Česnek. Rádoby banální potravina. Žlučníkáři se asi chytnou za pravé podžebří při představě česnekových orgií. Jiní zase začnou účinky česneku vychvalovat do nebe.
Můj muž zase lehce zlomyslně (ale s úctou) dráždí svoji tchyni tím, že si při víkendové návštěvě dělá míchaná vajíčka s česnekem, anebo už dva dny před naší návštěvou u rodičů avizuje, že má chuť na topinky.
Proč? Jeho tchyně patří mezi ty, kterým vadí už jen česnekový zápach.
Česnek znali již starověcí Egypťané a lidé ve Starém Římě. Starořímští vojáci přitáhli na britské ostrovy nejen svoje znalosti o stavbách, ale i o používání česneku. Díky tomu Britové používali za první světové války česnek jako účinnou léčbu tuberkulózy nebo infekcí.
Šťáva z česneku pomáhala proti amputacím
Česnek má až neuvěřitelné antibiotické, antivirové, protiparazitální i protiplísňové účinky. Skoro se mi chce říci, že taková obyčejná potravina a tolik zázračných účinků… myslím, že jen tak nenajdete žádnou podobně „obyčejnou“ rostlinu. Prostě je to určitě superpotravina a dokonce česká.
Česnek je léčivka, kterou můžete aplikovat vnitřně i zevně. Je také navíc velmi trvanlivou potravinou a už během první světové války prý používala britská armáda ve svých polních nemocnicích česnek k boji proti infekcím.
Česneková šťáva se tehdy míchala s vodou, do té se namočily obvazy a přikládaly na zranění. Ta se pak snadněji hojila a nezpůsobovala tzv. gangrény (odumření tkání, obvykle na končetinách nebo prstech). Díky tomu se snížilo i množství amputací v terénu.
I česnek má ale svá proti
Kromě zmíněného dráždění žlučníku totiž obsahuje látky, které v organismu působí jako acylpyrin, tudíž může zvyšovat krvácivost. Proto se doporučuje konzumaci česneku vynechat přibližně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem.
Díky svým účinkům dokáže zvyšovat účinnost léků na ředění krve.
Dokonce jsem od jedné lékařky, gastroenteroložky, slyšela o tom, že česnek ve vysokých dávkách může zaktivovat zánět u lidí trpících ulcerózní kolitidou! Takže přátelé s UC – s česnekem opatrně.
Česnek se dá použít nejen proti tchyním
Jen ho prosím neskladujte v ledničce. Má rád chladné, suché a zároveň vzdušné místo bez přímého slunečního světla. Kromě toho, že je vyhlášeným odpuzovačem tchyní a upírů, také:
- pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu i krevní tlak (obojí údajně pomáhá snižovat).
- je považován za preventivní potravinu proti některým typům rakoviny v zažívacím ústrojí.
- má silné antimikrobiální, protivirové a protiplísňové účinky. Může se používat vnitřně i zvenku při kvasinkových infekcích i plísňových onemocněních nohou.
- stimuluje imunitu a pomáhá v počátcích proti nachlazení a chřipkám.

Lidová moudrost dále praví, že nejlepší je česnek rozžvýkaný, rozmixovaný a dokonce i lehce povařený. Syrový a důkladně rozžvýkaný by mohl pomoci i diabetikům.
Jeden až dva stroužky můžete přidat vařit do masokostního nebo zeleninového vývaru. Do zeleninové polévky ho pak můžete rozmixovat.
Česnek nás pojí s nebem i zemí
Možná to zní divně, ale já tomu říkám „když jídlo mluví“. Věřím totiž, že i potraviny můžou mluvit a mají význam nejen výživově-zdravotní, ale i na psychiku.
Česnek je potravinou, která nás svojí bílou barvou pojí s nebesy. Díky tomu pomáhá zvyšovat víru v sebe, ale i v nebeské a přírodní zákony. Víru v to, že se mi to dobré vrátí zpět i to, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě.
Svojí štiplavou chutí a vůní nás pojí se základní esencí, Matkou Zemí, ale současně nás posílá do výšin a přináší nám myšlenkovou čirost a průzračnost.
Chcete-li si tyto vlastnosti přitáhnout do života, zkuste jíst víc této superpotraviny. ;) Nebo třeba cibule. Staří Římané třeba věřili, že cibule nosí sílu a odvahu. Podle některých dokáže přinést i zklidnění nervů a taky podpořit libido.
Česnek ani cibule sice na koronavirus nepomůže…
Ale je důležité vědět, v jakých situacích nás můžou česnek, cibule nebo i jiné naše superpotraviny podpořit v průběhu celého roku. Mezi takové potraviny patří například med, maliny, borůvky, ale také máslo, sádlo, ocet nebo konopná a lněná semínka.
V knize Příběhy českých superpotravin píšu o 25 českých a slovenských potravinách, které jsou v různých ohledech výjimečné a velmi podporující naše zdraví.
Kniha je navíc pojata ve stylu příběhů a obohacená o víc než 50 receptů. Díky tomu ji můžete číst jako pohodové čtení před spaním a v poledne si ji zase vytáhnout jako kuchařku. A právě teď je knížka za akční cenu, aby byla dostupná co nejvíc lidem jako povzbuzení pro tyhle těžké časy.
Zpříjemněte si „home office“ nebo karanténu s knihou Příběhy českých superpotravin teď a tady.
——-
Líbil se vám článek? Tak ho sdílejte dál i pro své přátele. Na aktuální situaci sice česnek nezabírá, ale neškodí o jeho účincích vědět a používat ho na podporu svého zdraví. ;)

(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.
Česnek je nejlepší! Dávám ho snad do všeho. Jeho lahodná chuť obohatí každé jídlo a zároveň osvěží dech. Ale nejraději ho pojídám samotný a zakusuji citronem. Na své zahraniční cesty si vždy beru placatku z česnekovou vodkou. Při mé poslední návštěvě Rumunska se česnek osvědčil jako nepostradatelný pomocník v boji proti vším a nemrtvím. Jen díky česneku se mi podařilo během mé cesty napříč Sedmihorskem odrazit útok vampýra. Od té doby nedám na česnek dopustit!
To musí být dobrota česnek s citrónem :-D Díky za vtipný příspěvek a gratuluju k odražení útoku vampýra ;-)