Mystický porod a vizualizace

Mám dvě krásné děti. Zaplaťpánbůh. Ale ta cesta k nim hodně bolela. Byla jsem těhotná tolikrát, že to na prstech jedné ruky už nespočítám. Jen dvakrát jsem se dostala do druhého a třetího trimestru a k porodu.

Naštěstí přirozeně

Když sdělím počet svých těhotenství lékařům nebo někomu, kdo můj příběh ještě neslyšel, tak mě mnozí litují nebo padají věty:

 • To je ale anamnéza. (lékaři)
 • Jsi odvážná do toho jít zase. (kamarádky a někteří kamarádi)
 • Fakt? A stojí ti snaha o další dítě za to trápení?

Stojí.

Naštěstí nemusím řešit umělé oplodnění. Vždy jsem otěhotněla přirozeně a velmi rychle. Kdybych měla ještě k tomu všemu řešit IVF, asi bych už znovu nepokoušela štěstí a svoje zdraví.

Takhle jsem se naučila „jen“ překonávat opakované kyretáže, bolestivé (především psychické) propady a znovu hledat naději…

Vydrží-li naděje, možné je všechno

S mým mužem jsme si tu naději udrželi. V některých okamžicích mi bylo hodně úzko. V průběhu těhotenství s dcerou na mě útočilo mnoho strachů a dlouho jsem své těhotenství „tajila“ nejen před online světem.

Naštěstí teď můžu říci, že jsem bohatší o dceru a také o tu cestu ke dvěma dětem a to, že se přání plní.

Jak jsem zvládla svoje strachy

Když jsem v březnu 2017 zjistila, že jsem těhotná, měla jsem velkou radost a taky strach. Strach, že…

 • to zase nedopadne,
 • zažiju znovu mimoděložní nebo zamlklé těhotenství,
 • se v práci budou na mě zlobit, když to naopak vyjde a já zase brzy pomažu zpátky na mateřskou (od dubna jsem byla domluvená na nástup do svého původního zaměstnání).

Rozhodla jsem se, že se z toho nezblázním a zvládnu nejen nástup do práce, ale být v pohodě i v prvním trimestru. Povedlo se.

I díky tomu, že jsem celé těhotenství „sjížděla“ nejen meditace připravující na porod, ale zkoušela i vizualizace porodu a nejrůznější mentální techniky. Hodně mi pomohly meditace Terezy Kramerové a také metoda Růženy Nekudové, Zrcadlo času. To vše mě udrželo spíše v radostném očekávání než ve strachu „co by, kdyby“.

V „Zrcadle času“ jsem si od druhé půlku těhotenství vizualizovala představu porodu (navíc s alternativní porodní polohou) a to, jak držím v náručí zdravé miminko a jak krásně pije mateřské mléko.

Splnil se mi sen

Sen v podobě pohodového těhotenství i porodu podle mých představ… A „překvapivě“ jsem rodila skutečně mimo porodní lůžko :-)

Můj porodní příběh i dobrodružný příjezd do porodnice najdete v předchozím článku Je možné rodit, jak si přeji?.

Porod sice nebyl plný extaktických zážitků a kontrakce mě skutečně hodně bolely, ale mohla bych ho nazývat mystickým.

Vlastně… každé těhotenství a porod je mystický

Už jen ten zázrak splynutí vajíčka a spermie, následný vývoj děťátka a porod, kdy dítě projde úzkými porodními cestami…

Ale i císařský řez, lékaři indukovaný porod atd. Vše má svůj smysl a každé těhotenství i porod je jedinečný a děje se tak, jak zrovna dítě i jeho matka „potřebují“ pro svoji další životní cestu.

Těhotenství i porod ženě umí dát sílu anebo ji umí sebrat.

Při porodu se totiž rodí nejen dítě, ale i matka.

Mnoho žen si z porodu odnáší menší či větší traumata nebo naopak krásné zážitky, které pak ovlivní její život, mateřství i rodičovství na mnoho dní, týdnů a možná i měsíců. A porod mojí dcery Magdaleny Anny byl ten, který tzv. patří mezi transformační.

Díky meditacím a vizualizacím jsem strachy v průběhu těhotenství i před porodem ustála a „přitáhla“ si porod, jaký jsem si pro sebe i dceru přála.

Jsem vděčná

 • Jsem vděčná, že jsem mohla zázrak porodu zažít podruhé.
 • Jsem také vděčná, že naše dcera Magdalena Anna si nás vybrala za rodiče a probojovala se na tento svět.
 • Jsem vděčná za Strážkyni mateřství a to, že si moje dcera vybrala úžasnou kmotrou. To byla tak… (článek bude během pár dní na světě ;-) )
 • Jsem vděčná za EFT a svoji porodní bábu.

Už několik let trošku znám metodu EFT. Právě před porodem jsem se rozhodla EFT začlenit do svého života spolu s šikovnou koučkou, Terezií Rothovou. Nebylo to kvůli porodu, ale nakonec jsem EFT využila i v této oblasti.

Přenášela jsem a už jsem byla velmi nervózní. Navíc jsem vnímala velký tlak z okolí. Nebylo dne, kdy by se mě na porod někdo neptal a nebylo dne, kdy bych s nějakou maminkou nebo kamarádkou (ať už v synově školce, venku při procházce nebo po telefonu či facebooku) neřešila „kdy už“.

Navíc se objevily pocity, že porod něčím blokuji já sama. Útočily na mě strachy a představy ostatních o tom, kdy porodit, kdy je vhodné jet na kontrolu atd. O rozhodnutí odmítnout antibiotika jsem se raději téměř nikomu už nezmiňovala, abych nemusela své rozhodnutí nikomu dalšími vysvětlovat.

Proto jsem „ťukala“ a pracovala se všemi pocity, které díky „přenášení“ lezly na povrch nebo se skrývaly uvnitř a nebylo mi v nich příjemně.

Objevila jsem kouzlo porodní báby

Téměř na poslední chvíli, ve 38. týdnu těhotenství, jsem se rozhodla, že by bylo přeci jen fajn mít sebou v porodnici vlastní porodní asistentku. Poslechla jsem svoji intuici a kamarádkou si nechala doporučit její porodní bábu.

Dobře jsem udělala.

Díky jejím kontrolám a konzultacím se mi podařilo ustát poslední dny před porodem v klidu a poměrně bez stresu. Navíc jsem zjistila, že certifikovaná soukromá porodní asistentka může při některých kontrolách zastoupit lékaře a lékařské ordinace a přinést tak ženě klid.

Objevila jsem její 100% péči, která mi pomohla před porodem i v průběhu něj rodit v klidu a v důvěře ve své tělo i celý porodní děj.

Co jsem ještě díky těhotenství a porodu objevila?

 • Sílu se postavit sama za sebe a převzít zodpovědnost, kterou často rádi necháváme na povolanějších osobách. Nemusí jít vždy jen o lékaře.
 • Že jsem větší „biomatka“, než jsem kdy předtím očekávala :-) A to i přesto, že nepoužívám látkové pleny, nerodím doma a synovi dávám sladkosti.
 • Skutečný dar porodu a ještě více vnitřní síly, než jsem kdy doufala, že mám.

Celý porod jsem popsala detailně v článku Je možné rodit, jak si přeji? a doufám a věřím, že inspiruje další ženy na cestě za krásnými porody podle svých přáních. Věřím také, že dodá naději ženám, které ještě na té cestě za miminkem stále jsou…

Přeji všem ženám, aby mohly zažít zázrak zrození, pokud po tom touží, a rodily své děti podle svých představ a v souladu s potřebami svými i svého dítěte.

Přeji všem dětem, aby se rodily do milující rodiny, bezpečně a tak, jak potřebují ke svému vývoji.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *