Kysané zelí versus probiotika?

Vápník, hořčík, rybí tuk, CLA, probiotika, bylinné směsi, homeopatika, B komplex, multivitamíny… Co má tohle všechno společné? Byznys? Trend? Mě? Vás?

  • Byznys rozhodně ANO.
  • Trend, a pro velkou část z nás i nutnost užívat potravní doplňky, ANO.

Jako výživové koučce se mi to nepřiznává lehce, ale skutečně se bez potravních doplňků, bylinek a homeopatik neobejdu. Prostě potřebné látky „neujím“ z kvalitního jídla a potravin.

  • Od roku 2003 jsem řešila velké zdravotní obtíže spojené s ulcerózní kolitidou a zjistila, že třeba rybí tuk, CLA a čínské bylinné směsi mi pomáhají snižovat záněty v těle.

„Veroniko, jednou mi musíte říct, co za lektvary to pijete.“ Řekl mi jednou můj gastroenterolog na moje lepšící se zdravotní výsledky.

  • Od roku 2010 jsem permanentně v přípravě na těhotenství, těhotná nebo kojící. Ano, mám dvě děti narozené v letech 2014 a 2017, ale cesta k nim byla dlouhá a obnášela i lékaři prokázaný špatný metabolismus kyseliny listové. Vitamínu zcela zásadnímu pro dobrý vývoj embrya a plodu. Proto jsem začala pravidelně užívat vitamíny skupiny B.

Mohla bych ale jmenovat dál. Homeopatika nejen na detoxikaci po užívání kortikoidů. Vápník spolu s hořčíkem na časté křeče v nohou. Vitamín C a echinacea na virózy a nachlazení… atd.

Prostě jsem zjistila, že bez potravních doplňků podporujících moji snahu o návrat ke zdraví a co nejkvalitnější výživu, se neobejdu. Víc jsem o tom mluvila například i na Facebooku tady >>>

Cesta k probiotikům

Taky jsem postupně zjistila to, co vědci už dávno ví. A tím je, že imunitu tvoří kvalitní osídlení tlustého střeva mikroorganismy. Jenže… přirozenou „očistu“ a „osídlení“ střeva za pomoci kysaného zelí jsem si s ohledem na ulcerózní kolitidou a k ní připojenému dráždivému tračníku netroufla nikdy vyzkoušet a probiotika mi žádná nefungovala.

Vždycky, když jsem nějaká začala užívat, moje střevní obtíže se spíš zhoršily.

To jsem totiž ještě nevěděla, že když nejsem v dobré kondici a hlavně špatně jím, nemůžu po tělu chtít, aby se mikroorganismy z probiotik ve střevě „správně chytly“. A taky, že chvíli trvá (přibližně 14-21 dní), než se mikroflóra při užívání probiotik znormalizuje a obmění. Po dobu „normalizace“ se pak můžou dočasně problémy zhoršit.

Abych to zkrátila. Vyzkoušela jsem docela dost volně prodejných probiotik a nikdy mi neposkytly kýžený efekt. Ale stejně jako v životě platí: „Když je žák připraven, učitel se vždycky najde.“ Tak i teď platí: „Když je zažívání i mysl dobře připravena, správná probiotika se vždycky najdou.“ :-D

Připraveno, začít, start…

Od poloviny roku 2018 mám totiž možnost testovat probiotika značky Biopron. Měla jsem vysledovat, jestli fungují rovnou na tři stavy spojené s nepříjemnostmi s trávením a zažíváním:

Osobně jsem vyzkoušela první dvě a ty, co naopak pomáhají těm, co častěji trpí na zácpu, jsem dala na vyzkoušení dvěma ženám po přechodu.

A co jsem zjistila?

  1. Probiotika Biopron na průjmy a dráždivý tračník fungují. Jen je skutečně potřeba vydržet zhruba dva až tři týdny, aby se obměnila mikroflóra, a začaly přinášet kýžené účinky. Biopron jsou současně první probiotika, která stav mého zažívání na prvních čtrnáct dní nezhoršila nijak zásadně. Proto je užívám dlouhodobě.
  2. Zdají se mi natolik dobré, že Biopron dávám i svému čtyřletému synovi.
  3. Probiotika Biopron na zácpu taky fungují. Aspoň u žen po přechodu ;-)

Jestli mi Biopron funguje proto,že už jím mnohem lépe než před lety, kdy jsem probiotika zkoušela při ulcerózní kolitidě užívat, nebo je to jejich kvalitou, už neposoudím. Nicméně jsem se s jejich užíváním trefila do období, kdy jsem si troufnula vysadit veškerou léčbu na kolitidu a myslím, že mě právě Biopron podržel na té cestě bez léků.

Jestli bez léků skutečně vydržím, těžko říct. Ale dělám vše proto, aby jo, a nejsou to jen ty probiotika.

Plusy

Biopron je značka, která má tradici a taky obsahuje úctyhodné množství prospěšných mikroorganismů –  9-10 miliard a ve verzi premium dokonce 20 mld. Líbí se mi, že nabízí řešení na mnoha úrovních – probiotika, kombinace probiotik s prebiotiky a vlákninou nebo kvasinkami a enzymy, dětská probiotika, probiotika na průjmy i zácpu. Celý sortiment Biopron najdete tady.

Minusy

Jediné minus, které jsem objevila, je to, že tobolky jsou barveny oxidem titaničitým. Přijde mi to zbytečné. Od výrobce mi po mém dotazu dorazilo vysvětlení, že je to kvůli tomu, aby bílá barva tobolek ochránila obsah a „barevnost“ probiotik uvnitř samotné tobolky. Z toho důvodu si obvykle probiotika Biopron „vysypávám“ do jogurtu nebo jídla.

Podle mě platí: Čím míň o každý pidi-midi-mikrogram aditiva v jídelníčku míň, tím líp.

Důležité je však zmínit, že oxid titaničitý je samozřejmě schválené a používané barvivo. Nejen v potravních doplňcích, ale i v potravinářství a v lécích.

Závěr

Přesto nad jedním minusem převažují plusy, takže s klidným srdcem Biopron doporučuju každému, kdo si netroufne na přírodnější verzi probiotik s kysaným zelím a pravidelným pojídáním pickles.

  • Pokud vás zajímají i další pohledy na (kysané) zelí a důvod, proč jsou některé „české“ potraviny samy o sobě skvělými potravními doplňky nebo rovnou superpotravinami, tak si pořiďte elektronickou knihu 21 příběhů českých superpotravin tady >>>

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *