Veronika Hanzlíková

Aby svět kolem fungoval, musí se žena cítit výjimečná a krásná

Ráno třeba začít pochvalou. Slova „ráno ti sluší“ nebo „dnes tak záříš“ by měla být přirozenou součástí ranního rituálu. Pochválit oči, parfém, postavu či dobře odvedenou práci by mělo být samozřejmé.

Jozef Černek, Výjimečnost ženství, časopis Vitae 07/08 2016

Taková nádherná slova jsem nalezla v klubovém zpravodaji Vitae české firmy Energy. Její produkty mám ráda, sama je používám a doporučuji také dál. Je mi blízká jejich filozofie založená na celostním přístupu k člověku. Prostě tělo,mysl a duše jsou propojené součásti jednoho celku. Podobný přístup předávám svým klientům i já například v E-mailovém klubu Jak žít a jíst zdravě, vědomě a hravě.

Článek pana Černeka promlouvá k mužům, ale týká se žen a také lásky a úcty.

Jsem z něj tak nadšená, že ho cituji i pro vás:

UČINIL JSEM OBJEV! Vím, „učinil“ není správné slovo, ale „udělal“ jsem objev nezní dost velkolepě. A „objevil jsem“ zase zavání náhodou. A toto, dámy a pánové, náhoda není. Rozsáhlým výzkumem jsem přišel na zákonitost, na kterou by mohl být pyšný i sir Newton či koupající se Archimédes. Moje věta – zatím ji můžeme skromně nazvat Černekova 12476074_946681805416918_43721564_nkonstanta – zní: „Aby svět kolem nás fungoval, musí se žena cítit výjimečná a krásná. Nejen muži, ale celé rodiny jsou doslova blažené v momentech, kdy se matka či manželka, zkrátka bytost, na níž stojí a padá rodina a život, cítí krásná a výjimečná.“ Pojďme tedy z Černekovy konstanty (aha, jak se to ujalo!) vyvodit zákonitosti, které můžeme využít v praxi.

Ráno třeba začít pochvalou. Slova „ráno ti sluší“ nebo „dnes tak záříš“ by měla být přirozenou součástí ranního rituálu. Pochválit oči, parfém, postavu či dobře odvedenou práci by mělo být samozřejmé. Pomůžete také sobě. Černekova konstanta totiž v praxi platí pro chválící, stejně jako pro chválené. Dobře se cítící žena rozdá mnohem více lásky, něhy a dobroty než šikovná, ale nepochválená. Dokonce i samotná žena by se měla umět pochválit. Je to důležité a pro organismus (který je beze sporu propojen s psyché) nezbytné.

Nyní o něco vážněji. Navzdory vyspělosti naší doby zapomínáme na podstatnou romantiku a bonton. Ženy jsou výjimečné, a nejen v roli matky, o tom opravdu mluvit nemusím. My však zapomínáme na to podstatné: dát jim to vědět. A věřte mi, že je to problém. Každá žena, bez ohledu na víru, politickou příslušnost, věk či rasu, potřebuje slyšet, že je krásná. Oč lépe by bylo na světe, kdybych jim to říkali častěji!

Můžeme se klidně vykašlat na Černekovu konstantu, ale zaveďme do života chválení a pocit výjimečnosti. Věřte mi, bude pro nás vše snadnější. A ženy – opravdu se nebojte kvůli tomuto pocitu udělat něco pro sebe. Pokud si občas koupíte drobnost, krémík, oblečení, bižuterii nebo si třeba na Valentýna samy uděláte radost (protože ten buran prostě zapomněl a vymlouvá se na importovaný svátek), vůbec nic se neděje. Neděláte to pro sebe, ale pro své okolí, pro svou rodinu. My potřebujeme, abyste byly výjimečné a krásné. Bude se nám snáze žít.

Mám jen jedno malé doporučení:

Milé ženy,

pokud však na své muže budeme prskat a nebudeme si jich vážit, nemůžeme očekávat jejich pochvaly a lásku. Osobně nemám chválícího muže i přesto, že na něj neprskám :-) Ale doufám, že si tenhle článek přečte :-D

Nicméně vím, že jeho láska a péče o mě a mého syna je velká a silná, takže se často cítím výjimečná a krásná sama o sobě i bez pochval. Přesto se článkem plně souzním i s tím, že si i my ženy máme samy dopřát péči navíc.

Kdysi jsem měla problém s úctou k sobě a svému tělu, především kvůli mým zdravotním problémům. Proto jsem absolvovala Školu sebelásky s výrazným zlepšením sebeúcty a sebelásky i zdravotního stavu. V současné době už není Škola sebelásky na trhu, ale z osobní zkušenosti můžu doporučit novější a velmi zajímavý kurz Miluji své tělo. Zkuste ho, myslím, že vám velmi pomůže.

Třeba tak jako mě – už se nespoléhám jen na to, kdo a kdy mě pochválí, ale dokážu to občas zvládnout i sama :-D

Veronika

A poslední – sdílejte tohle dál a naučme se mít rádi sami sebe, svého partnera či partnerku i se stinnými stránkami. Každý je má.

Díky pane Černeku za Vaše úžasné myšlenky!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.