Bez pohybu a dobrého jídla umřeme

Věřím, že už jste se potkali se jménem Ido Portal. A pokud ne, nevadí, trošku vám ho představím. Je to totiž celostní muž, Izraelec, který tvrdí:

Pohybuj se, hýbej se, protože můžeš! Když se hýbat nebudeš, nejspíš toho časem nebudeš ani schopný. Používej svoje tělo a hýbej se, jinak přirozenou krásu a potřebu pohybu u svého těla ztratíš.

Tento muž inspiruje i mě. Učí o tom, jak se hýbat – ne jak chodit do fitka, jak běhat sprinty, cvičit pilates, aerobik… a posilovat s činkami – ale jak přirozeně využívat své tělo k pohybu. K základu našeho života.

Všichni víme, jak moc je pohyb důležitý. Bez pohybu, vody a stravy není život! Pokud zůstaneme už jen navždy sedět u počítače, tabletu, mobilu nebo ležet v posteli, postupně nám odejdou různé svaly, začnou bolet záda, hlava, prostě celé tělo. Cizím slovem – zatrofují nám svaly – a umřeme.

Bez pohybu se rychleji přibližujeme konci svého života

Je to tvrdé, ale pravdivé. A tak vám přináším pár inspirativních myšlenek od Ido Portala z tohoto videa (6 minut a české titulky):

  • Vše je o pohybu. Když už nemůžete pohybovat svým tělem a ovládat ho, mít tuhle sebekontrolu v podobě ovládání pohybu svého těla (může to být rychlá chůze, běh, chůze do schodů, dobíhání na autobus nebo třeba i skotačení s vlastními dětmi bez následného uskřípnutí nervů a podobně ;-) ), tak k čemu vám potom je, pohybovat jinými věcmi (činkami, posilovacími stroji apod.), když nedokážete kontrolovat sami sebe?
  • Každý den si udělám schůzku sám se sebou, motivuji sám sebe. Nečekám, až ta moje motivace přijde a spadne z nebe.
  • Gymnastika je jedním z nejlepších holistických pohybů na světě. Znamená to, že je dokonalá? Ne. Gymnasté například neumí vůbec skákat. Jejich vertikální skoky jsou hrozné – spoléhají se na povrchy, které mají pružiny a nerozvíjejí svoje „vlastní pružiny“ ve svém těle.
  • Buďme jako pejsci, co se potkají na ulici. Skákejme „kolem sebe“, hýbejme se, hrejme si a radujme se z pohybu.

Paleo strava, Ido Portal a celostní strava – co mají společného?

Ve videu Ido zmiňuje, že jeho strava je inspirována více než 15 let paleo stravou. Ale zaslechla jsem, že nyní již paleo stravu nedrží, možná proto, že paleo strava odmítá některé druhy sacharidových potravin, například rýži, těstoviny apod. Ale to je jen má domněnka.

Výživa a strava je velmi důležitá. Ido Portal

Tak či tak, Ido Portal nás může inspirovat i tím, že ví, jak je důležitá strava nejen pro výživu, ale i pro naše svaly a pohyb jako takový.

 Důležité je jíst, co nejpřirozenější a nejkvalitnější potraviny.

Jíst a vařit ze základních, neprůmyslově upravených, potravin!

Závěrem pár tipů

  • Pojďte se hýbat. Můžete začít třeba s jógou – zde. Nebo začněte doma chodit po schodech, vyběhnete si po jezdících schodech v obchoďáku (v Praze v metru ;-) ), běžte po příchodu domů na krátkou ráznou procházku ještě předtím, než začnete řešit všechny domácí povinnosti. Běhejte se svými dětmi a hoňte se s nimi, dřepte a rozepínejte si podprsenku :-)
  • Pojďte dobře jíst. Jaké potraviny si vybírat, co si dávat na talíř – to vše se dozvíte zdarma zde.
  • Pojďte se podělit o svůj názor na pohyb a celostní stravu, do komentářů. Napište pod článek, jak se hýbete vy. Do práce dojedete autem, stojíte na jezdících schodech a domů do bytu vyjedete výtahem? Nestyďte se a změňte to.

Podělte se o to, jak po krůčcích začínáte zase žít a hýbat se!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *