Co se vám představí jako první se slovem špenát? Film Co takhle dát si špenát? Popletený vysoký obsah železa? Nebo fujtajbl ze školní jídelny? Špenát, jedna z „nejobyčejnějších“ potravin, v nás kupodivu evokuje velké množství asociací a možná i vzpomínek. Hodně z nás si dokonce vzpomene i na Pepka námořníka, jehož postava skutečně sloužila jako humorná reklama na špenát. Alespoň to tvrdí Wikipedie ;-)
Zaslouží si naši pozornost
Sice nemá tolik železa, jak se údajně díky chybě jednoho vědce zažilo, ale nějaké přeci jen obsahuje :-) Hlavně se však pyšní zajímavým složením. Najdete v něm:
- Karotenoidy – a to především beta-karoten a antioxidanty lutein a zeaxantin – díky tomu špenát dokáže podporovat mimo jiné i zdraví našich očí!
- Vitamín K – tento prospěšný vitamín je označován jako protisrážlivý, tedy takový, který nám dokáže přírodně „naředit“ krev a my bychom pak měli méně trpět na kardiovaskulární choroby způsobené „ucpanými“ tepnami a cévami. Pozor by si na potraviny s obsahem vitamínu K měli však dát lidé s antikoagulační léčbou. Vitamín K může zvyšovat účinky léků na ředění krve, což je v případě kontrolované léčby léky typu „warfarin“ kontraindikováno.
- Ostatní vitamíny – vitamín C, D, E a vitamíny skupiny B.
- Minerální látky – sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek nebo mangan.
Co říká tradiční čínská medicína a jaký vzkaz špenát má?
Špenát svojí zemitou chutí přináší do jídla a přeneseně i do našeho života stabilitu a z pohledu tradiční čínské medicíny i hořkou chuť. Hořká chuť se pojí s elementem Ohně, tedy s letní jangovější energií a povzbuzuje transformaci. Chcete-li se tedy „nabít“ a podpořit své srdíčko a tenké střevo (orgány spojené s elementem Ohně), zařaďte špenát do svého jídelníčku v nejrůznějších podobách.
Špenát se svojí barvou skutečně řadí mezi potraviny podporující srdeční čakru a naši energii. Za obyčejnou potravinou se skutečně skrývá téměř superpotravina.
Kam nacpat špenát?
Do jídelníčku ho zařazujte průběhu celé jarně-letní sezóny. Je vhodné ho přidávat třeba do zeleninových svěžích salátů, dát ho do nádivky nebo si z něj udělat lahodnou špenátovou „omáčku“ třeba s vajíčkem a pro někoho i s knedlíkem.
- Pokud chcete být víc světoví, dejte si špenát s lososem.
- Vyzkoušejte také špenátový krém (polévku) a jeho přebytky si případně zamražte na zimu.
Prostě si ho v jeho sezóně užijte se vším všudy.
Myslíte, že je špenát superpotravina?
Jak už mnozí víte, připravila jsem pro vás elektronickou knihu o českých superpotravinách. Vzhledem k tomu, že takových potravin je hodně, rozhodla jsem se připravit druhý díl superpotravinových příběhů a tak vás prosím o pomoc.
Považujete špenát za superpotravinu? Mám se mu ještě víc podívat na zoubek?
Prosím, napište mi do komentářů pod článek nebo na Facebook, jak to vidíte se špenátem vy! Díky.
PS: Nemáte možnost si pořídit domácí nebo farmářský špenát, tak pokud jste z Liberecka, vyzkoušejte jedinečné bedýnky od Česká selka. Vzhledem k tomu, že pro bedýnky připravuji texty o potravinách, vím, že špenát v bedýnkách určitě bude ;-)
(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.