Cestovatelský deník č. 1 – Dolní Morava a okolí

Jako je tam krásně! Kde? V okolí Králického Sněžníku a také Dolní Moravy. Z tohoto kraje se díky Stezce v oblacích a nejdelšímu visutému mostu na světě (Sky Bridge 721) stává takový další Špindl nebo Lipno. Ale my jsme si nakonec odvezli úplně jiné zážitky. Obyčejnější. Ale možná o to hezčí.

Třeba návštěvu kavárny a procházku s dětmi Malou Vídní alias městem Šumperk. Trampolínu a bazén u chalupy. Procházku za duhou nad chalupou Na Pramenech, kde jsme byli už podruhé.

Tuhle chalupu zrekonstruovali naši přátelé a mají tam pec. Funkční! Prostě jedním slovem – parádní. Chalupu doporučuju všema deseti. Ale bacha, rezervaci na podzim a zimu si udělejte už teď, protože chalup, kam se pohodlně vejdou 4 rodiny i s dětma moc není. A chalup s pecí, obrovskou hernou pro děti i malou knihovničkou (i s mojí knížkou ????) ještě míň.

Pokud budete mít zájem si prohlédnout víc obrázků chalupy, ceník i informace, koukněte na jejich profil na E-chalupy.cz. Případně se můžete ozvat mně a já vás napřímo propojím s majiteli.

No, ale zpět k Dolní Moravě. Původně jsme plánovali ten visutý most navštívit, jenže naše nejmladší měla zvýšenou teplotu (později jsem zjistila, že se jí klubala první stolička). Tak jsme ji nikam moc nechtěli tahat.

Nakonec jsme si proto užili naprostou pohodu na chalupě. Manžel jedno odpoledne sbalil naše dvě starší děti a děti našich přátel a zajeli do kláštera Hora Matky Boží. Jako tenhle klášter má fakt super energii (zažila jsem ji už předtím při návštěvě v březnu tohoto roku). A kousek od něj je pak vyhlídka „rytíře Franty“ na Králický Sněžník a Jeseníky.

Až dodatečně jsem se dozvěděla, že kousek od kláštera je pramen Panny Marie s léčivou vodou. Tak zase příště…

Pro zajímavost vám sem přikládám rodinné fotky i z té naší březnové dovolené v okolí Dolní Moravy, kdy jsme si namísto lyžování (už bylo málo sněhu) udělali výlet k prameni Tiché Orlice, právě do zmíněného kláštera Hora Matky Boží a také na vyhlídku Val. Vtipné je to, že nejvíc sněhu jsme potkali právě při výšlapu k prameni a docela jsme si v něm mákli. Já s naší nejmladší dokonce v nosítku. ????

Letní dovolená na Zlatém potoku a v Šumperku

Teď v červenci jsme si užili taky pár dní na chalupě. Já trochu pracovala a točila videa pro program Skvěle v těle (je o tom, jak získat víc energie a taky případně i trochu zhubnout, je-li to potřeba). Starší děti velkou část dovolené strávily skákáním na trampolíně a taky koupáním v bazénu, kam jsem za nimi párkrát vlezla i já. Uspořádali jsme jim také karneval s dětmi našich přátel. A jeden den, když už bylo naší Lucince lépe, jsme zajeli do Šumperka.

Ani jsem netušila, že je Šumperk tak krásné město a že se mu říká Malá Vídeň. To jsme se dozvěděli na stezce pro děti, kdy ti dva starší s naší pomocí luštili tajenku. Dozvěděli jsme se víc o požáru města, o čarodějnických procesech i samotném názvu Malá Vídeň. Mapu s otázkami a malou odměnu pro děti po vyluštění tajenky jsme si vyzvedli v infocentru.

Taky jsme kouknuli do krásné budovy radnice a navštívili její věž, víc informací tady. A pohodovou procházku jsme zakončili v cukrárně v takové boční uličce, jmenovala se myslím Na Rohu nebo V Uličce (ale zpětně jsem její web a stránky nenašla). Dali jsme si makronky a výborné zákusky, které pečou přímo majitelé cukrárny/kavárny.

Někdy dovolená nemusí být o super exkluzivních zážitcích. Děkuju za tuhle „obyčejnou“, kdy jsme to pak vzali přes Karlovu Studánku do Ostravy. V Karlově Studánce jsme se teda moc nezdrželi, ale taky tam měli podobnou procházkovou hru pro děti. Dokonce s truhlou s pokladem. Nicméně na tu jsme neměli čas, tak jsme se prošli podél lázeňských budov, koupili si zmrzlinu (šmoulovou ????) a zašli do kavárny.

Cafe Karlova Studánka ve skleníku byl teda zážitek hlavně pro mě s mužem. Děti to, že si dáváme lívanečky a horkou čokoládu v bývalém skleníku, neřešily. Je pak víc zaujala fontána a taky Geologický park. Syn na jeden z kamenů (byly tam i bludné) vylezl za 8 vteřin.

A o Ostravě zase příště. ???? Aneb prázdninový cestovatelský „český“ seriál začíná. Nevím, kolik bude mít dílů a kam všude se dostaneme, ale zkusím to sem všechno postupně zanést. Ale pokud chcete mít moje příběhy a cestovatelský deník z první ruky, začněte sledovat můj osobní FB profil, kam to budu zveřejňovat nejdříve.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *