Máte také ve svém okolí vegetariány, vegany, lidi stravující se podle principů raw stravy, makrobiotiky nebo paleo diety? Zvažovali jste kvůli nejrůznějším důvodům, že některý z těch stylů by mohl být vhodný i pro vás? Pojďte zjistit, jak rozpoznat, který směr může být ten pravý pro vás. Třeba nakonec objevíte, že vlastně vůbec žádný a že máte jíst sám podle sebe.
Mně se mi nejvíc líbí vegetariánství a strava podle tradiční čínské medicíny. Současně však uznávám mnoho výhod raw stravy, makrobiotiky nebo třeba paleo diety a nízkosacharidové stravy. Každý směr má to svoje “proč ano”, ale samozřejmě i “proč ne”. Záleží, co převažuje právě u vás.
Hledejte, proč vás konkrétní styl láká. Například:
Super. Zjistěte si o tom víc. Zvažte, jestli je důvod “proč ano pro …. (paleo, makrobiotiku… doplňte si sami)” pro vás tak silný, že budete schopni takovou stravu skutečně realizovat. Může se stát, že zjistíte něco podobného jako já…
Kdysi jsem chtěla být vegetariánkou. Slyšíte, jak to zní? “Chtěla být” nikoliv “byla”. Nikdy jsem se jí nestala. Po několika měsících “toužení” bez akce jsem si uvědomila, že mým hlavním důvodem “proč být vegetariánkou” jsou někteří moji přátelé. Jsou na určité “duchovní výši”, kterou obdivuji.
Díky tomu jsem měla pocit, že se jim vyrovnám “jogínským stylem” života. Navíc tito přátelé mají ekologické smýšlení a jsou ohleduplní k přírodě a zvířatům. Lehce “zelené myšlení” je blízké i mně. Jenže…
I když klecové chovy, velkovýkrmny a stresující jatka mě vůči zvířatům mrzí, nemám povahu, abych kvůli tomu nejedla maso a kupovala si jen samé biopotraviny a biovýrobky. Nebo jsem k tomu zatím možná jen nedospěla :-) Moje ekologičnost se tak pojí s jejich občasným nákupem, tříděním odpadu a minimalizací zbytečné chemie ve své domácnosti (především v kuchyni a samozřejmě v jídle).
Navíc pokud mám možnost, vozím si od rodičů z venkova nebo od přátel či příbuzných, co nejvíce místních produktů jako jsou med, vajíčka, ovoce, zelenina nebo maso domácích zvířat.
Otázka do pranice: Je lepší si kupovat biopotravinu dovezenou přes půl světa (a co ekologičnost té dopravy?) nebo si koupit v Česku vypěstovanou potravinu, která není bio, ale podpoří alespoň naše zemědělce?
Věříte paleu, SCD dietě nebo dietetice podle Číny, že “vyléčí” vás i vaši rodinu nebo máte nějakou pochybnost? Tak to alespoň na pár týdnů vyzkoušejte a zjistěte účinky na vlastní kůži.
Skutečně nechcete stravu podle ajurvédy praktikovat jen kvůli svým přátelům nebo stylu, co třeba “jogínské stravování” reprezentuje? Jestli jste si jistí, že ajurvéda, vegetariánství nebo jiný výživový styl jsou vám blízké, běžte do toho.
Změnit názor i svůj jídelníček můžete vždycky, podobně jako to udělala aromaterapeutka, lektorka jógy a bývalá učitelka makrobiotiky Olga Hladová (přečtěte si zajímavý rozhovor, kde Olga popisuje svůj přechod k paleo stravě po mnoha letech makrobiotiky).
Pro mě bylo velmi zásadní si také pojmenovat, že:
Chci jíst prostě a jednoduše tak, aby mi bylo dobře a cítila jsem se fit. A jak je to u vás?
Samozřejmě něco jiného je, když zjistíte, že máte celiakii, cukrovku, konkrétní potravinovou alergii nebo intoleranci. Tam už se musíte pohybovat v určitých mantilech, ale i tak si stále můžete volit, kterým směrem ve svém stravování půjdete. Třeba právě vám bude paleo, nízkosacharidové stravování nebo naopak makrobiotika vyhovovat.
Proto nezapomeňte: Nemusíte následovat každého, kdo říká, že ta jeho strava je ta nejlepší. Jen vy víte, co vám chutná a co jste skutečně ve své kuchyni a denní stravě schopni pro svůj jídelníček a zdraví udělat!
Taky si přidejte Tělo a duše v harmonii – Vědomá výživa do sledovaných stránek (TADY>>>), ať máte všechny novinky z mojí dílny pěkně na talíři hned po upečení.