Chia, chia, chia… (čti čija). Už jste někdy o této superpotravině slyšeli? Chia semínka jsou semínka šalvěje hispánské, lat. Salvia Hispanica. Patřily mezi oblíbené potraviny dávných Aztéků i Mayů v Latinské a Střední Americe a dnes jsou oblíbenou součástí racionální výživy po celém světě.
Nejen, že obsahují rostlinné bílkoviny a jsou zajímavé i kvůli dobře stravitelné vláknině, ale ve své gelové podobě (po namočení do tekutiny tvoří jakýsi „gel“) významně snižují hladinu krevního cukru. Proto je mohou jíst i diabetici.
Jsou také nabité velkým množstvím vápníku a prospěšnými omega-3 mastnými kyselinami. Jen je potřeba dbát na jejich původ, i když se to bohužel jako spotřebitel dost často ani nedozvíte. Proto doporučuji shlédnout video o prospěšnosti i rizicích chia semínek (přítomnost škodlivých aflatoxinů a pesticidů) v internetovém pořadu ADost – celé video včetně testů najdete tady.
Když šalvěj hispánská mluví
Chia semínka jsou nenápadná drobná zrnka. Tak jako všechna semínka a také vajíčka (ze živočišného světa) v sobě skrývají život a obrovský potenciál. Přinášejí nám vzkaz o tom, že z malých věcí vyrůstají ty velké. Jejich konzumace nám pomůže udržet směr k našim cílům a přitom mít stále dostatek energie.
Právě proto, že chia jsou neuvěřitelnou energetickou zásobárnou. A to tak velkou, že je Jana Florentýna Zatloukalová alias Kuchařka pro dceru přirovnává k energetickému nápoji. Ne nadarmo jsou superpotravinou současnosti a také součástí snídaňových a svačinových kaší nebo dezertů.
Současná populace vyznávající zdravou výživu našla v chia semínkách zalíbení ze dvou důvodů: obsah vlákniny, bílkovin, vápníku, antioxidantů a omega-3 nenasycených mastných kyselin je v těchto drobných, nevinně se tvářících tygrovaných semínkách zcela impozantní. Něco podobného se v přírodě málokdy vidí.
Ale to ještě není celé kouzlo. Nejlepší na chia semínkách je, že do sebe dokáží vstřebat zhruba desetkrát tolik tekutiny, co samy váží. Nabobtnají a vytvoří přitom hmotu gelové konzistence.
Díky tomu, že nemají skoro žádnou vlastní chuť, se dají přidat v podstatě do čehokoli, co potřebuje zahustit a kde není na škodu i změna konzistence – semínka totiž ucítíte v ústech a občas si nějaké křupnete mezi zuby. Podávat párátko k takovému pokrmu je, jak jistě chápete, nezbytné, ale to nic neubírá na kráse všem těm kouzlům, která se se semínky dají v kuchyni dělat.
Jana Florentýna Zatloukalová
„To je sice hezké, ale přece i tady máme úžasné superpotraviny,“ říkáte si? Souhlasím s vámi. Pojďte si přečíst, které české a slovenské potraviny můžeme zařadit mezi ty SUPER. Objevte jejich tajemství i výborné recepty z medu, borůvek, cibule, česneku nebo třeba i dýní, oříšků a červené řepy.
(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.