Máslo – superpotravina, lahůdka nebo cholesterolový zabiják?

Naši předkové nevěděli nic o cholesterolu a nasycených mastných kyselinách v živočišných tucích. Nejedli margaríny, rostlinných olejů moc neměli. Používali převážně máslo a sádlo, údajné cholesterolové „zabijáky“. Přesto běžné vrstvy netrpěly na obezitu a kardiovaskulární choroby v podobě, jaké je známe my.

Čím to?

Máslo je tuk, bohatý na všechny vitamíny rozpustné v tucích. Obsahuje nasycené mastné kyseliny, nějakou tu kalorii a trochu cholesterolu… V posledních letech zažívá renesanci. A je to dobře.

Velká část výživových poradců už pár měsíců (možná i let) tuší, že nasycené mastné kyseliny ani cholesterol nejsou takovými strašáky. Osobně mám podezření, že silné lobby společností vyrábějících margaríny nás všechny uvrhlo (v Česku především po revoluci) do náruče margarínů, které až do roku 2005 a déle obsahovaly vysoké množství zdraví škodlivých trans mastných kyselin. Narozdíl od másla.

  • Trans mastné kyseliny ve vyšší míře jsou však mnohem horší strašák než nasycené mastné kyseliny spojované s údajnou škodlivostí živočišných tuků.
  • Ani cholesterol není již v posledních letech takovou hrozbou… zjistilo se, že jen málo osob, kteří nasadili striktní bezcholesterolovou dietu mívá odpovídající výsledky se snížením množství cholesterolu i v krvi…

Množství cholesterolu a tuku v krvi ovlivňuje něco jiného

Tím je celková životospráva a životní styl než to, jestli si dáte nebo nedáte každý den přiměřené množství másla (nebo dokonce sádla).

Co obsahuje máslo?

  • všechny vitamíny rozpustné v tucích, tudíž vitamín K, který je mimo jiné důležitým vitamínem podporující správnou srážlivost krve (jednodušeji se podílí na „ředění krve“) – je ale zastoupen v malém množství)
  • máslo z mléka volně pasoucího skotu obsahuje určité množství prospěšných omega-3 mastných kyselin
  • obsahuje kyselinu laurovou – nasycenou mastnou kyselinu s protivirovými, protiplísňovými, protikvasinkovými účinky (údajně působí i proti chlamydiím), její velké množství naleznete v kokosovém oleji, nebo mateřském mléce.

Kdy může být máslo nevhodné?

  • u těch, co jí celkově vysoké množství, především nekvalitních, tuků
  • nevhodné je též u lidí s akutní jaterní, pankreatickou nebo žlučníkovou dietou

Proč by mělo být máslo superpotravinou?

Problematice nasycených a nenasycených mastných kyselin se důkladně věnuju v e-knize 10 klíčů k tajemství potravin (aneb jak nesednout na lep potravinářskému průmyslu). Máslu jako takovému se však víc věnuju v e-knize 21 příběhů českých superpotravin.

Důvodů pro tvrzení, že je máslo superpotravinou, mám hned několik:

  • Máslo je výborným zdrojem přírodního vitamínu A. Vitamín A podporuje kvalitu sliznic, kostí, krvetvorbu i zrání a vývoj pohlavních buněk (spermií, vajíček). Aktivuje imunitní systém a uplatňuje se při léčbě akné a kožních zánětů.
  • V podobě přepuštěného másla, alias ghí, může být všelékem. Alespoň to tvrdí indická medicína a některé další lidové zkušenosti po celém světě. Ghí je prý zdrojem životní energie, podporuje plodnost i trávení a může se používat na nejrůznější vyrážky, jizvy i chronické bolesti hlavy.

Tímto jsem vám tedy odpověděla, proč považuji máslo za superpotravinu a také lahůdku.

Už jste si někdy koupili opravdu čerstvé máslo – od farmáře, z pobočky sítě Gran Moravia nebo jinde? Jestli ne, běžte a vyzkoušejte. Je to jiná lahůdka než stolní máslo ze supermarketu. Proč? To se dozvíte v e-knize 10 klíčů k tajemství potravin.

Naši předci profitovali možná i ze skrytých energií másla…

  • Máslo nám přináší energii a chuť do života! Je životadárnou esencí, která dokáže pohladit naše zažívání. V podobě přepuštěného másla se navíc může podílet na zlepšení imunity.
  • Přepuštěné máslo má hojivé účinky.
  • Máslo (v té původní přirozené podobě) bývá lehce nahořklé. Doplňuje a spojuje tak ostatní chutě a přináší nám do života nejen vyváženost chutí, ale i života.

Dobrou chuť a hurá na čerstvé máslo! :-) Navíc díky máslu snadno upečeme lahodné vánočky, dezerty a buchty. Rozhodně lahodnější než ty s pokrmovými tuky. Na zajímavé recepty zajděte SEM >>>

Máslo, ghí máslo a bylinkové máslo

Máslo je superpotravinou, ať se to některým vědcům líbí nebo ne. Po máslu se plivalo kvůli obsahu nasycených mastných kyselin, které údajně škodí našemu kardiovaskulárnímu systému. Přesto je máslo surovinou našich babiček i všelékem podle asijských medicín. Především podle ajurvédy.

Naše babičky, spíše prababičky a prapra.. babičky nepoužívaly klasické máslo, jak je známe my, ale přepuštěné máslo, kterému se nyní moderně říká indickým názvem, ghí. Je údajně zdravější, dobře stravitelné i skladovatelné mimo ledničku. V pořadu Dobré ráno jsem připravila bylinkové máslo, ale máslo jsem tam také přepouštěla a z přepuštěného másla jsem připravila česnekovou pastu, kterou jsem pak o víkendu použila na pečeného domácího králíka. Takhle dobře ochucené králičí maso už jsme dlouho neměli. Mňam.

Moje povídání z Dobrého rána na ČT o másle naleznete zde. Návody, jak přepouštět máslo naleznete na internetu nebo v mých e-knihách, ale bylinkové máslo vám rychle popíšu i tady.

Kupte nebo si vypěstujte bylinky (výborná je bazalka, petržel, můžete použít i sušené bylinky nebo třeba řeřichu, kterou považujeme za jarní i podzimní superpotravinu), natrhejte jejich snítky, propláchněte vodou a nasekejte na drobno.

Do povoleného másla pak bylinky zamíchejte třeba mixérem, trošku celou hmotu osolte nebo opepřete podle chuti a dejte ztuhnout do ledničky. Když dáte máslo do silikonové formičky nebo vytvarujete kuličky, získáte pak zajímavé zpestření pro servírování.

A co vy považujete za českou superpotravinu?

Nevešla se mezi 21 českých superpotravin? Nevadí. Napište dolů pod článek, třeba právě tu vaši zařadím do dalšího výběru :-)

Za fotografie děkuji šikovné fotografce a kamarádce Gabriele Pausa.

2 názory na “Máslo – superpotravina, lahůdka nebo cholesterolový zabiják?”

  1. Oprava – Vitamin K není protisrážlivý. Ke své syntéze jej potřebují koagulační faktory (II, VII, IX, X) a také protisrážlivé látky − protein C a S.

    1. Děkuju za opravu. Ano, souhlasím, vitamín K není protisrážlivý a upravila jsem to tudíž v textu. Budu ráda, když mi dáte vědět, jestli se vám moje úprava líbí a případně ještě napíšete. Pokud najdete nějakou další nesrovnalost v mých textech, budu ráda za další podnětný komentář. Díky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *