Jóga není jen cvičení, pomáhá řešit těžké životní situace

Nikdy jsem jógu příliš nemusela. Klasická jóga mi přišla pomalá, power jóga příliš rychlá a nebavily mě ani meditace. Naštěstí jsem meditacím přišla na chuť a na jógu jsem objevila jednu šikovnou ženu, jejíž styl jógy mi opravdu sedí. Ráda si zacvičím spolu s ní a dokonce z pohodlí domova! Její videa jsou totiž dostupná online.

Tato žena, jejíž životní příběh je velmi inspirativní i dechberoucí, se jmenuje Martina Doubková. Poprosila jsem ji o rozhovor, abychom vás společně inspirovaly:

  • že jóga není jen nudným meditačním cvičením.
  • abyste vyzkoušeli třeba cvičit právě s Martinou.
  • že nejen jógou, ale právě i meditacemi nebo jen správným dýcháním, je možné si pomoci v těžkých životních situacích.

Osobně jsem si vyzkoušela tři její jógové kurzy:

  • 7denní jóga výzva pro maminky
  • Jóga pro pevné a štíhlé tělo
  • Týden s jógou Relax+Heal

Nejuniverzálnější mně osobně přijde Týden s jógou Relax+Heal – je skvělý pro podporu při nejrůznějších zdravotních problémech a je vhodný i pro lidi se střevními záněty, tedy i pro ty, co mají podobně jako já ulcerózní kolitidu (nebo Crohnovu chorobu).

Máš velké osobní zkušenosti s jógou v těžkých životních situacích. Je něco, co bys ostatním ženám (ale i třeba mužům) doporučovala jako základ, jak začít meditovat a cvičit, když je zle?

Případně máš i jiné triky, které ti pomohly zvládnout péči o předčasně narozenou dcerku a pak i o tu mladší, naštěstí narozenou v termínu? Máš připravenou nějakou meditaci, kterou bys (nejen) pro tyto účely mohla doporučit.

Ano, moje první těhotenství bohužel neprobíhalo podle tabulek. V 17. týdnu mi praskla plodová voda a doktoři mi řekli, že za pár hodin potratím. Naštěstí se tak nestalo :-) Ale musela jsem ležet jako placka v nemocnici až do 24. týdne, ani jsem nemohla vstát a jít na záchod. Doteď nechápu, jak jsem to mohla vydržet. Cvičit jsem nemohla, pouze ležet a být pozitivní.

Věřila jsem v zákon přitažlivosti, a tak jsem si vystříhala obrázky zdravé holčičky a neustále se na to dívala a říkala si afirmace jako například: Zuzanka je zdravá, každá buňka v jejím těle se uzdravuje atd. Narodila se potom přirozeně ve 27. týdnu, ale doktoři jí nedávali šanci na normální život, zvláště potom, co dostala krvácení do mozku. Nevěděla jsem, zda vůbec bude chodit.

Každý den jsem meditovala (seděla v klidu, vnímala svůj den a přítomný okamžik), také jsem dělala fyzickou praxi (cvičení ásan) a hlavně denně afirmace a vizualizace zdravé holčičky. Když byl Zuzance jeden rok, vyslovila neuroložka diagnózu dětská mozková obrna. Nevzdávala jsem to, poctivě jsme rehabilitovali a ve dvou letech začala sama chodit :-) Teď na jaře jí čeká operace nožičky, která by jí měla hodně pomoci v tom, aby chodila lépe.

Pokud je tedy některý z čtenářů teď v nelehké životní situaci, doporučuji knihu Tajemství a samozřejmě jógu. Na mém Youtube kanále mám okolo 42 videí různých obtížností, které tam jsou pro všechny zdarma. Placené kurzy jsou na stránkách Jóga doma.

Řízenou meditaci přímo pro takové situace nemám, ale třeba by pomohla Meditace pro zdravá záda, která je volně ke stažení na mém osobním blogu martinadoubkova.cz.

Vím, že právě když člověk prožívá těžké období, tak bolí záda – jakoby z té bolesti, co člověk musí nést na svém hřbetě.

Cvičíš sama nebo se připojují i tvoje dcerky? Jak to zvládají? Učíš je konkrétní asány a techniky?

Ano, holky mě občas napodobují. Mladší Gábi tedy více. Zuzka má svoji hlavu a moc jí to se mnou nebaví :-) Což já úplně chápu, od mamky to děti moc neberou :-) Ale ve školce chodí na dětskou jógu a to jí baví moc. Tam má před učitelkou respekt.

Ve tvém příběhu jsem se dočetla, že jsi žila v Anglii. Jak ses tam dostala a jak se ti jóga studovala a učila v Anglii? Jaký je rozdíl mezi jógou a přístupem lidí k ní v UK a jaký v ČR? Liší se to vůbec?

Do Londýna jsem jela v roce 2000. Nedostala jsem se na vysokou, tak jsem tam jela jako au-pair, abych si zlepšila angličtinu. Myslela jsem si, že za rok se vrátím a zkusím přijímačky znovu. Ale tolik se mi tam líbilo, že jsem tam zůstala 9 let :-)

Jógu jsem začala studovat v roce 2006, angličtina mi šla perfektně, měla jsem už úspěšně složené všechny Cambridge zkoušky. Co se týče rozdílů mezi UK a ČR, když jsem se vrátila, nebylo ještě tolik stylů a studií, vše k nám jde ze západu trochu pomaleji, ale nyní už člověk má opravdu z čeho vybírat.

Mám moc ráda tvůj styl jógy a tvoje videa. Jemná a přitom účinná. Dá se nějak tvůj styl jógy zařadit? Jakými konkrétními jógovými styly se při svém cvičení inspiruješ? Na která videa a lekce jsi nejvíc pyšná nebo tě práce na nich nejvíc těšila?

Nevím, zda se dá nějak přesně zařadit. Osobně nemám moc ráda v józe škatulkování, ale chápu, že jsou různé styly a je třeba, aby si člověk tak nějak vybral, co zrovna potřebuje.

Podle mě je jóga jen jedna. Což znamená spojení mysli a těla.

Myslím, že záleží na tom, zda člověk dokáže vypnout a naladit se sám na sebe, když cvičí. A je jedno, jestli se jedná o rychlejší styl jógy nebo pomalejší. Osobně cvičím nejvíce vinyasa nebo také se jí říká flow jóga. Je to rychlejší tempo, kde se plynule s dechem přechází z jedné ásany do druhé. Když mé tělo žádá něco jemnějšího, tak dělám jin jógu, kde se ásany drží kolem 5 či více minut. Nejraději mám natáčení venku, čerstvý vzduch má něco do sebe.

Nejvíce jsem hrdá na kurz Jóga pro pevné a štíhlé tělo, natáčela jsem ho v krásném prostředí a také se prodává ze všech nejlépe. Zvláště po Vánocích :-)

Co plánuješ nejen v józe na tento rok? Na co se můžeme těšit?

Plánuji online kurz o čakrách. Postupně si to připravuji a chtěla bych to natočit, až bude teplo někde v přírodě. Je to zatím to nejnáročnější, co jsem kdy dělala. Už během těch příprav naplno prožívám každou čakru a cítím, jak se mé emoční tělo čistí.

Občas jsem si řekla, že to dělat nebudu, ale osud mi pak vždy poslal nějaké znamení, ať jdu do toho :-) Například jsem dostala čakrový přívěsek, nebo otevřela časopis a tam se psalo o čakrách. Cítím, že je třeba ten kurz dokončit a pustit do světa. Tak snad se mi to letos podaří :-)

Martině díky za rozhovor. A jí i nám přeji, aby se jí kurz o čakrách podařil a my si ho brzy mohli začít užívat spolu s ní.

Moc se na čakrový kurz těším, už kvůli tomu, že čakry a jejich vliv na stravu zmiňuji i v elektronické knize 21 příběhů českých superpotravin.

Napište do komentářů, jestli jógu cvičíte, jak se vám líbí Martiny videa a zda vás zaujal čakrový kurz podobně jako mě. Díky.

A nezapomeňte si stáhnout Meditaci na zdravá záda, která je ke stažení zdarma, anebo vyzkoušejte některý Marti kurz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *