Nehoda není náhoda

Bum bác! Jako z čirého nebe jsem se během půl roku jako třetí člen mojí rodiny projela záchrankou. Nikdy a nikdo z nás dosud rychlou záchrannou službu nepotřeboval. A doufám, že ji dlouho potřebovat zase nebude.

Jak by řekl doktor Chocholoušek – tohle se stává jednou, možná dvakrát, možná třikrát za deset let. U nás by se to dalo parafrázovat na “tahle politováníhodná okolnost se stává jen třikrát za třicet let”. Za celý svůj život jsem se setkala  s “rychlou” pouze na ulici. A najednou v rozmezí sedmi měsíců vyjížděla záchranka k našim domovům třikrát. Záchranka_nehoda_není_náhoda

Nejprve tuto cestu absolvoval po štípnutí včelou můj tatínek – alergik.  Jednalo se o život ohrožující stav i přes okamžité podání léků, které si přes „včelí sezónu“ nosí stále u sebe. Podruhé se projela moje maminka poté, co měla nespecifický záchvat podobný mrtvici. Naštěstí se o klasickou mozkovou příhodu nejednalo. A potřetí jsem se projela já se svým rok a půlročním synem.

Synek si popálil bříška prstů jedné ruky, když mi asistoval u vaření. A protože v jeho tehdejším věku (20 měsíců) může být i drobná spálenina závažná, tak nám operátorka ze 155 pro jistotu také poslala sanitku. Projeli jsme se tak na oddělení popálenin, kde mu puchýřky na prstech propíchali sterilní jehlou a jeli jsme domů.

Myslím si, že nehoda není náhoda. Stejně tak není ani nemoc nebo určitý zdravotní stav.

Jasně, kdo nevěří psychosomatickým, ezoterickým a já nevím jakým ještě souvislostem, mávne nad tím rukou. Nicméně nehody a nemoci sice často působí jakoby k nám přišly z čirého nebe, ale pravda je podle mého jinde. Často se totiž  sečtou takové nepravděpodobné skutečnosti a události, že si pak řeknete, že to opravdu nebyla náhoda.

Postupně jsem se ve svém životě naučila vnímat nehody, úrazy a další nepříjemnosti jako nějaké varování či sdělení. Takže, když jsem si svou vlastní nepozorností vymknula kotník, věděla jsem, že je to signál mého těla ke zpomalení. Když jsem měla zánět spojivek a rohovky a viděla šedivě a nemohla jsem přes bolest a zakalení očí nic dělat, uvědomila jsem si, že vidět je dar. Přineslo mi to větší pokoru k vlastnímu tělu i k nevidomým osobám.

Motorka_nehoda-neni-nahoda

Když kdysi havaroval můj přítel na motorce a nehodu nepřežil, byla to taková souhra „náhod“ a skutečností věstících tuto událost, že mi z toho až zůstával rozum stát. Jeho ztrátu jsem zpracovávala několik let. Tahle událost naprosto změnila běh mého života.

Nyní ale vím, že se vše stalo v souladu s jakýmsi “Božím plánem”. Ovšem neznamená to, že i přes toto vědomí ta ztráta ještě nebolí.

Zármutek není jako kniha, která má začátek a konec. Je jako příliv a odliv. Jednoho dne se probudíš a je tu. A ty se s tím musíš nějak vyrovnat.

Můžete se sami zamyslet, zda-li vaše nehody, nemoci a těžkosti také nesou nějaké poselství. Můžete si říci, že za pár let budete na aktuálně prožívané nepříjemnosti koukat jako na důležitý předěl a změnu ve svém životě. A váš život možná bude i výrazně lepší než by býval bez těchto událostí byl.

Jen to někdy strašně moc bolí…. Proto bych chtěla povzbudit, že zvládnout se dá ledasco. A to jsem do svého příběhu zdaleka nenapsala všechno, co jsem musela překonat. Nehraji si na nějakou chudinku nebo na někoho, kdo to měl v životě nejtěžší. Jen tím chci říci, že existuje mnoho možností, jak přežít situace výstižně nazvané “na posr…o i záchod spadne”.

Jde přežít i tzv. pankolitida, nejtěžší stav ulcerózní kolitidy neboli zánětu tlustého střeva, a hrozbu vývodu. O tom, jak jsem přežila nejtěžší roky svého života mluvím i ve videokurzu Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba – jak žít a jíst kvalitně.

Závěrem cituji z nádherného článku Den, kdy jsem přestala spěchat:

Zastavit se, abychom se radovali z obyčejných věcí všedního života, je jediný  způsob, jak opravdu žít.

 

Veronika Hanzlíková
Jsem mladá žena, ale zažila jsem ve svém životě už mnoho bolesti. Po stránce fyzické i psychické. To mě dovedlo k tomu, že pomáhám ostatním nejen v oblasti výživy a toho, co jíst, ale i v oblasti zdravotní prevence. Důležitou kapitolou mé práce je podpora ostatních, kteří mají zažívací obtíže. Především střevním záněty. Učím nás všechny, včetně sama sebe, jak žít a jíst kvalitně v nejrůznějších obdobích života. Jsem autorkou dvou elektronických knih: - 10 klíčů k tajemství potravin>> - 21 příběhů českých superpotravin>> Pro čtenáře z řad osob se střevními záněty jsem připravila příručku a videokurz: - Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně>> Věnuji se také celostnímu poradenství pro zdravotní prevenci a výživu. Více o mně si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *