Jednoho dne jsem na fb Tělo a duše v harmonii sdílela „Když jídlo mluví“ o lískových oříškách. Tenhle status jsem pak nasdílela i na svůj soukromý profil s výzvou, ať mi přátelé na návštěvu nosí namísto čokolád právě lískové oříšky.
A jak to celé dopadlo? Docela zajímavě. Povím vám to po „ódě“ na lískové ořechy 🙂
Čokoládu sice miluju, ale mám po ní dermatitidu kolem úst.
Opravdu jsem schopná je svačit i dát si je ráno do ovesné kaše.
Před ním jsem po třech neúspěšných těhotenstvích radikálně změnila svoji stravu a začala chodit na akupunkturu. Na radu svého terapeuta TČM i sama podle několika knih o dietetice tradiční čínské medicíny jsem opravdu vysadila všechny sladkosti (kromě rozinek), pila k snídani polévkový vývar a poté jedla různé kaše. A oříšky mi pomáhaly tohle zvládnout. Možná i díky tomu bylo tohle těhotenství úspěšné a dnes mám zdravého syna.
Do té doby jsem se sice stravovala slušně, ale ty sladkosti, čokolády… Škoda mluvit. Pak jsem ještě měla jedno období závislosti na sladké – při kojení. Ale to je jiný příběh.
A to jsem se až mnohem později dozvěděla, že jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy. A kromě toho, že obsahují hodně tuku a energie, mají také mnoho důležitých minerálů, nějaké ty bílkoviny a hlavně vitamíny skupiny B, včetně kyseliny listové důležité pro těhotné ženy a jejich miminka!
A já mám potvrzený gen, že jinak metabolizuji kyselinu listovou! Že by mé moudré tělo vědělo, proč jsem jedla tuny a tuny oříšků před i v průběhu těhotenství? Dokonce i můj syn jí od jednoho roku oříšky. Asi to odkoukal ode mě už od chvíle svého početí 🙂
Právě oříšky (a nejen ty), jak o tom ostatně píšu v e-knize 10 klíčů k tajemství potravin, mají bohužel tendenci snadněji plesnivět. Plísně pak produkují toxiny, které jsou významným nebezpečím pro naše zdraví! Takže pozor na jejich kvalitu, vybírejte si opravdu kvalitní a pokud se vám na konkrétním jednom oříšku něco nezdá, vyhoďte ho!
Lískové ořechy přinášejí vzkaz, že za tvrdou slupku se mnohdy skrývají poklady! Nejen u potravin. Přinašejí vzkaz sladkosti, podpory a energie.
Zajímavé je také jejich spojení s tradicemi našich předků i starými pověstmi.
Lískové větévky v minulosti sloužily k výrobě čarodějnických hůlek a dostaly se i do české historie díky Přemyslu Oráči. Lískový keř se stal symbolem zakopaných pokladů, lásky a plodnosti. Lískové oříšky tak bývaly často součástí svatebních obřadů.
O tom, že obsahují lískové oříšky kyselinu listovou, další vitamíny i minerály už víme. Ale víte také, že se doporučují kvůli své kalorické (a přitom na živiny cenné) hodnotě těžce fyzicky a duševně pracujícím, studentům a dětem? Dokonce i lidem s ledvinovými kameny, diabetikům, při rekonvalescenci i při neurózách?
Jak uvádí tento článek – obklady z nálevů vyrobených z listů lískového keře navíc pomáhají při křečových žilách a hemeroidech.
Listy lískového keře se používají také jako součást čajů s močopudným účinkem a zklidňujícími účinky na křeče hladkého svalstva.
Jo a ještě malé upozornění pro čtenáře z řad lidí trpících střevními záněty podobně jako já. To, že mi dělají lískové oříšky tak moc dobře, neznamená, že pro všechny lidi s kolitidou, nebo (nedejbože s Crohnem) jsou vhodné! Pro vás platí – opatrně můžete zkusit ořechy jíst, pokud nemáte stenózy a jste v remisi!
Třeba podnět na dárek pro vaše přátele. Moje sdílení s výzvou, ať mi přátelé nosí oříšky namísto čokolády, mělo velký úspěch. Postupně jsem v různých zprávách nebo komentářích obdržela několik odpovědí, že mi je opravdu někteří donesou 🙂
A víte, kolik ušetřím? Hooodně. Ušetřím na kosmetice pro pleť trpící dermatitidami (nebudu jíst čokolády) i na koupi lískových oříšků, protože nejlevnější cena na trhu se pohybuje okolo 40 Kč za 10 dkg 😀
A tak vás chci vyzvat: