Dovedete si představit, že byste zhubnuli o jednu konfekční velikost prakticky ze dne na den? Přesně to zvládla Tereza Kramerová. Nejen o tohle se podělila v rozhovoru o jídle, duši a mysli.
Tereza je žena, která učí lidi pracovat se svojí myslí tak, aby ona sloužila jim a ne oni jí.
Já jsem měla tu čest poznat Terku skrze její původní stránky Vědomé mateřství a meditační večery, které pravidelně po návratu z ciziny pořádala. U Terezky jsem také vyřešila mnoho zásadních problémů, které mě v tu dobu potkaly. Díky společné práci a meditačním večerům jsem zvládla velmi těžké zdravotní problémy a také si založila stránky Vědomé výživy.
Prostě a jednoduše, tato žena velmi ovlivnila můj život a mám radost, že skrze svoji práci ovlivňuje pozitivně život i tisícům dalších žen, dětí i mužů.
Začneme rovnou otázkou na tělo Dokázala bys v několika krátkých větách shrnout svůj přístup k výživě. Vím, že tě oslovuje raw strava a zároveň jsi vegetariánka společně s celou svojí rodinou. Jak se tedy stravuješ ty a tvoje rodina?
Ano, celá rodina jsme vegetariáni. Když jsme se s manželem potkali, tak jsme oba již několik let maso nejedli, takže bylo jen logickým vyústěním, že ani dětem jsme maso nenabízeli. Nepřijde jim to divné a jsou zvyklí na to, že většina společnosti to má jinak. Nejstarší dcera miluje zvířata a ta je, dle mého, vegetariánkou tělem i duší. Špatně snáší i kožené výrobky a oddělení masa v obchodech zdaleka obchází. U mladších dvou dětí si zatím nejsem jistá. Čas ukáže.
Živá strava mi dává smysl. Převážně v letním období. Několik měsíců jsem na ní frčela, ale s nástupem podzimu jsem poslechla své tělo, které po mně žádalo teplé polívky a tepelně upravenou zeleninu. Takže to už nehrotím. Pochopila jsem, že mi nejvíc vyhovuje, když nejsem na sebe moc přísná a nekladu si takové cíle, které pak musím tlačit vůlí.
Mnohokrát jsem si ozkoušela, že je pro mě důležité být k sobě laskavá a nesnažit se vsochat do předem připravených přihrádek, které vytvořil někdo přede mnou. Nechávám se tedy ovlivňovat mnoha styly, ale vybírám si z nich to, co mi takzvaně pocitově „zavrní“.
Přiznám se, že mi po porodu stále zbyla nějaká kila navíc a chtěla bych je řešit, ale jsem teď tak naplněná rodinou a prací, že si dávám právo na to být trošku vyměkčená a vím, že zase přijde čas, kdy se dostanu do svých oblíbených proporcí.
A jak vnímáš pojem Vědomá výživa pro tělo a duši? Čím nasycuješ nejraději svoji duši?
Pojem se mi moc líbí :). Vnímám to tak, že i naše duše má své potřeby a v rámci dobrého pocitu ze sebe sama je dobré ji sytit „vitamínama“, které mají jemnohmotnou povahu a jsou nám všem na dosah.
Jsou to momenty, kdy se nám tají dech a dokážeme s otevřeným srdcem obdivovat krásu světa. Pak to jsou chvíle, kdy jsme plně v přítomnosti a uvědomujeme si, že žijeme. Mysl tedy nepoletuje ve vzpomínkách, ani nelinkuje budoucnost. Prostě bdělá přítomnost. Většinou se nám to daří, když děláme to, co nás baví a máme v tom vášeň. V té chvíli se dotýkáme svého poslání a i pár minut denně strávených touto činností nás nasytí na mnoho dalších hodin.
Když bychom si chtěli dát extra výživovou šlehu pro duši, můžeme si zameditovat.
Já osobně sytím svoji duši vším, co jsem popsala výše. Všímám si dokonalosti tohoto stvoření, každý den si alespoň chvíli užívám hru a mazlení s dětmi, což považuju za maximální mateřskou praxi Tady a Teď, a dvakrát denně medituji.
Čím mají ostatní začít, chtějí-li meditovat a sytit duši skrze práci na sobě? Doporučila bys některý svůj konkrétní kurz nebo meditaci?
Začít se dá kdekoliv. Důležité je prostě vykročit a neodkládat praxi na zítra, které před námi stále utíká a nikdy ho nedoženeme. Z mého hlediska je fajn, když si člověk vybere takovou techniku, která mu cvrnkne do nosu a cítí se v ní jako doma. Mám za to, že i v oblasti seberozvoje to dále dotáhneme, když nás naše praxe baví a není založena jen na tom, že se k ní přemlouváme. To většinou nemá moc valného trvání.
I z toho důvodu jsem techniku Mentální harmonizace postavila na jasných a snadných základech a zbytek si člověk může dotvořit sám podle toho, co mu vyhovuje, a na co jeho mysl takzvaně bere.
Pokud bych tedy měla vypíchnout jednu techniku, tak určitě tuto, protože je srozumitelná pro logiky i pocitáře. Navíc nás učí efektivnímu systému práce s vlastní myslí tak, aby to už nebyla ona, kdo řídí náš život, ale aby se stala nástrojem, skrze který tvoříme a proměňujeme svouji realitu my.
Ještě doporučuji meditaci Spočinutí v duchovním srdci, protože ta má ohromný potenciál a z mého hlediska by jí měli v různých formách praktikovat všichni lidé. Vede nás totiž přímo k našemu vnitřnímu zdroji, kde můžeme načerpat nejen inspiraci, ale i velmi důležitý prožitek, že jsme v pořádku tak, jak jsme. Když se nám podaří dostatečně procítit toto sebepřijetí, odpadne z nás mnoho bolesti a utrpení.
Veronika: „I já jsem byla na tvém workshopu Mentální harmonizace a pracuji sama se sebou i svými klienty tvojí metodou Mentální harmonizace. Je to až zázračná metoda, jak se zklidnit a naladit sama na sebe, své klienty a hlavně na svoje děti.“
Dokázala jsi pomoci svým dětem touto metodou třeba i při bolení bříška po jídle nebo když jim něco nechutnalo a přitom jsi věděla, že to pro ně je zdravé a důležité. Jak s dětmi řešíš, když něchtějí něco jíst nebo pít?
Jestli jsme řešili přímo bolest bříška z jídla už si nepamatuji, ale je dost pravděpodobné, že ano. Situaci, kdy něco nechtějí jíst, prožíváme docela často. Už mě vycvičily, že není radno je lámat. Snažím se je motivovat, aby alespoň ochutnaly. Dlouhodobě pozoruji, jaké mají stravovací tendence nehledě na to, co já vařím.
I díky ajurvedickému přístupu jsem pochopila, že nejstarší dcera potřebuje pro svou konstituci suché, slané a křupavé jídlo, zatímco syn je naopak přitahován omáčkami, polívkami atd. Věřím, že jejich těla vědí, a tak dceru nenutím jíst ranní kaše, ač mám v sobě zakódováno, že jsou zdravé, a syna nenutím jíst pečené brambory, když jemu prospěje spíš bramborová kaše.
Jinak je musím pochválit, že se mnou mají trpělivost a díky několikaleté řízené detoxikaci si navykly otvírat pusinky na všechny ty léčivé kapičky, tinktury, siroupky i pastilky a nevzpouzejí se.
Ještě tě poprosím o krásnou historku o tom, jak jsi ze dne na den zhubnula břišní faldík?
Ano, to je oblíbená příhoda, kterou vyprávím na workshopech. Dlouho po porodu mi zůstávalo dost vypouklé břicho. Nebylo to jen okrasným tukovým prstencem, ale opravdu tím, že břišní stěna byla vyvalená. Nelíbilo se mi to, a tak jsem pátrala po tom, co mi v tom břiše sedí za téma. Zjistila jsem, že tam mám uložené nepříjemné záležitosti spojené s mým tátou, se kterým jsem tou dobou procházela těžkým a bolavým obdobím.
Na základě Mentální harmonizace jsem tento problém převedla do obrazu a viděla jsem, že mám v pánvi obrovskou tibetskou misku, která mi tvořila pomyslnou obranu před tátovými výpady. Rozhodla jsem se, že ji tam nechci a nepotřebuji a v představě jsem jí vyndala. Šlo to snadno a druhý den ráno jsem měla břicho o jednu konfekční velikost menší. I kamarádka, která se se mnou vídá pravidelně, se ptala: „Kde máš břicho?“ Odešlo s tibetskou miskou…
Děkuji za rozhovor.
Pokud byste měli zájem, jak se „hubne prakticky přes noc“, můžete využít Terezky workshopy nebo si stáhnout její elektronickou „lékarničku“ Mentální harmonizace zdarma. V případě, že byste chtěli využít kombinaci hubnutí nejen skrze mysl, ale i skrze volbu kvalitních potravin, můžete se mi ozvat na info@veronikahanzlikova.cz
Anebo se podělte o svoje zkušenosti s hubnutím pomocí myslí, raw stravou a jinými výživovými směry níže do komentářů.
(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.