Chcete zjistit, zda podle reakce na kofein jste introvert nebo extrovert? Existuje na to takový malý testík. Podle výsledků odhaduji, že je z 80 % pravdivý. Proto si teď vemte kávu nebo čaj, sedněte si a začtěte se v pohodě a klidu do následujících řádků o kávě a našich povahách anebo si rovnou stáhněte e-book zdarma Když jídlo mluví aneb vzkazy potravin z celého světa.
Kofein je však obsažen i v černém a zeleném čaji, kde se jmenuje tein. V maté, což je “čaj” z lístků cesmíny paraguajské, a kolových nápojích najdete kofein také.
Většina z nás tohle ví a zná. Méně z nás však ví, že káva i čaj obsahují ještě další dva alkaloidy výrazně ovlivňující náš organismus. Jsou jimi teofylin a teobromin.
O pozitivních účincích kávy už jsem asi všichni slyšeli – kofein povzbuzuje, krátkodobě zvyšuje krevní tlak, stimuluje nervový systém a bojuje proti spánku, většinou :-) Dokáže prý povzbudit i zažívání a zmírnit bolesti u některých typů migrén. Kofeinu k tomu pomáhá především teofylin, který umí uvolňovat průdušky a bývá součástí antiastmatik.
Pozor na konzumaci kávy a kofeinových nápojů by si měli dát lidé se zažívacími obtížemi, především v oblasti jícnu, žaludku a dvanáctníku (kvůli možnosti překyselení a dráždění sliznic) a také:
Vysoký obsah kofeinu v kávě (více kofeinu je v kávě připravené z druhu Robusta) nebo předávkování se kofeinem může způsobit kofeinový šok projevující se bolestí hlavy, bušením srdce nebo třesem rukou. Více o tom mi napsala Marie:
Před šesti roky jsem zažila kofeinový šok na oslavě. Snědla jsem tiramisu namočené v kávě. Nevěděla jsem, že je tam káva, kterou vůbec nepiju. Účinky byly tyto: pocítila jsem tlak na hrudi a začala jsem mít pocit, že se dusím a nemůžu dýchat. Byl to strašný pocit. Okolo si nikdo nevšiml, že se něco se mnou děje. Asi po hodině jsem ucítila návaly horka a zle mi bylo i v autobuse po cestě domů. I to jsem naštěstí zvládla, ale nepřeji to nikomu zažít.
A je to tady – máte pocit, že na kofein reagujete citlivěji než vaše okolí? Možná jste introvert! Třeba i skrytý jako já. Možná to však také závisí na životním období, zdravotním stavu i tomu, zdali jste kofeinu přivyklí nebo ne.
Když jsem studovala na VŠ a chtěla se učit dlouho do noci, nepomáhala mi proti spánku ani káva ani černý čaj. Kolu nepiju téměř vůbec. Teď, když se dlouho do noci učit nemusím, mě káva, čaj nebo maté nakopnou tak, že nemůžu do dvou do rána usnout.
Proto i já, která se považuje z 80 procent za extroverta, reaguji citlivě na kofein. Navíc mám problémy se zažíváním, takže moje receptory na kofein jsou asi v současné době citlivější, než byly dříve. Prostě po kávě běhám zrychleným krokem na záchod, a nejen kvůli jejím močopudným účinkům. Zajímavé je, že černý čaj mi podobný efekt nevytváří! A kolu nebo Kofolu piju výjimečně. Proto jsem takzvaně pro chvíle pohody přešla k nápojům typu Caro nebo Melta.
Ambiverti jsou lidé, kteří nejsou jednoznačně přikloněni k projevům směrem vně sebe ani do svého vnitřního světa. Ambiverti se možná uvidí v článku 20 znaků extrovertního introverta.
Typičtí extroverti – prý je jich víc než typických introvertů (těch je v populaci údajně kolem 25 %) – jsou hovorní a orientováni na společnost a zábavu víc než na hloubku svojí duše. Energii čerpají právě mezi lidmi. Kdežto introverti mají svoji energii čerpat spíše ze samoty, sami ze sebe a z klidu a bývají méně mluvní než jejich protějšky.
O introvertnosti hovoří článek 20 věcí, které pochopí jen introvert. A o extrovertnosti zase článek 10 překvapivých objevů o extrovertech. Myslím si, že každý z nás má v sobě tu protichůdnou složku. Je to podobně jako čínská monáda – jin a jang. Jang v sobě obsahuje i trochu jinu a naopak.
Tedy typický extrovert má v sobě třeba deset nebo i dvacet procent té hloubky introverta, a naopak může být typický introvert, který třeba umí bavit společnost a nikdo by do něj neřekl, že využívá jen svých dvaceti procent extrovertnosti. A ve skutečnosti je takový bavič doma tichý a velmi zadumaný. Paradoxně hodně komiků a herců prý bývá introvertů a melancholiků.
Pokud si tedy nejste jistí, co vlastně jste – můžete se mezi extro a introverty zařadit pomocí čtyř povahových profilů – melancholici a flegmatici bývají spíše introverti, sangvinici a cholerici zase spíše extroverti, nebo se otestovat u odborníků a psychologů. Nebo zabrouzdejte na článek s kofeinovým testem nebo do e-booku zdarma Když jídlo mluví aneb vzkazy z celého světa.
Velmi zajímavě napsané. Zkusím. Každopádně být extrovertem je ne vždy výhoda
https://zdravezdravi.cz/psychika/zivot-extroverta-vyhoda-nebo-prokleti