Brambory a pivo

Co mají společného brambory a pivo? Dvě věci. Tou první je pivní číslo. To je nová, mnou vymyšlená konstanta, pro čísla od stovky nahoru…

  • Více než 140 litrů na osobu a rok – tolik totiž vypijeme piva a tím válcujeme svět (aspoň v něčem :-) ).
  • Více než 100 kg na osobu a rok – tolik totiž sníme brambor. Sice tím neválcujeme svět, ale díky tomu sníme významné množství vitamínu C.

Druhou společnou věc vám prozradím na konci článku. Neváhejte a čtěte dál, protože tenhle článek není jen o vitamínu C, i když to tak chvíli bude vypadat.

Vitamín C alias „céčko“

Ten kdo má rád čísla, uvítá kromě pivního čísla i srovnání obsahu vitamínu C s jinými v Česku snadno vypěstovatelnými potravinami (po sklizni v syrovém stavu, údaje pochází z videa Adost! internetové televize Stream.cz):

  • černý rybíz – 177 mg/100 g
  • petržel (listy) – 160 mg/100 g
  • brambory – 17 mg/100 g
  • jablko – 12 mg/100 g
  • celer a mrkev – 12 mg/100 g

Vitamín C je v přírodní podobě jedním z nejnestabilnějších vitamínů. Ztrácí se s délkou skladování i při vaření. Až 65 % ho zmizí při vaření z oloupaných brambor. Přesto stále zůstávají brambory pro nás jeho významným zdrojem.

Důležité:

Po sklizni se kvůli obsahu vitamínu C vyplatí vařit brambory ve slupce. Čím jsou brambory starší (déle od sklizně), tím je důležitější je loupat kvůli zvyšujícímu se obsahu jedovaté látky solaninu ve slupce.

Starší brambory není na jaře vhodné dávat kojencům a batolatům do příkrmu (kvůli solaninu, o kterém se dočtěte později).

Když brambory mluví

Pokud se na brambory podíváme nevědecky, tak nám přináší do života skryté síly…

  • „slunečnou energii“ skrytou v podzemí – jsou totiž takovými sluníčky v podzemí. Někdy mají dokonce tvar srdíček ve žluté až žlutohnědé barvě.
  • pomáhají nám uchopit a pochopit temnou stránku života.

V podobě brambor je tou temnou stránkou škodlivý solanin a vlivem lidského ošetřování také pesticidy a látky působící proti naklíčení. Stejně jako v životě k nim i k nám patří i ta „temnota“.

S temnotou se musí umět správně pracovat…

Pesticidům předejdeme, pokud budeme jíst brambory v biokvalitě, přírodnímu jedu – solaninu se ubráníme ještě o něco snadněji:

  • nejezte zelené brambory (ať už nedozrálé nebo ty, které zezelenají v průběhu skladování),
  • vykrajujte očka z naklíčených brambor (dokonce se doporučuje očka důkladně vyříznout kolem, nejen odlomit klíčky),
  • vařte brambory s kmínem.

Solanin vzniká v bramborách jako ochrana před hmyzem a plísněmi. V lidech se temnota a jed často také tvoří jako „ochrana“.

Někdy si vytvaříme jen jakousi obrannou krustu před ostatními. Někdy ale, bohužel jed pronikne do žil i do srdce a otravuje život nám i našemu okolí.

Jak se neotrávit

Pojďme si tedy říci, co s tou naší vnitřní otravou můžeme dělat. Způsobů je hodně, ale nejdůležitější je – jed vyplavit nějakým způsobem z těla.

  • Vhodné jsou veškeré pohybové aktivity jako jsou „odpočinkové“ a relaxující (jóga, čchi-kung) nebo více silové a uvolňující – například boxování, krav-maga nebo tanec. Každému co jeho jest :-)
  • Proti jedu můžeme taky vyzkoušet různé mentální techniky. Já osobně doporučuji Mentální harmonizaci, se kterou také pracuji, nebo různé regresní či očistné techniky.

Napište do komentářů, jak se vnitřního jedu zbavujete vy a ještě slíbené…

Tou druhou společnou věcí brambor a piva je to, že brambory a pivo sytí masy :-) Jen by to pivo nemuselo být u nás v restauracích často levnější než obyčejná voda…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *