Už jste ochutnali sedmikrásky? Ne? Utíkejte k někomu na zahrádku nebo na čisté stráně daleko od silnic a procházkových tras pejskařů a dejte si hrstičku kvítků, které přináší nejen jaro, ale prý i štěstí. Uděláte pro sebe mnoho dobrého.
Nejen, že dostanete od sedmikrásek nálož tříslovin, minerálních látek (především hořčíku) a vitamínu C, ale také se zvednete od počítače nebo z gauče. Každý krok navíc se prostě počítá.
Sedmikrásky někdy nazýváme husími kvítky nebo chudobkami, ale čert, aby odhalil, odkud tyto názvy pochází.
Možná byly sedmikrásky stravou hus, které naši předci pásli na stráních i loukách. Husy a sedmikrásky byly prostě ledaskde. A třeba sedmikrásky nosily našim předkům nejen štěstí, ale odháněly i chudobu.
Bellis perennis
Tak takový název nesou sedmikrásky v latině. Jak daleko sahá historie používání sedmikrásek do dob, kdy byla latina používaný jazyk, se mi nepodařilo zjistit. Ale objevila jsem, že v lidové medicíně se tradují jako bylinka na dýchací cesty i pro pročištění močových cest a ledvin.
- Sedmikrásky mají močopudné účinky.
- Sirupy a nálevy z nich ulevují i při kašli.
Mohou se:
- jíst syrové jako jarní až podzimní potravinu (jsou téměř celoroční) – třeba jen tak na chuť nebo do salátů (včetně listů).
- zpracovávat do nálevů (čajů) či sirupů – pro tipy zavítejte na stránky bylinkářky Lindy Mahelové. Linda například doporučuje si z nich vyrobit i pěstící olej na pleť.
- nasekat na drobno a spolu s jinými bylinkami si vyrobit bylinkové máslo nebo tvaroh.
- použít na ozdobu zmrzlin, ale třeba i dortů (sedmikrásky potřete bílkem a posypejte trochou moučkového cukru nebo je nechte v jejich přírodní podobě).
Když sedmikrásky mluví
Sedmikrásky “mluví” řečí jara, naděje a života – s prvními slunečními paprsky na konci zimy už se klubou na svět. Mluví také řečí slunce, houževnatosti a síly. Kdo chce mít anglický trávník, nemá sedmikrásky rád. Dostanou se totiž téměř všude a rostou téměř celoročně. Přesto i na stránkách, jak se takových sedmikrásek zbavit naleznete zajímavé informace:
- Květy sedmikrásek kvetou v průměru 12 – 15 dní, jsou proto bohatým zdrojem nektaru pro včelstva.
- Květy sedmikrásek se chovají podobně jako květy slunečnic – otvírají se, když slunce svítí a také se za ním během dne otáčejí (heliotropismus).
- Sedmikrásky jsou odolné vůči mrazu. Vydrží mráz až do -15 °C.
Jsou prostě takovými minisluníčky, energetickou zásobárnou i čistící květinou. Navíc nemají prakticky žádné kontraindikace, pokud je nebudete jíst denně po hrstech. Ale to myslím, nehrozí.
Navíc jsou sedmikrásky jedinou bylinou, kterou je můj syn ochotný sníst, jinak převážně vyrůstá na vývarech, kaších, jogurtech, suchém pečivu, suchých těstovinách a rýži. Každé zpestření jídelníčku se prostě v jeho jídelníčku počítá ;-)
Tak co, už vyrážíte na sběr?
Pokud stále ne, pořiďte si hned teď milé čtení v podobě knížky Příběhy českých superpotravin s podtitulem “když jídlo mluví” i pro další “české” potraviny, rostlinky, ale třeba i máslo, sádlo a lněný a konopný olej.
(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.