Kofeinový test aneb když káva mluví

Vůně, pohoda, rituál, klid. Také posezení o samotě nebo naopak s přáteli a milovanými. To vše se vám vybavilo ve spojení s kávou v kofeinovém testu.

Nejvíc mě však překvapilo, kolik emocí je s konzumací kávy (občas i čaje) spojeno. Žádný jiný nápoj snad nevyvolává tolik emocí jako káva. Je to kvůli rituálu a pocitům pohody, kdy se zastavíme a chvíli uvolníme. Je jedno, jestli jsme v práci nebo doma.

Káva jeprostě nápoj pro chvíle pohody a relaxace, a proto si okamžiky nad kávičkou (nebo čímkoliv jiným nahrazujícím ji) vychutnává snad každý.

Receptory ovlivňují naše reakce na kofein

Zajímavé je, že každý z nás má receptory, které jsou „aktivovány“ nebo naopak „uspávány“ různými látkami. Receptory, které se pojí s reakcí na kofein se nazývají adenosiny a bývají specifické pro konkrétního člověka.

  • U někoho bývají kofeinové receptory jiné třeba i tím, že reagují opačně než u většiny populace – paradoxně někoho může kofein téměř okamžitě utlumit (klidně až do spánku).
  • U někoho zase můžou být tyto receptory citlivější nebo ovlivněné zdravotním stavem, věkem, nebo jsou citlivé podle toho, zda jste muž nebo žena.
  • Adenosiny jako receptory se liší také mezi introverty a extroverty.

Takže jediná správná odpověď může být – jste jedineční právě tak, jako jste jen a jen vy. Nikdo na světě s vámi nemá stejnou reakci ani na kávu, čaj, maté nebo kolové nápoje. To všechno totiž obsahuje kofein. My se však budeme dnes bavit především o kávě a jeho vzkazích.

O tom, co ještě obsahuje káva a co vlastně znamená býti extrovertem nebo introvertem, se začtěte v článku Káva pozná, zda jste extrovert nebo introvert.

Když káva mluví

Káva hovoří o svěžesti, sile a energii. Kofein v ní a dalších kofeinových nápojích prý působí velmi silně na introverty. Ovšem citlivost na kofein ovlivňuje i zdravotní stav a přivyknutí pravidelným dávkám kofeinu. Tedy ten, kdo si dá kávu, silný černý nebo zelený čaj jednou za čas, bude na ni reagovat mnohem silněji než ten, který pije kávu denně.

V některých z nás doslova a do písmene kofein stimuluje řečnické schopnosti a životní energii. Bez kávy si takoví lidé, a často to právě bývají spíše introverti, nedokážou svůj život představit.

První skupina – pravidelní konzumenti v konkrétním časovém rozmezí

Většina pravidelných konzumentů kávy, ale i jejich náhražek nebo kvalitních čajů, patří mezi ty, které mají rádi ve svém životě řád. Potřebují kromě úžasné vůně kávy také s tím spojenou pohodu, klid a jakousi přestávku nebo předěl v denním rytmu. Záleží jim na tom, aby svůj rituál dodržovali v podobný čas a nemají rádi, pokud jim do chvil pohody někdo zasahuje.

Druhá skupina – pravidelní konzumenti v jakémkoliv čase

Tito milovníci kávy nebo rituálu spojeném s jeho pitím si užívají kávu především pro tu vůni a rituál. Nemusí mít však již takovou potřebu řádu jako předchozí skupina a pijáci kávy na ní oceňují především ten stimulační a celkově povzbuzující účinek pro další části dne. Většinou jsou to lidé, kteří potřebují kávou opravdu nakopnout a proto často kávu pijí ihned po ránu.

Třetí skupina – nepotřebují pít kávu jako takovou

Tato skupina může být takovou průnikovou mezi jedničkou a dvojkou. Někteří si rádi pro ty okamžiky přestávky a pohody dají klidně džus nebo zázvorový čaj, ale jde jim o to setkání sám se sebou (a chvíli klidu) nebo o posezení s blízkými a přáteli.

Ti, kteří nepotřebují toto setkávání a pití jakéhokoliv nápoje v konkrétní čas, bývají často v některých oblastech svého života chaotičtí. Naopak konzumenti nekávových nápojů v přesný čas nebo blízko něj zase ten životní řád a pravidelné opakování nejen tohoto rituálu vyžadují a potřebují. Málokdy jsou chaotici a mají rádi pořádek v pracovních nebo i soukromých věcech.

A ještě jedna část lidí sem patří – ti, kteří nepotřebují pravidelný čas pro pohodový nápoj, ale potřebují se napojit sami na sebe, na Zemi a na tradice způsobem přípravy kávy. Vyhovuje jim konkrétní rituál přípravy kávy, čaje nebo nápoje a vychutnávají si celý proces přípravy. Prostě mají spojené chvíle pohody i s tou přípravou a rituálem nikoliv jen se samotnou konzumací kávy! Oproti těm, kteří chtějí svoje oblíbené kafe, ale nemusí si ho sami připravovat. Tito lidé přináší do společnosti stabilitu i potřebnou uzemňující energii!

Teď už zbývá jediné…

… podělte se o svoje zkušenosti a o to, zda vám tenhle kofeinový test sedí a je pro vás pravdivý, do komentářů POD ČLÁNEK nebo třeba na Facebook.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *