Jak vyléčit „tvořivá“ traumata ze škol a školek a podpořit svůj potenciál

„Tý jo, to je hustý.“ „Já to snad nedám.“ Takové nebo podobné hlášky padaly na živé akci Kurzů pro radost. I já jsem stála u malířského stojanu a dumala, co nám o perspektivě říkala naše učitelka výtvarky na gymplu.

„Tak to asi fakt nedám,“ šlo mi hlavou. „Ale přece to nevzdám.“ A tak jsem svůj první obraz olejem nakreslila. Ve srovnání s ostatními jsem na tom ale zdaleka nebyla „nejhůř“. :)

Možná si ještě pamatujete

Jak vám na základce, možná ještě i dřív, některá z učitelek řekla o vašem ne-talentu na tvořivé předměty. Na malování, výrobu různých drobností nebo třeba i na zpěv. Možná to nebyla ani paní učitelka, ale třeba i tatínek nebo babička.

Jedna jediná nevinná věta a je to. Vezme vám radost z psaní, kreslení, zpívání nebo tvoření.

Já si to teda pamatuju moc dobře. Paní ředitelka v naší vesnické základce s malotřídkami mi hned v první třídě řekla: „Ty rozhodně nemaluješ jako tvoje sestra. Ta je mnohem nadanější.“

Moje první olejomalba s barvami od Pavla Michalici, ale bez jeho vedení

A já si odnesla přesvědčení, že neumím malovat. Až na gymplu tohle přesvědčení trochu polevilo, protože naše profesorka na výtvarku neznámkovala podle „krásy“, ale podle snahy a pracovního nasazení. Ale i tak.

Právě hláška neoblíbené paní ředitelky, která se snažila do zvláštní školy dostat i jinak chytré žáky, protože neměla ráda jejich rodiče, měla zásadní význam pro moje další tvoření.

Prostě jsem pak už nikdy do dospělosti nemalovala jen tak pro potěšení a radost z kreslení. A přitom to se mnou není nijak hrozné. Když jsem znovu po smrti svého prvního partnera hledala cestu, jak se z jeho smrti nezbláznit a najít si nové světlo v životě, začala jsem kreslit mandaly.

Na Kurzyproradost.cz najdete parádní videokurz Mandaly pro radost

O pár let později jsem pro změnu na živé akci s Lucií Kolaříkovou, autorkou Školy sebelásky, malovala svoje pocity pastelkami. Tehdy moji abstraktní kresbu ostatní účastnice obdivovaly.

A já to nechápala. „V čem se jim to tak líbí? Vždyť tahle má krásný konkrétní obrázek a já mám jen čmáranici.“

Když někdo zablokuje váš potenciál

Co tím chci říct? I vy můžete tvořit jen tak pro radost a otevřít svůj potenciál. Nejen v oblasti kreslení…

Když jsme pak na živé akci s Kurzyproradost.cz debatovali o tom, jaká přesvědčení si neseme ze škol, zjistili jsme, že většina z nás je na tom stejně. A to jsme netušili, že nás čeká zboření přesvědčení, že neumíme malovat.

Všechny. I ty, jejichž předchozí olejomalba byla na první pohled docela hrůza. :)

Po tom, co jsme si vyzkoušeli, jaké je to nakreslit krajinu se stromy a cestou k jakémusi altánku sami a bez vedení, se nás ujal Pavel Michalica a během třech hodin nás naučil olejomalbu metodou Boba Rossa.

Spadla mi brada. A mému muži taky, když jsem si ze živé akce s KPR.cz přivezla nádherný obraz.

A tady už s mým první skutečným obrazem pod vedením Pavla Michalici a metodou Boba Rossa

Něco se najednou otevřelo a vyčistilo. Dokonce si troufnu říct, že se mi konečně vyléčilo moje přesvědčení, že nejsem tvořivá.

Ano, i já, která jsem napsala knihu, a tvořím skrz písmenka krásné příběhy a články, jsem si opravdu myslela, že mi tvořivost není vlastní.

A nejsem v tom sama. Podobných historek v závěru našeho workshopu s Pavlem Michalicou padlo hodně. Manželka Pavla Michalici nám pak vyprávěla, jaké Pavlovi chodí příběhy o tom, co všechno se malováním dá „vyléčit“.

Letos mě čeká ještě kreslení pravou mozkovou hemisférou s Petrou Cibulkovou, ale už teď vím, že můžu… můžu cokoliv, co si usmyslím. Jen je potřeba vědět jak.

I tu knihu jsem dokázala vydat bez nakladatelství a týmu marketingových specialistů. Jen jsem následovala ty, kteří už tu cestu zvládli přede mnou a podělili se se mnou o svoje zkušenost a znalosti s celým procesem. Ale bez práce to rozhodně nebylo. ;)

Proto bych chtěla závěrem doporučit. Udělejte si čas na nové aktivity, nové tvoření a zážitky. Není to o tom, že musíte nutně jen kreslit, ale vyzkoušejte i jinou tvorbu a inspirujte se u ostatních.

Třeba si:

Na Kurzyproradost.cz, kde i já mám svůj videokurz pro lidi se střevními záněty, můžete svůj potenciál objevit na plno. Třeba i ve videokurzu focení nebo prodeje s krásným názvem Radost z prodeje. ;) Tak toho využijte a koukněte se, co na

>>> Tak toho využijte a koukněte se tady, co pomůže vyléčit vaše bolístky nejen ze škol a školek. ;) <<<

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *