Obdivuji cukráře, ale i ty, kteří se pustili do výroby vlastní dezertů a dortů. Pokud si k tomu ještě někdo otevřel krásnou kavárnu nebo přímo cukrárnu, a dělá tím radost svým zákazníkům, tak o to víc.
Zároveň se ale přiznám, že kromě výjimečných událostí si dorty pro děti chci upéct sama. Nekupuji je v cukrárně ani nikde jinde. I když znám i cukrárny, kde sice nejsou dorty tak drahé a moderně designové, ale zase mi tam pokulhává chuť nebo cítím náhražku některých surovin za ty levnější.
A navíc věřím, že tím do dortu vetknu taky radost a svoji lásku.
Peču od prvních narozenin svých dětí
Dorty jsem začala péct až s dětmi. Za pět let už jsem dortů upekla téměř dvacet. Peču je i svému muži, protože v jeho rodině se dorty nepečou a vlastně ani téměř nekupují.
Dokonce jsem si některé roky upekla i dort sama sobě. :) To, když nám zrovna na moje narozeniny nevyšla návštěva u rodičů. Jinak maminka převzala tradici pečení dortů od mojí babičky a peče svým dcerám a vnoučatům dort už tradičně. Má dvě dcery a pět vnoučat, tak peče docela často.
Z těch téměř dvaceti dortů se nakonec stal rodinným vítězem čokoládový dort s pařížským krémem. Hlavně proto, že si na něm pochutná celá rodina. Hlavně syn, které ani v šesti letech nejí téměř žádné ovoce.
Rozhodla jsem se o recept na něj podělit, protože v tuto chvíli je tenhle dort tak vyladěný, že ho z fleku můžou servírovat v lepších kavárnách a cukrárnách. ;)
A jsem si jistá, že podle tohoto receptu ho zvládnete podobně skvěle:
Recept
Co potřebujete:
Na korpus (dortová forma o průměru 25 cm):
- 200 g čokolády (60 %, možné i s více procenty kakaa)
- 250 g másla
- 1 lžička instantní kávy (nemusí být)
- 250 g cukru krupice
- 3 vejce
- 100 ml plnotučného mléka
- 30 g kakaa
- 1 prášek do pečiva
- 220 g hladké mouky
Na čokoládový krém:
- 2 balení šlehačky (33 % tuku)
- 200 g hořké čokolády (vhodná je například čokoláda na vaření z Lidlu)
- 1 balení Mascarpone (taktéž z Lidlu)
Na zdobení:
- připravený čokoládový krém (může být jen ten)
- trubičky plněné čokoládovým krémem (2 balení) – libovolně (používám na variantu pro děti)
- nakládané višně (pokud byste dělali variantu schwarzvaldského dortu) nebo čerstvé ovoce a želatinu na přelití – libovolně
- šlehačku na šlehání (1 balení) – na případné dozdobení povrchu (libovolně)
Postup:
Nejprve si připravte korpus (inspirovala jsem se tímto receptem).
- Do hrnce připraveného jako vodní lázeň přidejte na kousky rozlámanou čokoládu a na menší kusy nakrájené máslo. Vše rozpusťte a na závěr přidejte lžičku rozpustné kávy. Promíchejte.
- Odstavte hrnec z plotny a nechte hmotu chvíli vychladnout. Mezitím si vyložte dortovou formu pečícím papírem nebo ji promažte změklým máslem (máslem pomažte formu po dně i po stranách a vysypte hrubou moukou – zbytek mouky vyklepejte z formy pryč). Zapněte troubu na 160°C.
- Do větší misky si nachystejte cukr a mléko. Postupně šlehačem k nim zamíchejte každé vajíčko zvlášť. Díky prošlehání se dostane do směsi vzduch a je pěkně „načechraná“. Na závěr vmíchejte zchladlou (nemusí být úplně studená, ale nesmí být horká) čokoládovou hmotu.
- Ve druhé misce si promíchejte mouku, kakao a kypřící prášek. Sypkou směs vmíchejte po částech do připravené směsi z cukru, mléka a vajec. Vše dobře promíchejte.
- Vzniklé těsto přelijte do vymazané formy a dejte ho péci do vyhřáté trouby (160°C) na 60 minut. Zda je dort upečený zjistíte zapíchnutím špejle doprostřed dortu. Pokud na něm neulpívá těsto, je dort hotový.
- Nechte dort vychladnout. Poté ho vyndejte z formy a vodorovně rozřízněte. Buď na dvě poloviny anebo na tři části, pokud vám dort dostatečně naskočil a troufnete si na to. U nás na tři stejnoměrné vrstvy rozřezává dort můj muž. Já si troufnu jen na dvě vrstvy. ;) (Lepší jsou ale ty tři.)
Příprava čokoládového/pařížského krému:
- Do hrnce se silným dnem vlijte dvě balení šlehačky ke šlehání a zapněte plotýnku. Do hrnce postupně vmíchávejte kousky hořké čokolády, dokud se úplně nerozpustí. Nemusíte se bát teploty šlehačky, jen ji dlouze s čokoládou nevařte.
- Celou směs nechte vychladnout a dejte do ledničky. Ideální je odležení přes noc, ale není nutné. Zhruba hodinku až dvě před další přípravou krému si naopak z ledničky vyndejte balení mascarpone (opět není úplně nutné).
- Po ztuhnutí čokoládové šlehačky ji vyndejte z ledničky a ušlehejte v šlehačkový krém. Do něj postupně vmíchejte mascarpone a máte hotový pařížský krém. Můžete s ním rovnou promazat dort. Pokud budete ale chtít ozdobit například povrch dortu zdobičkou, doporučuji předtím nechat ještě chvíli hotový krém v ledničce. Líp se s ním bude zdobit.
Finální úpravy
- Jakmile mám zchladlý dort i nachystaný pařížský krém, promažu všechny vrstvy krémem. Nijak množství krému do jednotlivých vrstev neodměřuji, ale pokud mám tři části dortu, dávám ho mezi jednotlivé vrstvy samozřejmě míň.
- Krémem promazávám vnitřní vrstvy i celý povrch dortu. Snažím se, aby mi zbyla trocha krému i na malé dozdobení povrchu na okrajích zdobičkou.
- Jinak dozdobuji různě. Inspiraci najdete na fotkách tady v článku nebo ještě tady dole v textu.
Někdy dám kolem dortu kupované trubičky plněné čokoládovým krémem. Jindy nechám dort jen tak a nastrouhám na něj například čokoládu. Někdy z něj udělám schwarzvaldský dort a jindy na přání manžela ho dozdobím čerstvým ovocem.
Přeji vám dobrou chuť a další recepty na sladké dobroty najdete v mojí knize Příběhy českých superpotravin. Třeba na hrušky pečené na másle, malinovou panna cottu, dýňový cheesecake nebo pošumavský borůvkový koláč.
- Věřím, že právě tahle kniha pro super čtení i super vaření (víc než 50 receptů a tipů do kuchyně) z českých (super)potravin je i skvělý dárek.
(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.
tento dort je vhodný i při zánětu střeva?
Dobrý den, záleží samozřejmě na konkrétním zdravotním stavu. Obecně při aktivních střevních zánětech pomáhá snížení příjmu mléčných výrobků a cukru, ale v remisi není důvod si ho nedat. Plus samozřejmě záleží i na každém, jaké potraviny konkrétně snáší. Já osobně bych si ho dala i v době aktivního zánětu kolitidy. ;)
Dobrý den,
Šel by z tohoto dortu udělat i dvoupatrovy? Je na to krém dostatečně tuhý?
Dekuju moc za zprávu
Dobrý den,
teď jsme to probírali s manželem, že si myslíme, že ano. Krém, když je z ledničky studený, je opravdu dostatečně tuhý, ale myslíme si, že by bylo vhodné nejprve nechat zatuhnout první patro v ledničce a až pak „přilepit“ druhé patro. Ale rozhodně se dort po zatuhnutí nerozjíždí, ani když nějakou dobu je venku z ledničky a to třeba i na venkovních letních oslavách.
Kdyby se vám to nezdálo, myslím, že je možné přidat o něco víc do krému mascarpone.
Pokud se do toho pustíte, budu ráda, když pošlete fotku nebo napíšete, jaký byl výsledek. ;-) Buď sem nebo na e-mail verca@veronikahanzlikova.cz. Díky.
Přeji hodně úspěchu při pečení,
Veronika