Když se lískové oříšky stanou vášní

Jednoho dne jsem na fb Laskavá a vědomá výživa těla a duše sdílela “Když jídlo mluví” o lískových oříšcích. Tenhle status jsem pak nasdílela i na svůj soukromý profil s výzvou, ať mi přátelé na návštěvu nosí namísto čokolády právě lískové oříšky.

Co se pak událo, bylo opravdu zajímavé. Ale než vám prozradím pointu příběhu, povím vám víc právě o této dobrotě.

orisky-sdileni-kdyz-jidlo-mluvi

Co pro mě osobně znamenají oříšky

  • chuťovku a zdravou náhradu sladkostí (čokoládu sice miluju, ale mívala jsem po ní dermatitidu kolem úst)
  • českou superpotravinu!
  • skvělou svačinu i večerní chuťovku
  • krásnou vzpomínku na těhotenství s mým nejstarším dítětem, synem Pavlíkem

Před ním jsem po třech neúspěšných těhotenstvích výrazně změnila svoji stravu a začala chodit na akupunkturu. Tehdy jsem milovala sladkosti (a stále miluji), ale vysadila jsem veškeré kupované a nahradila je právě oříšky a také různými obilnými kašemi. Taky jsem snídala masokostní vývar.

Oříšky jsem pak jedla ve velkém i po celé těhotenství. Až později mě napadlo se podívat i na jejich složení a zjistila jsem, že kromě toho, že obsahují hodně zdravého tuku a energie, mají také mnoho důležitých minerálů, nějaké ty bílkoviny a také vitamíny skupiny B, včetně kyseliny listové důležité pro těhotné ženy a jejich miminka!

A já mám potvrzený gen, že jinak metabolizuji kyselinu listovou! Že by mémoudré tělo vědělo, proč jsem jedla kilogramy oříšků před i v průběhu těhotenství? Dokonce i můj syn jí od jednoho roku oříšky. Asi to odkoukal ode mě už od chvíle svého početí :-)

Lískové oříšky jsou stravitelnější než třeba mandle nebo vlašské ořechy

Jen pozor na plísně! Oříšky, jak o tom ostatně píšu také v e-knize 10 klíčů k tajemství potravin, mají bohužel tendenci snadněji plesnivět. Plísně pak produkují toxiny, které jsou významným nebezpečím pro naše zdraví! Takže pozor na jejich kvalitu, vybírejte si opravdu kvalitní a pokud se vám na konkrétním jednom oříšku něco nezdá, vyhoďte ho!

lískové ořechy

Vliv na zdraví

O tom, že obsahují lískové oříšky kyselinu listovou, další vitamíny i minerály už víme. Ale víte také, že se doporučují kvůli své kalorické (a přitom na živiny cenné) hodnotě těžce fyzicky a duševně pracujícím, studentůmdětem? Dokonce i lidem s ledvinovými kameny, diabetikům, při rekonvalescenci i při neurózách?

Jak uvádí tento článek – obklady z nálevů vyrobených z listů lískového keře navíc pomáhají při křečových žilách a hemeroidech.

Listy lískového keře se používají také jako součást čajů s močopudným účinkem a zklidňujícími účinky na křeče hladkého svalstva. 

Jo a ještě malé upozornění pro čtenáře z řad těch, kteří trpí na některou ze zánětlivých střevních chorob (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba = IBD) podobně jako dřív já. To, že mi dělají lískové oříšky tak moc dobře, neznamená, že pro všechny lidi s kolitidou nebo s Crohnovou nemocí jsou vhodné!

  • Pro vás platí – opatrně! Případně si ořechy můžete zkusit namáčet nebo úplně rozemlít.

Co ještě nám můžou oříšky dát?

Třeba podnět na dárek pro vaše přátele. Moje sdílení s výzvou, ať mi přátelé nosí oříšky namísto čokolády, mělo velký úspěch. Postupně jsem v různých zprávách nebo komentářích obdržela několik odpovědí, že mi je někteří donesou :-) A opravdu to dodrželi.

A víte, kolik jsem ušetřila? Hooodně. Ušetřila jsem na kosmetice pro pleť trpící dermatitidami (protože jsem omezila konzumaci čokolád a začala jíst víc oříšků) i na koupi lískových oříšků, protože nejlevnější cena na trhu tehdy byla okolo 40 Kč za 10 dkg. ;)

Navíc někteří z těch přátel si to pamatují dodnes a jako dárek občas dostávám ořechy dál. A o pár měsíců později jsem dokonce dostala 2, 5 kg oříšků od svého muže pod stromeček. Teda vlastně od Ježíška, pardon. ;)

Na Vánoce 2020 jsem sice oříšků dostala míň, ale byly v nich chytře poschovávané (obalené v potravinářské fólii) i různé mince v hodnotě od 5 do 50 korun. :D Můj muž má totiž docela fantazii.

A tak vás chci vyzvat:

Nezapomeňte jíst oříšky! Jsou zdravé a chutné. A to nejen ty lískové! Přidejte k nim klidně i semínka. Před konzumací si je ale zkontrolujte, aby nebyly plesnivé nebo žluklé.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *