Buněčná výživa a chronické záněty

Vím, jaké je to žít se záněty v těle. 

Některé se na první pohled nezdají být až tak vážné nebo život omezující, jiné však mění životy o 180 stupňů.

Co vlastně je chronický zánět? Řada výzkumů tvrdí, že chronický zánět je společným jmenovatelem mnoha civilizačních chorob. Jejich projevy jsou různé, začínají klidně chronickou rýmou, postupují přes ekzémy a alergie, a končí až degenerativními a nevratnými změnami na kardiovaskulárním systému nebo orgánech.

Jak vznikají záněty? A co je buněčná výživa?

Chronické záněty vznikají na úrovni buněk. Zjednodušeně se dá říct, že když špatně funguje buněčná výživa (prostup živin do buňky, odvod odpadních látek z buňky) máme zaděláno na problém. Největší vliv pak má samozřejmě naše strava a celkový životní styl. To, jestli je buňka správně propustná pro živiny a odpadní látky, závisí na stavu buněčné membrány.

Stav buněčné membrány určují tuky! 

Konkrétně správné množství nasycených mastných kyselin (nasycených tuků) a omega 6 a omega 3 nenasycených mastných kyselin (MK = mastné kyseliny, jsou základními stavebními kameny tuků). A ta nezdravá strava, tj. průmyslově zpracovaná (junk food, fast food, strava s velkým množství aditiv a cukru) má poměr všech mastných kyselin nevyvážený.

Především je tam pak velký podíl omega 6 mastných kyselin, které v nadměrném množství přispívají k prozánětlivému stavu organismu. A málo omega 3 mastných kyselin, které naopak vyrovnávají stav organismu a pomáhají tělu bojovat proti zánětu.

Veronika Hanzlíková - buněčná výživa a poradenství při chronických zánětech

Přitom by poměr omega 6 MK a omega 3 MK ve stravě i v naší krvi měl být nižší než 3:1.

Přeloženo do normální řeči: prostě jíme hodně slunečnicového a palmového oleje, hodně junk food (nadbytek omega 6 MK) a málo lněných, konopných semínek a tuků ze semen a ořechů a málo ryb a rybího tuku (dostatek omega 3 MK).

Jak zjistit stav buněčné výživy a chronických zánětů v těle?

Laboratorně - můžete zajít k lékaři a požádat o odběry na krevní obraz + CRP, ferritin, inzulín, glykémie, GGT, homocystein aj.

Domácím testem - poměr MK v krvi - test stanoví nejen poměr omega 6 a omega 3 mastných kyselin v krvi, ale také tzv. omega 3 index, který je ukazatelem rizika rozvoje civilizačních nemocí (alergie, astma a další). Z tohoto testu je možné také zjistit podvýživu buněk, nadbytek sacharidů nebo živočišných tuků ve stravě a nedostatek minerálů a vitamínů v těle.

S takovým domácím testem pracuji já.

Na základě jeho výsledků pak doporučuji nejen změny ve výživě, ale především cílenou suplementaci přírodními doplňky přímo na míru podle vašeho stavu. 

Pokud vás test i následné možné řešení zajímá, můžete využít konzultaci zdarma. 

Stačí jen vyplnit poptávkový formulář pod tímto textem:

Konzultace zdarma - 30 minut

Sama nebo prostřednictvím svých klientů mám zkušenosti s testem stavu buněčné výživy zejména při:

ulcerózní kolitidě

Crohnově chorobě

artritidách (Bechtěrevova nemoc, revmatoidní a.)

chronické bronchitidě a astmatu

dermatitidě a ekzémech

rosacee (růžovce)

Můj příběh aneb
dermatitida jako ukazatel chronického zánětu

Dermatitida trápila opakovaně v určitých cyklech řadu let. Dalo by se říct že od dětství. Postupně se k tomu přidala řada zánětlivých chorob (alergie, chronické bronchitida, ulcerózní kolitida a spondylartritida).

Přestože jsem dnes bez léků a bez projevů všech výše vyjmenovaných nemocí, v roce 2023 se objevila dermatitida v nebývalé míře. Rozšířila se i do oblastí, kde dříve nebyla. Na dermatologické klinice ji dokonce označili jako rosaceu alias růžovku (chronický zánět kůže). Dost mě potrápila.

Přivedla mě ale na novou cestu, na které jsem oprášila své znalosti biochemie, chemie i potravinářské technologie. Také jsem popracovala znovu na své psychice a uvědomila si, jak jsem z péče o děti a aktivit posledních let vyčerpaná.

Ale hlavně jsem objevila testy z kapky suché krve, které určují stav buněčné výživy. Díky tomu jsem si připomněla důležitost poměru „prozánětlivých“ omega-6 a „protizánětlivých“ omega-3 mastných kyselin v krvi.

Z testu jsem se totiž dozvěděla, co přesně mému tělu chybí. 

Ke klasické léčbě od dermatoložky jsem proto přidala cílenou buněčnou suplementaci za pomoci kvalitních produktů a účinky se začaly dostavovat. Postupně se zlepšovala nejen moje pleť, ale i úroveň mojí energie

Dneska už neusínám s dětmi v devět večer, ale můžu si užít čas s manželem nebo si ještě třeba i zacvičit. To jsem za posledních 10 let s dětmi prakticky nezažila. 

Dovyživení buněk dokonce vedlo i ke snížení váhy. Zbavila jsem se posledních poporodních kil, které se mě ne a ne pustit po třetím porodu.

Pokud vás dermatitida také trápí, nebo vás zajímá cílená suplementace, přečtěte si článek, který jsem o své poslední zkušenosti s dermatitidou napsala. Nebo se mi rovnou ozvěte a můžeme vše společně probrat na konzultaci.

Konzultace

Potřebujete řešit toho víc? Nastavit správně jídelníček nebo se zaměřit i na psychosomatické souvislosti vašich potíží? 

Využijte možnosti jednorázové nebo dlouhodobé spolupráce, kdy během konzultací společně probereme vaši situaci a najdeme způsob přímo pro vás, jak dodat vašemu tělu přesně to, co potřebuje.

Veronika Hanzlíková při konzultaci s klientkou

Podcasty a rozhovory na téma (chronických) zánětů

Máte dotaz? Něco nefunguje nebo vám není jasné? Napište mi na info@veronikahanzlikova.cz.

Jsem tu pro vás.

Veronika Hanzlíková, mentorka na cestě za pohodou v životě a jídle