Jak jsem zachránila (ne)mléko a proč se chovat ekologicky i v jídle

„Hmm, dortíky. Nebo raději pořádný steak?“ Pomyslela jsem si, když jsem se poprvé kouknula do nabídky aplikace Nesnězeno. Aplikace, která je zdarma a pomáhá „zachránit“ nesnězené jídlo z restaurací a kaváren nebo potraviny s končícím datem spotřeby. Navíc na tom ušetříte.

Jenže kavárna blízko mého bydliště (ano, v appce se dají jednoduše najít nejbližší podniky nebo jen ty s právě aktivní nabídkou) zrovna v nabídce nic neměla.

Proto jsem se pro první nákup rozhodla v centru Prahy při cestě z fyzioterapie. Vyhlídla jsem si výživu s rostlinnými pochoutkami (i když vegetariánka ani veganka rozhodně nejsem a s chutí si dám maso, med i vajíčka) a rozhodla se vyzkoušet alternativní (ne)mléko.

Ani ne tak kvůli sobě, ale hlavně kvůli těm z vás, kteří z nejrůznějších důvodů po kvalitních alternativách mléka pátráte. Víc o mléku a jeho alternativách a proč ho pít nebo ne, najdete v článku Proč pít nebo nepít mléko a jsou jeho alternativy dobrým řešením?.

Tohle (ne)mléko Rebel Kitchen Skimmed Milk (Bio) mělo skvělé složení:

  • pramenitá voda, kokosová smetana, hnědá rýže, kešu ořechy, himalajská sůl a lahůdkové droždí.

Kromě vody a soli vše z organické produkce. A navíc díky appce mě stálo téměř o 40 % méně, protože mu za dva dny končilo datum spotřeby.

Nesnězeno je aplikace, která pomáhá neplýtvat jídlem

A to je mi sympatické. Navíc je mi blízký minimalismus a zero waste. Obzvlášť v oblasti jídla.

Podstatné je, že aplikace je zdarma a v nabídce appky jsou pouze kvalitní jídla z daného dne nebo kvalitní potraviny a pochoutky, kterým se blíží datum expirace.

Nesnězeno je postavené na principu win-win (česky výhra-výhra):

  • vy zachráníte jídlo tím, že si přímo v appce jídlo z restaurace nebo potravinu například ze zdravé výživy zamluvíte, rovnou ji jednoduše zaplatíte a obvykle ještě ten stejný den vyzvednete (= nemusí se nic vyhazovat nebo alespoň méně porcí)
  • vy i podniky ušetříte – prostě máte dobré jídlo za super cenu a podnik nemusí jídlo zlikvidovat (navíc se mu zaplatí alespoň náklady na jeho pořízení nebo výrobu)

Ušetříte tak nejen peníze, ale i životní prostředí, náklady podniku i sám sobě. Navíc se často dostanete k jídlu nebo potravinám, které byste si třeba ani nekoupili. Jako třeba já k ne-mléku Mylk. ;)

Ať dobře trávíte mléko nebo ne…

… ať vám víc chutnají normální nebo raw dortíky, klasická jídla nebo ty alternativnější, i vy můžete zachraňovat jídlo a ještě ušetřit. Teda pokud jste z Prahy, Ostravy, Olomouce, Plzně, Brna nebo Českých Budějovic. Nebo z jejich okolí.

Aplikaci Nesnězeno si ale můžete stáhnout (na Google Play i App Store), i když do těchto měst pojedete jen na výlet.

  1. Ušetří vám docela dost peněz, minimálně 30 % z ceny porce.
  2. Objevíte zajímavé restaurace nebo podniky.
  3. A ještě budete mít dobrý pocit, že se chováte ekologicky a jídlo neskončí v koši.

Já rozhodně s prvním nákupem přes Nesnězeno nekončím a budu „lovit“ další zajímavé dobroty a jídla dál nejen v Praze. ;) Ráda vám tipy na ně zase nasdílím.

Vy zase na oplátku pod tento článek nasdílejte, jaké jídlo jste už zachránili. Nebo až je zachráníte. ;)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *