Svačíme s dětmi a Štěpánkou Čápovou

Ráda bych vám představila další zajímavou a silnou ženu, která navíc sdílí podobnou vášeň jako já. Vášeň pro kvalitní potraviny a chutné a přitom zdravé jídlo.

Štěpánka Čápová je výživová poradkyně, vášnivá kuchařka a také autorka třech e-kuchařek:

  1. Polévky jako od maminky (ke stažení zdarma)
  2. Vánoční pečení (bude brzy k dispozici)
  3. Svačíme s dětmi

Pozor, třetí e-kuchařka jde do prodeje také v tištěné verzi! Více na konci stránky zde.

Hlavní rozdíl mezi námi dvěma je to, že Štěpánka narozdíl ode mě krotí svoji vášeň v kuchyni :-) Já ne, protože sice vařím s láskou, ale není to moje vášeň. Proto tvořím recept jednou za čas, nikoliv pravidelně.

Ale vím, že vy, moji čtenáři, máte recepti rádi a proto jsem spojila své síly se Štěpánkou. Její kuchařky jsou plné skvělých dobrot a Svačíme s dětmi je od začátku až do konce nabitá chutnými a přitom zdravými svačinami pro děti i dospělé.

Navíc sdílíme stejný názor na důležitost svačin pro všechny. A teď se pojďte začíst, jaký jsme „spáchaly“ rozhovor nejen o dětství a svačinách :-D

Štěpánko, tvůj příběh si každý může přečíst na tvém blogu, přesto bych tě chtěla poprosit o stručné shrnutí tvé cesty k výživě a také vaření.

Jako malou mě moje mamka moc do kuchyně nepouštěla a když jo, nebylo to k vaření, ale pro mě podřadným a méněcenným činnostem, jako mytí nádobí nebo škrábání brambor. Ale já toužila po větší kreativitě.

Tu jsem si pak užila u babičky v tzv. letní kuchyni, kde jsem kolem patnácti pekla pro celou rodinu buchty, preclíky a z dívčích románů jsem se najednou shlédla v kuchařkách. Strašně se mi líbily, listovala jsem si s nimi a někde v koutku duše jsem si říkala, hmmm mít tak jednou svoji :-)

Cesta k výživovému poradenství, psaní blogu a kuchařek byla ale ještě hóóódně dlouhá, plno všelijakých zákrut, ale i když jsem ještě před pár lety dělala zcela jinou práci, vaření, jídlo a vše okolo bylo prostě moje hobby.

Když jsem pak byla na mateřské, všechno se změnilo.

Klasika spousty maminek, život se mi obrátil naruby, měla jsem i nějaké zdravotní obtíže a to mě donutilo zajímat se o výživu i jinak, než jen jako strávník a nadšenec ve vaření. Po nastavení správného režimu se mi podařilo zbavit se ohromné vyčerpanosti a upravila se mi i hladina hormonů štítné žlázy a já se rozhodla, že chci o výživě vědět víc, kvůli sobě i kvůli mé dceři.

Dávalo mi smysl chovat se ve stravě mé dcery odpovědně.

Naskočila jsem do rekvalifikačního studia, šprtala, počítala a hltala nové informace a po složení zkoušky jsem se stala výživovou poradkyní na papíře. A od papíru už to šlo přes zařízení vlastní poradny, postavení webu vlastníma rukama ke psaní kuchařek.

Kuchařky jsem vlastně začala psát proto, že jsem čím dál tím častěji od svých klientů v poradně, i od čtenářů blogu a facebookových stránek četla něco jako „já zas nevím, co mám vařit“, „kde berete ty nápady…“ Tak jsem sedla a začala psát. Nejprve Polévky jako od maminky, pak kuchařku vánočního pečení a jako třetí je kuchařka Svačíme s dětmi.

Zajímala ses o to, co jíš už odmalička? Vařila jsi panenkám a připravovala jsi „virtuální“ jídla už jako malá?

No, vědomě jsem se o to, co jím, odmalička určitě nezajímala, ale nikdy jsem nebyla to dítě, které nic nejí, ošklíbá se nad kde čím…

Jedla jsem ráda už jako malá a v tom vidím svůj pevný základ. Jíst ráda a tak akorát… žádná berlička, o kterou se musím opírat, ani nepotřebuji  mít jídlo jako bič.

Panenkám jsem vařila moc ráda a stejně tak moje okolí muselo „ochutnávat“ různé dortíky z písku ozdobené pampeliškami :-)

Také jsem si někdy okolo 10 let začala na papír kreslit, jak bude jednou vypadat moje kuchyň, to mi vydrželo hodně dlouho a dneska už se tomu jen usmívám, protože od doby, kdy jsem odešla z domova rodičů jsem už zařizovala 4 kuchyně a pořád je co vylepšovat :-)

Říkáš, že svoji vášeň krotíš v kuchyni? Jak jsi objevila svoji vášeň pro vaření a tvoření kouzelných receptů a nejen e-kuchařek?

Ta vášeň byla dlouho někde pod pokličkou, vždycky jsem si myslela, že kuchařku může psát jenom nějaká celebrita a když se mi dostala do rukou nějaká hezká, áchala jsem nad ní a v duchu jsem si říkala: „Hmmm to by bylo pěkný.“

Ale že bych mohla dávat nějaké recepty dohromady mi došlo až během tvoření mých webových stránek a celého toho know-how jak se dělá web, jak to provést, aby to chodilo tam, kam má a tak :-)

Které recepty jsou z tvých e-kuchařek tvoje nejoblíbenější? Prozraď, jak dlouho zrála tvoje představa a realizace nejnovější e-kuchařky o svačinách? Přiznám se, že mě nadchly všechny tvé kuchařky, ale svačinová nejvíc.

Děkuju Veroniko, to mě těší, ale to si mě teda zaskočila, já fakt nevím, který je můj nejoblíbenější :-) A nevím proto, že já doma dělám strašně málo věcí dvakrát stejně, takže pomalu co jídlo, to originál. Teď to přeháním, samozřejmě jsou věci, které stejně dělám, ale pak mě třeba popadne má experimentální múza a já se spontánně rozhodnu, že tam nedám tohle, ale vyzkouším tamto…

Takže ze všech mých kuchařek a receptů určitě nevyberu, ale ze svačinové kuchařky mám moc ráda čočkovou a cuketovou pomazánku, žitný chléb a čirokové muffiny.

V tvorbě jsem tak trochu ranař a moc mi nejde plánování, takže první nápad na realizaci svačinové kuchařky přistál někdy na začátku března tohoto roku a 4. 4. šla oficiálně v elektronické podobě do světa. A nyní jde i v tištěné podobě.

Štěpánce moc děkuji za rozhovor a pro vás mám malou výzvu. Chcete se dobře stravovat stáhněte si e-kuchařku o polévkách a pořiďte si kuchařku o svačinách :-) A začněte vařit a připravovat domácí svačiny!!

Vyzkoušejte to a podělte se o své zkušenosti, i fotky jídel do komentářů. Napište nám také své dotazy na nás obě, rády vám je zodpovíme.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *