Sedím na záchodě a se zděšením pozoruji množství krve v záchodové míse. Jsem na dětském táboře jako vedoucí a chytla jsem od dětí střevní chřipku. Jenže zatímco děti jen ser.. nebo zvrací, ze mě teče krve jako z vola.
Tábor naštěstí končí a já se s vysokou horečkou přesouvám z východních Čech k rodičům na jižní Moravu. Do dvou dnů slyším z úst svého lékaře možnou diagnózu. Zánět tlustého střeva. „Fajn“, řeknu si. „Nic, co by nešlo vyřešit.“
Jak jsem se mýlila
Existuje zánět tlustého střeva, který je jednorázový. Může vznikat v důsledku škodlivých bakterií a často je nazývaný hemoragický. Právě pro to spojení s krvácením. O tom, jaké bakterie nám z jídla hrozí mimo jiné píšu i v e-knize 10 klíčů k tajemství potravin.
Jenže tenhle můj zánět tlustého střeva nebyl a není hemoragický. Je chronický a dostal název ulcerózní kolitida. Co vše mě s ní čeká, však v tuto chvíli netuším…
Myslím si, že zánět tlustého střeva se jednoduše vyléčí a půjdu dál. Jenže, postupně se dozvídám, že ulcerózní kolitida patří spolu s Crohnovou nemocí (taky zánětlivé onemocnění střev) mezi celoživotní diagnózy s nejasnou prognózou. Je léčitelná, ale nevyléčitelná. Vnímáte ten rozdíl?
Klapka, píše se rok 2017
Tenhle příběh je z roku 2003! Ano, již více než čtrnáct let žiju s diagnózou ulcerózní kolitidy. První ataka nemoci se zvládla jen s několika léky a během čtrnácti dní. Další už vedla k pobytu v nemocnici a zánětlivému postižení více než půlky střeva. Kortikoidy, protizánětlivé léky, antidepresiva – protože nemoc je prý spojena s psychikou…
Smrt mého partnera, stoprocentní postižení tlustého střeva, imunosuprese, totální propad, umělý vývod střeva na spadnutí a biologická léčba. Tehdy mi bylo jen lehce přes dvacet. Nepříliš veselý příběh pro ženu, která stěží odrostla dívčím střevíčkům.
Léta práce na sobě, na své psychice i zdraví a rok 2017…
- dvouletá remise (=klidová fáze nemoci),
- jedno zdravé dítě a jedno dítě na cestě,
- blog o životě se střevním zánětem,
- jedna příručka Jak žít kvalitně s IBD (zdarma),
- videokurz Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba – jak žít a jíst kvalitně (i s podrobným e-bookem, plným důležitých informací o životě a stravě se střevními záněty).
To nejdůležitější
Těm, co s kolitidou nebo crohnem žijí, nemusím popisovat veškeré peripetie života a stravy. Zmínky o některých věcech najdete třeba i v těchto článcích:
Nicméně postupně jsem svůj pohled na ulcerózní kolitidu přehodnotila. Nejprve jsem ji trošku ignorovala. Pak byla naštvaná. Nakonec jsem tuhle svoji součást přijala, i když jsem se nemoci snažila zbavit všemi možnými (i nemožnými :-) ) způsoby.
Přinesla mi mnoho problémů a starostí, ale také mnoho nových a krásných věcí…
- Dnes radím a konzultuji v oblasti stravy, ale i celkového přístupu k životu, nejvíc právě pro lidi trpící střevními záněty. Opravdu mě to baví. Navíc skutečně pomáhám, nejen radím těm, co chtějí zhubnout.
- Díky svým problémům jsem objevila svět seberozvoje, meditací a nekončící, ale krásné práce na sobě. Dokážu se mnohem víc radovat.
- Objevila jsem odpočinek v lázních a získala mnoho nových přátelství.
Tvrdím, že nejdůležitější je „se z toho neposr..„. Je těžké s kolitidou nebo crohnem žít ve fázi relapsu (=aktivní fáze), ale existuje snad tisíce možností, jak si alespoň trochu ulevit. Nejen léky, ale i přístupem k vlastnímu tělu i duši. Mám to osahané a zažité doslova na vlastní kůži.
V roce 2017 jsem tohle převedla do podoby videokurzu Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba – jak žít a jíst kvalitně.
Je v něm všechno, co vím. Je v něm kus poctivé práce a odžitých zkušeností. A nejen v něm tvrdím, že nelze spoléhat jen na jednu metodu. Ať už to jsou léky, alternativa, nejrůznější druhy stravování nebo už zmíněné meditace.
Pro dobrý a plnohodnotný život s chronickým onemocněním je potřeba přistupovat k nemoci celistvě a z vícero pohledů.
Proto má nejdůležitější rada zní:
Neočekávejte zázrak od jedné konkrétní diety, od léků, meditace nebo alternativní metody! Buďte ale otevření nejrůznějším formám pomoci. Jen se prosím nefixujte se na stoprocentní výsledek. To vám lepší zdraví rozhodně nepřinese.
Přinese vám ho, bohužel nebo bohudík, postupná cesta, přijetí svého stavu a práce nejen s tělesnou schránkou, ale i s vlastní psychikou.
Zodpovědnost za své zdraví máme jen my sami a jen my sami rozhodujeme, zda budeme život jen přežívat, nebo prožívat. Lékaři a terapeuti nám v tom mohou pomoci, ale zodpovědnost a ten přístup je jen na nás.
Hodně síly přeji všem, nejen těm, co žijí se střevním zánětem!
(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.