Káva aneb nezatracuj jídlo nebo nějakou potravinu jen proto, že ti zrovna teď nedělá dobře [nejen při ulcerózní kolitidě a Crohnově chorobě]

Přemýšlela jsem, jak bych zhodnotila rok 2022. A napadlo mě slovo KAFE. ☕️ V roce 2022 jsem totiž začala pít kafe! Předtím jsem ho nepila hlavně kvůli ulcerózní kolitidě, chronické zánětlivé nemoci tlustého střeva.

Ale už jsem téměř 5 let úplně bez léků a v takzvané dlouhodobé remisi. Já teda koketuji s myšlenkou, že jsem se úplně uzdravila.

A v roce 2022 jsem přišla kávě na chuť. ☕️ Prostě ji piju jen tak pro radost – ne kvůli jejím povzbuzujícím účinkům (protože po odpolední kávě špatně spím).

Nicméně, nepíšu tenhle článek jen kvůli kávě. Mám totiž dvě „důležité“ myšlenky. Takže tady jsou:

Myšlenka č. 1 – nikdy nevíš, jaké to bude u Tebe za pár let

Něco, co se zdá zdánlivě neřešitelné, nevyléčitelné, může být vyřešeno úplně jednoduše nebo to prostě odnese čas. Jen tomu musíš jít naproti anebo to naopak musíš takzvaně „pustit“.

I když to jde někdy často sakra těžko. Ale ne nadarmo se říká… netlač řeku, teče sama. ????

Jak jsem svůj zdravotní stav a psychiku řešila právě u ulcerózní kolitidy? Většinu z toho jsem vetkla do kurzu Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba – jak žít a jíst kvalitně.

Myšlenka č. 2 – nezatracuj jídlo nebo nějakou potravinu jen proto, že Ti v určité fázi Tvého života dělá zle

Samozřejmě nemluvím například o lepku u celiakie apod. A já moc děkuji za rok 2022. ???? Nejen za tu kávu, které jsem přišla na chuť a která mě poprvé v mém dospělém v životě mě neprohání. Ano, po kofeinové kávě s mlékem jsem totiž běhávala na záchod velmi rychlým krokem. Proto jsem také, pokud vůbec, nejčastěji pila bezkofeinovou kávu anebo obilné nápoje jako je například Caro.

A ještě malé srovnání dvou let vzdálených od sebe čtyři roky. Rok 2018 byl pro mě rokem, kdy jsem postupně přestala potřebovat léky na kolitidu. Kdy jsem konečně po nádherném porodu dcery Magdaleny Anny převzala plnou zodpovědnost za svoje zdraví.

Byl to krásný rok, kdy jsem si užívala první rok života naší dcerky. Ale byl to taky rok, kdy zemřel můj milovaný strejda a asi tři týdny na to jsem si, v prosinci, uřízla tyčovým mixérem kus prstu. Samozřejmě nechtěně. Víc jsem o tom psala v článku Jak se úraz a velká bolest mohou změnit v radost a úspěch.

Rok 2022 byl pro mě rokem mnohem víc náročným, ale nechce se mi o tom zatím moc mluvit. Řešila jsem hodně zdraví dětí, ale jsem vděčná, že mám tři krásné děti a že máme v životě plno radosti a rodinné pohody.

Jsem taky vděčná, že jsem všechny zkoušky od toho roku 2018 ustála, aniž by se mi vrátila do života ulcerózní kolitida. Děkuji. ????

A jaké slovo charakterizuje váš rok 2022?

Napište do komentářů nebo mi nechte tady vzkaz. Já tady mám pro vás ještě zajímavé další články na čtení:

PS: A ještě vás zvu na 18. 1. do Prahy (Rodinné a komunitní centrum MUMRAJ, Horní Počernice) na seminář Jak na půst, kde si budeme povídat o půstech a také i o pití kávy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *