Léky? Potravní doplňky? Aneb když to nejde jinak. Jednoduché tipy, jak je správně užívat

Nateklý obličej a padesát kilo i s postelí. Bylo mi dvaadvacet. Jenže v zimní bundě jsem díky kulatému obličeji podvyživená rozhodně nevypadala. Naopak. Když mě viděl známý mých rodičů, říkal jim: „Jéé, vaše Verča už vypadá zase dobře. Je taková pěkně kulaťoučká.“

Můj vzhled i váha, nebo spíš podváha, ale byly spíš k pláči. V tu dobu jsem běhala na velkou třicetkrát denně a fakt jsem se dobře neměla. Chronický zánět tlustého střeva, ulcerózní kolitida, se hlásil o slovo. Tehdy se poprvé rozšířil do celého tlustého střeva.

Kulatý obličej, který v zimním oblečení vyvolával dojem, jak jsem se hezky „spravila“, byl jen nežádoucím účinkem užívání kortikosteroidů. Žádnou velkou výhrou. Kulatému obličeji se odborněji říká měsíčkovitý obličej a je jedním z důvodů, proč velká část pacientů s některým ze střevních zánětů (Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida) považuje kortikoidy za lék „poslední volby“.

Stejně jako já. Přesto jsem kortikoidům vděčná. Zachraňují životy a pravděpodobně zachránily i ten můj.

Veronika Hanzlíková v roce 2007 užívala kortikoidní léčbu a na obličeji (měsíčkovitý obličej) to jde vidět.
Rok 2007 – já na kortikoidní léčbě s měsíčkovitým obličejem a dermatitidou na dovolené v Bulharsku

Víc o užívání kortikoidů a jak dokážou ovlivnit život jsem psala na blogu strevni-zanety.cz v článku Bez kortikoidů to někdy nejde aneb Jak se vyrovnat s jejich nežádoucími účinky.

Až 10 léků denně nebo potravních doplňků

V průběhu let s ulcerózní kolitidou jsem bohužel zažila období, kdy jsem pravidelně užívala až pět léků denně a pět i více potravních doplňků. Hlavně u kortikoidů bylo důležité na léky nezapomínat a užívat je opravdu podle rozpisu od lékaře. Většinou se mi to dařilo, ale čím déle jsem léky užívala a čím víc mi bylo dobře, tím častěji jsem na ně zapomínala.

  • Užívala jsem dva protizánětlivé léky v orální i rektální formě, léky na snížení imunity (tzv. imunosupresiva), kortikoidy a ještě „ochranný lék“ na žaludek právě při užívání kortikosteroidů.
  • Do toho vitamín D a draslík (opět kvůli užívání kortikoidů), rybí tuk v kapslích, vápník a horčík, železo a kyselina listová.

Už jsem se v těch všech lécích a doplňcích trochu ztrácela a to mám vystudovanou biochemii na chemicko-technologické škole. Tenkrát by mi bývala pomohla nějaká aplikace, ale chytré telefony ještě nebyly. :)

Tip: Některé potravní doplňky a léky je nevhodné užívat dohromady. Jiné je zase vhodné užívat pospolu. Proto svoje léky nebo potravní doplňky užívejte podle rad svého lékaře, lékárníka nebo jiného odborníka a dbejte na jejich správné užívání.

Příklad:

Vstřebávání železa z potravy nebo potravních doplňků je velmi ovlivněné tím, s čím železo konzumujeme. Železo se mnohem hůř vstřebává, když spolu s ním jíme jídlo nebo užíváme potravní doplněk s vyšším obsahem vápníku.

Například tady se uvádí, že ke snížení absorpce železa až o 50 % stačí konzumovat spolu s ním 165 mg vápníku. Takové množství najdete například ve 20 g sýra nebo jedné sklenici mléka.

Proto železo neužívejte s žádným potravním doplňkem obsahujícím vápník.

Vstřebávání železa ale naopak podporuje kyselé prostředí. Například v podobě kvašené zeleniny nebo u ovoce a zeleniny obsahující vyšší množství kyselin – kyseliny askorbové (vitamín C) nebo kyseliny citrónové.

Doplněk se železem proto zapíjejte domácím ovocným džusem nebo si v případě potřeby přidávejte i potravní doplněk s vitamínem C.

Jenže jak to všechno ohlídat?

Třeba použitím aplikace, která užívání léků i potravních doplňků ohlídá za vás. A je jedno, jestli užíváte léky nebo potravní doplňky a taky jedno, kvůli jaké nemoci je musíte nebo potřebujete užívat.

Lidé s kardiovaskulárními chorobami, nebo různými chronickými nemocemi, bohužel těch léků užívají často nespočet.

Aplikace se jmenuje Medfox a víc informací o ní najdete tady. Mě aplikace zaujala kvůli těmto možnostem:

  • snadné stažení z Apple Store nebo Google Play (jen bacha, je potřeba mít verzi Android 6 Marshmellow a výše) zdarma
  • jednoduché vyhledávání nebo dokonce naskenování čárového kódu z léku nebo potravního doplňku
  • namísto několika budíků nebo upozornění v mobilu stačí si vše do Medfoxu jednoduše nahrát a aplikace vás upozorní ve vámi zvolený čas

Příklad: V aplikaci si tak můžete nastavit, že budete zároveň užívat železo spolu s vitamínem C. Připomínku na užití doplňku s vápníkem si zase nastavte na večerní čas, protože spolu s optimálním poměrem s hořčíkem (2:1) se lépe vápník zabuduje do vašich kostí a vaše tělo snadněji přes noc zregeneruje.

Na Medfoxu oceňuji navíc možnost si stáhnout e-recepty do aplikace a pro přehlednost si je označit vlastním názvem. A taky snadné vyhledávání lékaren tam, kde se právě nacházíte.

Moje velké zdravotní problémy už jsou naštěstí minulostí

Dneska už dva roky neužívám žádné léky na ulcerózní kolitidu. Výjimečně používám Paralen, když není zbytí při občasných bolestech hlavy. Potravní doplňky ale užívám dál. Protože mají smysl a ne vše dokážu ve stravě takzvaně „ujíst“.

  • Pravidelně užívám rybí tuk, vitamíny skupiny B, vápník a hořčík. Taky bylinkové kuličky, které mi doporučil můj terapeut čínské medicíny a akupunkturista v jednom.
  • Když je potřeba podpořit imunitu, sáhnu k doplňkům s vitamínem C, echinaceou, výtažky z grepových jader a šalvěje.

Aplikaci Medfox jsem otestovala i pro vás především na potravních doplňcích. Vyzkoušela jsem si, jak se přidávají do aplikace, a jak celá aplikace funguje. Nahrála jsem si tam ale na zkoušku i léky, které mám pro jistotu stále raději doma v zásobě.

Líbí se mi, jak snadno se nastaví připomínky na užívání léku nebo doplňku a myslím, že tuhle funkci využijí nejen ti zapomnětliví, protože je to prostě pohodlné. ;)

A jak aplikace Medfox funguje?

Funguje skvěle a používání Medfoxu vám při pravidelném užívání léků nebo doplňků usnadní život. Upozorní vás, že si máte vzít svůj lék.

Snadno do ní nahrajete každý svůj lék nebo doplněk. U doplňků, které nejsou v lékové nebo lékarnické databázi, si jednoduše uložíte „vlastní“ doplněk a i na něj si můžete nastavit upozornění k užití.

  • Tady najdete potřebné manuály ke stažení a používání aplikace pro operační systém vašeho telefonu.

A nezapomeňte na jednu věc. Nemoc není selhání, ale cesta. Neznamená to, že máte rezignovat na cestu k uzdravení. Jen někdy holt v životě nastane období, kdy jsou i chemické léky potřeba. Stejně jako u mě. A někdy pak stačí „jen“ potravní doplňky nebo třeba i vůbec nic. ;)

Moc vám přeji, abyste žádnou aplikaci na užívání léků nepotřebovali, ale pokud ano, tak právě Medfox je z mého pohledu aplikací první volby.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *