Když jsem připravovala knížku Příběhy českých superpotravin, objevila jsem ochrannou známku SISPO a název integrovaný systém pěstování ovoce. Vzpomněla jsem si tak na jednoho vinaře, který mi vysvětloval, že pěstuje víno právě tímto systémem a že díky tomu nemusí používat tolik postřiků a chemikálií při pěstování hroznového vína pro výrobu vína.
Jenže jsem na to zapomněla a tenhle rozhovor si připomněla až při povídání s Ing. Zdeňkou Klemšovou z Ovocnářské unie Moravy a Slezska z.s., která mi do knížky Příběhy českých superpotravin přispěla povídáním o tom, jak se integrovaným systémem pěstuje naše nejoblíbenější ovoce, jablka.
Povídání vám přidávám i sem, protože je škoda, abyste se o tomhle zajímavém systému pěstování ovoce oceněném i na evropské úrovni nedozvěděli také vy, čtenáři tohoto blogu.
Mohla byste nám prosím říct, jak v ČR vypadá produkce kvalitního a zdravého ovoce? A co to vlastně znamená produkce zdravého ovoce?
Nejprve je důležité říct, že při pěstování českého ovoce se používá šetrná a cílená aplikace pesticidů proti chorobám a škůdcům, kdy pěstitel často využívá také přípravky, které jsou povolené do bioprodukce. V intenzivních sadech se na 70 % ploch navíc používá integrovaný systém pěstování ovoce.
Integrovaný systém znamená ekonomickou produkci ovoce vysoké kvality při uplatnění ekologicky přijatelných metod pěstování a minimalizaci nežádoucích vedlejších účinků agrochemikálií. Cílem integrované produkce je ochrana přírodního prostředí ovocného sadu a živých organismů, které se v něm vyskytují, stejně jako životního prostředí a lidského zdraví.
Produkce takového ovoce je označena ochrannou známkou SISPO (Svaz pro integrované systémy pěstování ovoce) pro zdravé ovoce.
Svaz SISPO produkci kontroluje a uděluje pěstitelům certifikát, ochrannou známku SISPO. U ovoce prodávaného pod touto známkou tak máte jistotu, že je vypěstované s omezeným používáním pesticidů a umělých hnojiv.
Proti škůdcům a chorobám se také používá biologická ochrana. Pěstitelé zdravého ovoce v systému integrované produkce pod svazem SISPO navíc využívají různé metody, které omezují aplikace chemických přípravků. V České republice se v systému integrované produkce ovoce pěstuje i ovoce vhodné ke zpracování na dětskou výživu.
Výroba ovoce je svazem SISPO kontrolována průběžně a každoročně. Právo používat ochrannou známku je udělováno pěstitelům vždy pouze na jeden rok. Ochranná známka SISPO se přiděluje po splnění podmínek uvedených v Metodice. Ta stanovuje přísný dohled nad používáním přípravků na ochranu rostlin a také kontrolu kontaminace ovoce rezidui pesticidů.
Ale nejen to, kontroly jsou zaměřeny i na obsah těžkých kovů v ovoci, na zavlažování a hnojení sadů, na tvarování a řez stromů, na sklizeň a skladování plodů i na další parametry. V Metodice integrovaného systému pěstování ovoce se řeší také například podpora diverzity v sadech, což znamená podporu užitečných organismů v sadech, a další postupy v šetrnosti k životnímu prostředí.
Třeba u jabloní ohrožuje každý rok růst jablek řada chorob a škůdců, které je nutné při konvenčním, ale i integrovaném způsobu pěstování eliminovat použitím registrovaných přípravků na ochranu rostlin. Řadu pravidel jejich použití v ovocnářství (stejně jako u polních plodin) stanovuje proces registrace daného přípravku (hektarová dávka, termín použití, ochranná lhůta aj.).
Jak je to tedy konkrétně s dětskou výživou z českého ovoce?
Pěstitelé ovoce v ČR jsou pod přísným dozorem státních kontrolních orgánů. Ať už se jedná o běžné konzumní ovoce nebo ovoce určené pro dětskou výživu.
V případě dětské výživy jsou pravidla použití přípravků na ochranu ovoce proti škodlivým činitelům ještě přísnější, což potvrzuje v rámci EU přijetí velmi přísné legislativy stanovující jednotný hygienický limit reziduí v potravinách určených pro kojeneckou a pokračující dětskou výživu, který nesmí překročit hodnotu 0,01 mg/kg produktu pro každou účinnou látku.
Jsou stanovena pravidla termínů, do kterých lze aplikovat přípravky na ochranu rostlin a ovocných stromů, aby byl zaručen bezpečný rozpad jejich reziduí a jejich zbytky tak nepřecházely do ovocných plodů. Díky respektování Metodiky integrovaného systému lze tak přísným kritériím kvality vyhovět.
Příklad produkce ovoce pro dětskou výživu je společně s projektem Integrovaná produkce ovoce dalším dokladem toho, že naši ovocnáři pěstují vysoce bezpečné ovoce špičkové kvality i za omezeného použití vybraných přípravků na ochranu rostlin. Díky tomu je ovoce kvalitní a zdravé nejen pro dospělé, ale hlavně pro děti.
Projekt Integrovaná produkce ovoce byl v roce 2011 oceněn sdružením Business Leaders Forum nominací za Českou republiku na Evropskou ekologickou cenu pro podnikatele v kategorii Environmentální management. Díky tomu byl tento projekt v následujícím roce prezentován i na evropské scéně. Je jen škoda, že česká veřejnost o tom stále ví tak málo, máme být právem na co hrdí.
(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.