Čas pro seznámení… s polévkou k snídani i svojí rodinou

Léto je za námi  a před námi nový školní rok. Někteří namítnete, že se Vás školní rok netýká a že nemáte děti školou povinné. Ale myslím, že nový školní rok se týká nás všech. Je to čas, kdy ve velkých městech se zhorší ranní a odpolední dopravní špička, která v době prázdnin příjemně polevila.

Je to čas, kdy nastupuje podzim a příroda se začíná připravovat na zimu. A je to také čas, kdy lidi i firmy rozjíždí nové projekty utlumené prázdninami a dovolenými.

Jenže právě příroda se začíná utlumovat a my lidé naopak zvyšujeme svoji aktivitu.

A to jde trochu proti sobě. Ano, jsme nabití sluníčkem (a že letos opravdu v létě pořádně svítilo a hřálo – až moc :-) ) a energií po snad odpočinkových dovolených. Ale pro naše tělo to také znamená zátěž. Taky máte ten pocit, že je toho na Vás moc? Nebo Vás dokonce už skolila viroza jako mě, která vyběhla ve velmi chladném pondělním odpoledni ven letně oblečená a odnesla to rýmou, bolením v krku a kašlem?

A co tedy s tím? Zkuste si uvařit silný (nejlépe hovězí) vývar. Je to opravdu „všelék“. A vývar můžete dokonce i posnídat!

Ano, je to pro mnohé zvláštní rada, ale je tomu tak. Neoslabujte své tělo a trávení kávou po ránu, ale dejte si tuto „kávu“ našich předků. Dřív bývávala na plotně celý den horká polévka. Nemusel to být masový vývar, ale třeba hutná zeleninová polévka. Naši předci prostě věděli, jak tělu dodat energii a teplo. A to se s nastupujícím podzimem hodí.

A jak můžete podpořit svoji psychiku?

Pokud chcete dobře zvládnout nápor „školních“ povinností (ano, rodiče mají mnoho školních povinností společně s dětmi) i mimoškolních povinností (všichni chtějí co nejrychleji dodělat to, na co o prázdninách nebyl čas nebo chuť), tak aspoň trochu odpočívejte.

Třeba jen tím, že si dáte nohy nahoru, uvaříte si šálek teplého nápoje a přečtete si něco zajímavého. Nebo si popovídejte s rodinou. Nezapínejte televizi ani internet a nehltejte negativní zprávy. Přečtěte si něco, co Vás pohladí po duši nebo přinese zajímavé informace.

Třeba zjistíte, že máte milou rodinu… jako v tomhle vtipu: „Na 20 minut nám vypadnul internet. A tak jsem se šel podívat do obýváku za ostatními členy rodiny. A zjistil jsem, že jsou to docela milí lidé.“ Anebo zjistíte, že svět je docela fajn místo a vůbec nevadí, že pomaloučku a polehoučku přichází podzim.

A že i podzim může být krásný a barevný, když chceme jeho barvy, vůně i chutě vnímat.

Foto: Gabriela Pausa a Veronika Hanzlíková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *