Jarní ředkvičková polévka

Máte možnost získat domací ředkvičky? Jestli ano, udělejte si z nich výbornou zeleninovou polévku včetně jejich listí. Získáte tak mnoho prospěšných látek nejen z červených “kuliček”, ale i z listí. Navíc ředkvičky prý podle čínské medicíny pomáhají trávit tuky a mohou podpořit pročištění jater a rozpohybovat energii, která může být po zimě lehce zpomalená.

Pro základ použijte nejlépe vývar

Nejlepší je vařit ředkvičkovou polévku z vývaru (nejneutrálnější chuť má vývar z hovězí morkové kosti). Pokud nemáte po ruce vývar, může Vám dobře posloužit i biobujon s přirozeným kvasnicovým extraktem, nikoliv přidaným glutamátem.

Co potřebujete:

 • Cca 2 svazky ředkviček (15 ks bulev) i s listy (domácí nebo bio)
 • 100g celeru
 • 1 mrkev
 • 1 menší cibule
 • 3 brambory
 • 800ml vývaru (nebo biobujonu)
 • 100ml smetany na vaření, nebo čerstvého sýru
 • 1 lžíce přepuštěného másla, nebo olivového oleje
 • sůl a pepř (dle chuti)

Postup:

 1. Na přepuštěném másle nechte zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli a poté lehce osmahněte i ředkvičky a kořenovou zeleninu.
 2. Přidejte nahrubo nakrájené ředkvičkové listy, které nechte zavadnout, přidejte brambory a vývar (nebo vodu a biobujon). Vařte do změknutí brambor a následně vše rozmixujte.
 3. Závěrem přidejte smetanu (nebo čerstvý sýr) a podle chuti dosolte a dopepřete.

Podávejte s nadrobno nakrájenými ředkvičkami či krutony nebo na drobno posekanou pažitkou.

Poznámka: Pokud nemáte rádi příliš chuť brambor, použijte jen 1-2 brambory, množství zeleného listí z ředkviček si také případně upravte podle svého uvážení.

Autorkou tohoto receptu je Michaela Dvořáčková, kromě toho, že je odbornice na dietetiku tradiční čínské medicíny, je také moje sestra a spoluautorka tipů stravování pro jednotlivá roční období v knize Příběhy českých superpotravin >>>

Veronika Hanzlíková
Učím, jak se "nepo" ze života ani z jídla. Nejen proto, že žiju s diagnózou ulcerózní kolitidy, chronického zánětu střev provázeného často urputnými průjmy, ale taky proto, že jsem si v životě zažila už mnoho bolesti a už mě máloco rozhodí. :)

Díky tragické ztrátě prvního životního partnera, několika nepodařeným těhotenstvím a dalším problémům jsem začala makat na svojí mysli, emocích a také stravě. Nazývám to Vědomou a také laskavou výživou pro harmonii těla a duše - je to o laskavém a vědomém přístupu nejen ke stravování, ale také sám k sobě, svému tělu a duši. Víc o mně si přečtěte zde>>

Jsem autorkou tištěných a elektronických knih a videokurzu:

- 10 klíčů k tajemství potravin (elektronická)>>

- Příběhy českých superpotravin (tištěná)>>

- Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.