejen psychicky.

Veronika je skvělý člověk, ochoten vždy podat pomocnou ruku, o čemž jsem se už několikrát přesvědčil i osobně.

Ondrej OláhTechnický odborník, člen E-mailového klubu a pacient s UC

IBD NA BLOGU

Dar od nenarozeného dítěte

"Já už prostě nemůžu," křičela jsem na svého tehdy téměř dvouletého syna chvíli poté, co dostal záchvat…

Celý článek

Příběh Ondřeje: "Nestát na místě - to je největší lék."

Ondřej je mladý muž. Na jeho krásně vysportované postavě mnoho žen může oči nechat. Je trenér a sportovec…

Celý článek
Nebojte se střevní chřipky i při ulcerózní kolitidě

Nebojte se střevní chřipky (2+1 tip, jak ji zvládnout)

Když mi před třinácti lety o několik let starší kamarádka řekla: "Bolí mě šestka, co to je…

Celý článek