Mobilní a informační půst. Jde to vůbec?

Rozhodla jsem se vyhlásit mobilní a informační půst. Možná je to jen můj nápad, možná někdo podobné termíny taky používá. A nesouvisí to s půstem od jídla nebo jiných chuťových lákadel.

K nápadu s mobilním půstem mě přivedl zajímavý článek Můj okamžik bez mobilu, koučky a lektorky Ivany Štěrbové:

“Přišla jsem na sraz s kamarádkou, zcela výjimečně, o 2 minuty dříve. A nebo, že by ona přišla později? ;-). “Hmmm, ještě tu není, musím chvilku čekat.”, honilo se mi hlavou. Automaticky jsem začala “hrabat” ve své bezedné kabelce a hledat mobil. Už ho držím v ruce a koukám, zda mě někdo, za posledních 15 minut co jsem řídila auto, nesháněl, či zda mi nepřišel nový e-mail, který jsem ještě nečetla. Ano, už celých 15 minut jsem nezkontrolovala svůj mobil ;-)”….

Díky článku jsem si uvědomila, že používám mobil namísto hodinek a tak ho vytahuji z kapsy, kabelky nebo jiných “přenašedel” častěji než je zdrávo. Často také kontroluji, zda-li mi někdo nevolal nebo mě na něm nečeká nějaká zpráva. Pokud je vám to povědomé, doporučuji se inspirovat a zkusit popřemýšlet nad “nadužíváním” tohoto potřebného, i když často ne nezbytného přístroje.

Mobilní půst začnu pořízením si nových hodinek

Rozhodla jsem se se postit od neustálé kontroly mobilu, ať už z důvodu časových nebo z důvodu zvědavosti, zda-li mě někdo nesháněl či něco akutně nepotřeboval. Bude to pro mě občas těžké.

Nicméně informační půst – ten už držím docela dlouho a drží se mi snadno. Dokonce členům E-mailového klubu posílám tip na půst bez zpráv – bez těch internetových i těch televizních.

Neposlouchám žádné zprávy v televizi a přestala jsem je číst i na internetu

Stejně se ke mě všechny důležité zprávy vždy dostanou.

12744481_930254900392942_6151997436278828987_n

Pokud vás zajímá, co vlastně znamená slovo půst, můžete se inspirovat na Wikipedii: Půst se používá nejen v náboženství pro asketické prostředky, které způsobují, že tělo nedostává, nač je zvyklé. Motivem může být zdraví, očištění nebo nelpění na hmotném a přimknutí se k tomu, co člověka přesahuje, případně snaha o upevnění tělesného zdraví a duševní pohody. Já doplňuji, že nejen tělo – ale především naše mysl nedostává v době půstu své “navyklé dávky”.

Pojďme se tedy postit kvůli našemu psychickému i fyzickému zdraví

Jednou za rok se můžete postit od masa, sladkostí nebo jídla jako takového. Po celý rok však můžete zkoušet mobilní nebo informační půst v rozsahu, jaký je pro vás příjemný.

“Namísto sledování zpráv na mobilu, v televizi nebo na internetu, běžte na procházku nebo si zacvičit. Pro kontrolu času si pořiďte hezké hodinky, které si ale sundávejte ve svém soukromém čase určeném pro rodinu nebo sám pro sebe. V tom čase můžete zvážit i vypínání telefonu nebo alespoň zvonění.”

Závěrem

Nebojte se, že byste přišli o důležité světové a české dění. Vše potřebné se k vám vždy dostane.

A napište mi napíšete do komentářů svoje zkušenosti a zajímavé historky s půsty.

 

Fotografie: Gabriela Pausa

Veronika Hanzlíková
Učím, jak se "nepo" ze života ani z jídla. Nejen proto, že žiju s diagnózou ulcerózní kolitidy, chronického zánětu střev provázeného často urputnými průjmy, ale taky proto, že jsem si v životě zažila už mnoho bolesti a už mě máloco rozhodí. :)

Díky tragické ztrátě prvního životního partnera, několika nepodařeným těhotenstvím a dalším problémům jsem začala makat na svojí mysli, emocích a také stravě. Nazývám to Vědomou a také laskavou výživou pro harmonii těla a duše - je to o laskavém a vědomém přístupu nejen ke stravování, ale také sám k sobě, svému tělu a duši. Víc o mně si přečtěte zde>>

Jsem autorkou tištěných a elektronických knih a videokurzu:

- 10 klíčů k tajemství potravin (elektronická)>>

- Příběhy českých superpotravin (tištěná)>>

- Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.