A je to tu zase. Zavřené školy, restaurace a strach. Oproti jaru ale taky mnohem víc naštvaných lidí a těch, kteří absolutně nechápou kroky naší vlády. Občas patřím mezi ně. Navíc jsem si myslela, že už mě současné „uzávěry“ psychicky nesemelou jako na jaře.
Jenže syn nastoupil do 1. třídy a mě trošku děsí, jak mu zvládneme nahradit výuku a podporu od paní učitelky. Ať se na učitelské řemeslo plive jakkoliv, vůbec jim tu distanční výuku nezávidím a myslím, že někteří učitelé jsou z toho ještě víc nešťastní než rodiče.
Solidarita
Na jaře v době celorepublikové karantény byla jednou z těch hezkých věcí naše solidarita se zdravotníky, policajty, hasiči a taky šití roušek. Bohužel to vše odvanul čas. :(
Velká část z nás zapomíná, že právě oni jsou pro naši bezpečnost a zdraví důležitější než celá vláda, která od léta předvádí hru „odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil“, případně „kam vítr, tam plášť“….. protože volby.
Pojďte se „překlopit“ z negativna do lepší nálady
Stejně jako na jaře, jsem včera s napětím sledovala zprávy a večer dlouze usínala a přemýšlela. Tentokrát o synově škole a taky nad přáteli, kteří jsou podnikatelé nebo zaměstnanci v oblasti služeb, kultury a sportu a tahle situace je už od jara pro ně finanční katastrofou.
Nakonec mi stejně jako na jaře znovu pomohla připomínka od mého muže:
Prosím Tě, buď ráda, že máme kde bydlet. Máme, co jíst. Máme teplo a jsme všichni spolu.
V tu chvíli mi to znovu došlo. Ať se děje, co se děje, vždycky je možné najít něco, za co můžeme být vděční.
Proto děkuji za to, že mám zdravé děti, skvělého muže, vás čtenáře a také přátele. I za to, že mám rodiče a že jsou zdraví a relativně v bezpečí. A i když si je teď netroufnu navštěvovat, můžeme si díky současným technologiím zavolat. „Přes videjo,“ jak říká můj syn.
5 tipů, jak to znovu zvládnout
Vzpomínám na jarní karanténu a nakonec i na to, že mi nakonec přinesla pár pozitivních věcí. Například jsem objevila znovu kouzlo běhání a hlavně to, kolik je toho člověk schopen ustát.
Díky jarní výzvě, kde jsem pro víc než 100 žen a několik mužů připravovala „úkoly“ a povídání o jídle, velikonočních tradicích, ale také o pohybu, jsem začala viset a dřepět. To je to, co mi dodnes ulevuje od bolestí zad.
A tak mám tady pro vás svoje tipy, které mi fungovaly na jaře a budou fungovat určitě i teď. ;)
Tip č. 1 – deník vděčnosti
Pište si deník vděčnosti. Každý den, ideálně večer před spaním, si napište aspoň 3 věci, za které jste vděční. Uvidíte, jak se díky tomu postupně „překlopíte“ do lepší nálady a začnete i na téhle situaci vidět dobré okamžiky a chvilky.
Tip č. 2 – čtěte
Ne zprávy a počty nakažených a toho, jak kde a kdo porušil karanténu nebo nedejbože zemřel. Nejde o to, abyste přestali sledovat dění. Jde o to, abyste se z nadmíry různých informací s často bulvárními titulky, které vyděsí samy o sobě, nehroutili.
Vy teď potřebujete fungovat hlavně pro sebe a hned poté pro svoje nejbližší.
A ano vím, že není snadné si najít čas na čtení. Pokud jste podobně zahlcení jako já, těžko se vám bude hledat chvíle. Ale doporučuju zařadit aspoň 10 nebo 20 minut denně tak, jak píše moje kamarádka, maminka 4 dětí a majitelka České selky (zajišťuje ovoce a zeleninu v podobě bedýnek do českých domácností), Iva Jančíková:
Tvoji knížku Příběhy českých superpotravin jsem si nyní vzala k ruce a budu ji mít brzy už po druhé přečtenou. Je v ní mnoho moudra a skvělé recepty. Dobře se čte a je inspirativní. 20 minut denně čtení jde i se 4 dětmi.
Nejen, že z ní načerpáte informace, jak za pomoci jídla a našich potravin podpořit svoji imunitu a zdraví, ale hlavně získáte:
- 53 receptů – od nápojů, přes polévky a svačiny, až po jídla na oběd a večeři nebo třeba pampeliškový sirup nebo bylinný ocet
- 25 příběhů o životě a jídle, které vás pohladí po duši a přinesou chvíle odreagování nebo vzpomínek na to, jak jste trávili prázdniny u babičky, lezli po stromech a snídali buchty s kakaem
Jasně, nemusí to být nutně moje knížka, i když samozřejmě budu ráda, když si ji pořídíte. ;)
Tip č. 3 – dělejte si radost
Pokud vám dělá radost pečení a vaření, využijte receptů z knížky. Pokud vám dělají radost procházky v přírodě nebo káva aspoň na balkóně, když už ne v kavárně, užijte si to.
Pokud vás ale baví tvořit nebo máte prostor, čas a chuť se naučit něco nového, zkuste to přes Kurzy pro radost. Stejně jako na jaře mají všechny kurzy o 50 % levnější.
Kurzyproradost.cz tím reagují na nouzový stav.
Tip č. 4 – dýchejte
Zkuste třeba jógové dýchání nebo brániční dýchání. A když vás něco vystresuje nebo se budete bát, tak stačí i obyčejný a opakovaný nádech a výdech. Já to používám, když se potřebuji uklidnit a něco takzvaně vydejchat.
Nebo když potřebuji uklidnit syna (třeba když se vzteká nebo ho zaplavují emoce a brečí a brečí). V tu chvíli začnu spolu s ním dýchat. Nádech – výdech. Cíleně mu i říkám: „Nádech, výdech.“
V 99 % případů nám to oběma pomůže. Jemu se zklidnit a mně naopak nezačít ječet nebo se do vzteku ponořit spolu s ním. :)
Tip č. 5 – jak se zbavit únavy za 30 dní
V létě jsem poprvé spustila 28 denní online program pro lepší energii, radost a chuť do života, který pomáhá ženám bojujícími s únavou a ztrátou životní radosti. Vlastně jsem na tenhle nápad přišla právě na jaře v období karantény, protože mi jarní týdny přinesly taky velkou únavu a ztrátu radosti.
Navíc moc dobře znám situaci, kdy dlouhodobá únava a nechuť cokoliv dělat, dokážou znepříjemnit život a proměnit ho jen v „boj o to, jak přežít den“.
Do programu jsem proto vložila všechny svoje zkušenosti s výživou a prací s tělem a myslí, přidala ještě dva bonusové dny a přišly mi takovéto ohlasy:
Kurz byl pro mne velkým přínosem. Dozvěděla jsem se spoustu nového a hodně věcí jsem si díky němu ujasnila. Byl to kurz přímo nadupaný různými informacemi!
Doporučila bych ho každému, kdo se chce cítit líp a objevit možnosti, jak toho dosáhnout. Je to skvělý způsob, jak skutečně získat dostatek radosti a energie.
Jana
Proto jsem se rozhodla kurz znovu spustit od 19. října a umožnit vám tak načerpat energii ještě před vánočním časem… chtěla jsem napsat shonem. ;)
Navíc vám do pondělní půlnoci 19. 10. na něj dám slevu tisíc korun, když už je tu tenhle náročný čas znovu.
- Slevový kupón zní PODZIM2020 a uplatníte ho tak, že při objednávce na této stránce, kde taky najdete víc informací, zadáte do pole Slevový kupón PODZIM2020 a zmáčknete tlačítko Použít.
Opatrujte se!
(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.