Znáte proslulé chodské koláče? Víte, že si podobné, jihočeské, můžete udělat doma? My si je doma děláme. Je jedno, jestli jsme na pouti u manželových rodičů na Strakonicku nebo u mých na jihu Moravy. Pečeme je na poutě, ale občas třeba i na narozeniny nebo kdysi na naši svatbu.
Jsou skvělé, lahodné a vždy je děláme celá rodina pospolu. Navíc máme přeborníka na zdobení. Tím je můj muž, který je v obou rodinách považován za hlavní osobu, jež povýší zdobení koláčů na umění :-)
Ale i když nemáte nikoho takové v rodině, přesto si můžete připravit lahodné koláče podle vlastní chuti.
Co potřebujete na těsto pro 12-14 koláčů (o váze cca 130 g vykynutého těsta):
- 500 g hladké mouky
- 500 g polohrubé mouky
- 250 g másla
- 150 g cukru krupice
- 6 vajec
- 1 vanilkový cukr
- sůl (max. 0,5 lžičky)
- rum (jen pro chuť)
- 42 g droždí (1 kostka)
- 250 ml mléka
Co si ještě připravte:
- 5-6 kostek tvarohu (nejlahodnější je plnotučný)
- 2 žloutky (jeden do tvarohové náplně, jeden lehce rozředěný vodou na potření okrajů koláčů)
- 380 g mletého máku
- vanička povidel (nebo kupte kyblíček, ten určitě vystačí)
- cukr moučka (na dochucení tvarohu a máku)
- mleté ořechy (množství podle toho, zda je máte rádi)
- rozinky (1 sáček)
- mandle (vhodné jsou rovnou loupané mandle připravené na plátky nebo „proužky“ – 1 sáček)
- alespoň 500 ml mléka (horké, na spaření máku, případně ořechů)
- mletý badyán (do povidel)
- 3-4 zdobící sáčky
- pečící papír, alespoň dva (lépe 4) plechy
Postup:
- Těsto si můžete nechat vykynout v domácí pekárně, máte-li. Jediným pravidlem je – na dno kynoucí nádoby dejte všechny tekuté suroviny (včetně změklého másla a vlažného mléka), poté zasypte cukrem a moukou, na vrch nádoby rozdrobte droždí. Nechte kynout podle instrukcí pro vaši pekárnu. Pokud takhle připravujete těsto, přeskočte body 2 a 3 a pokračujte rovnou u 4.
- Pokud si budete připravovat těsto ručně, potřebujete si nejprve připravit kvásek. Postup, který nejlépe funguje a také proč tomu tak je, uvádí Kuchařka pro dceru v článku Jak nezabít kynuté těsto. Zjednodušeně řečeno – rozdrobené droždí v malé misce zasypte lžící cukru a rozmíchejte ho na kaši. Poté přidejte trochu mouky a zalijte zhruba 100 ml připraveného (ale vlažného, lehce teplého mléka). Takto by vám do pár minut měl vzniknout krásně pěnivý kvásek.
- Smíchejte mouku, cukr a špetku soli. Ve zbytku vlažného mléka rozmíchejte vajíčka a rozpuštěné máslo. Kvásek přidejte do mísy s moukou a poté zalejte tekutou směsí mléka, vajíček a másla. Důkladně promíchejte a prohnětte a těsto nechte pak vykynout zhruba hodinu.
- Než vám vykyne těsto, připravte si náplně. Připravujte je tak, aby se vám dobře zdobily koláče. Nejsnadnější je zkouška přímo se zdobící plničkou, do které dáte trochu připravené náplně a zkusíte třeba na talířek kousek směsi vymáčknout. Nesmí vám pouštět vodu, ani „stát“ jako voják.
- Na tvarohovou náplň smíchejte tvaroh s cukrem podle chuti, můžete přidat i jeden žloutek a pokud se vám při plnění zdobícího sáčku bude zdát tvaroh příliš hutný, můžete ho opatrně naředit trochou mléka.
- Makovou náplň připravíte z trochy mléka, moučkového cukru a mletého máku. Ohřejte mléko (cca 100-200 ml), aby bylo horké. Rozmíchejte v něm podle své chuti trochu cukru a poté přisypávejte mák. Řídkost směsi, aby se s ní dobře zdobilo, vyzkoušejte po naplnění trochy náplně do zdobičky. Nesmí se roztékat, nesmí být příliš tuhá. Případně přihřejte další mléko s cukrem. Obdobně připravujete ořechovou náplň (z najemno namletých vlašských ořechů, horkého mléka a moučkového cukru).
- Na povidlovou náplň rozmíchejte povidla s trochou horké vody a dochuťte mletým badyánem.
- Když máte vykynuté těsto, rozdělte si ho za pomocí váhy na bochánky o váze zhruba kolem 13 dkg. Poté si dejte dva bochánky na vlastní pečící papír a postupně je od středu vymačkejte směrem ven do kulatých tvarů budoucích koláčů. Nechte vždy trochu zvýšené okraje. Pečící papíry s koláči dejte na plechy a začněte zdobit plničkami s připravenými náplněmi. Každý koláč také potřete rozmíchaným žloutkem (vajíčkem) s trochou vody, ať máte kraje krásně zlatavé.
- Předehřejte troubu na 180°C. Pokud budete péct dva plechy zároveň, použijte horkovzduch.
- Koláče s náplněmi dozdobte dle svého uvážení mandlemi a rozinkami. Dejte je péct. Po nějaké době, když koláče začnou zlátnout, můžete troubu ztlumit na 160°C. Celý proces pečení obvykle trvá 12-15 minut.
- Zpracujte postupně zbývající bochánky.
Tip závěrem
Zdobení si můžete zjednodušit třeba jen pomazáním koláčů náplněmi po jejich čtvrtinách (vhodné pro zdobení s dětmi), ale plná chuť koláčů vynikne nejlépe, když skutečně koláč ozdobíte na všech částech koláče všemi náplněmi jako vidíte na obrázku našich koláčů.
No a ke konzumaci této dobroty se stáhněte zdarma e-book nejen o sladkých dobrotách a jejich souvislostí o tom, co chutě na sladké o nás vypovídají >>> Když jídlo mluví aneb co prozradí (o) vaší duši <<<
(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.