Už jste ochutnali sedmikrásky? Ne? Utíkejte k někomu na zahrádku nebo na čisté stráně daleko od silnic a procházkových tras pejskařů a dejte si hrstičku kvítků, které přináší nejen jaro, ale prý i štěstí. Uděláte pro sebe mnoho dobrého.
Nejen, že dostanete od sedmikrásek nálož tříslovin, minerálních látek (především hořčíku) a vitamínu C, ale také se zvednete od počítače nebo z gauče. Každý krok navíc se prostě počítá :-)
Sedmikrásky někdy nazýváme husími kvítky nebo chudobkami, ale čert, aby odhalil, odkud tyto názvy pochází.
Možná byly sedmikrásky stravou hus, které naši předci pásli na stráních i loukách. Husy a sedmikrásky byly prostě ledaskde. A třeba sedmikrásky nosily našim předkům nejen štěstí, ale odháněly i chudobu.
Bellis perennis
Tak takový název nesou sedmikrásky v latině. Jak daleko sahá historie používání sedmikrásek do dob, kdy byla latina používaný jazyk, se mi nepodařilo zjistit. Ale objevila jsem, že v lidové medicíně se tradují jako bylinka na dýchací cesty i pro pročištění močových cest a ledvin.
- Sedmikrásky mají močopudné účinky.
- Sirupy a nálevy z nich ulevují i při kašli.
Foto: Gabriela Pausa
Mohou se:
- jíst syrové jako jarní až podzimní potravinu (jsou téměř celoroční) – třeba jen tak na chuť nebo do salátů (včetně listů).
- zpracovávat do nálevů (čajů) či sirupů – pro tipy zavítejte na stránky bylinkářky Lindy Mahelové. Linda například doporučuje si z nich vyrobit i pěstící olej na pleť.
- nasekat na drobno a spolu s jinými bylinkami si vyrobit bylinkové máslo nebo tvaroh.
- použít na ozdobu zmrzlin, ale třeba i dortů (sedmikrásky potřete bílkem a posypejte trochou moučkového cukru nebo je nechte v jejich přírodní podobě).
Když sedmikrásky mluví
Sedmikrásky “mluví” řečí jara, naděje a života – s prvními slunečními paprsky na konci zimy už se klubou na svět. Mluví také řečí slunce, houževnatosti a síly. Kdo chce mít anglický trávník, nemá sedmikrásky rád. Dostanou se totiž téměř všude a rostou téměř celoročně. Přesto i na stránkách, jak se takových sedmikrásek zbavit naleznete zajímavé informace:
- Květy sedmikrásek kvetou v průměru 12 – 15 dní, jsou proto bohatým zdrojem nektaru pro včelstva.
- Květy sedmikrásek se chovají podobně jako květy slunečnic – otvírají se, když slunce svítí a také se za ním během dne otáčejí (heliotropismus).
- Sedmikrásky jsou odolné vůči mrazu. Vydrží mráz až do -15 °C.
Jsou prostě takovými minisluníčky, energetickou zásobárnou i čistící květinou. Navíc nemají prakticky žádné kontraindikace, pokud je nebudete jíst denně po hrstech. Ale to myslím, nehrozí :-)
Foto: Gabriela Pausa
Navíc jsou sedmikrásky jedinou bylinou, kterou je můj syn ochotný sníst, jinak převážně vyrůstá na vývarech, kaších, jogurtech, suchém pečivu, suchých těstovinách a rýži. Každé zpestření jídelníčku se prostě v jeho jídelníčku počítá ;-)
Tak co, už vyrážíte na sběr?
Pokud stále ne, pořiďte si hned teď milé čtení v podobě knížky Příběhy českých superpotravin s podtitulem “když jídlo mluví” i pro další “české” potraviny, rostlinky, ale třeba i máslo, sádlo a lněný a konopný olej.