Plavu si pod březnovým sluncem ve vodě o teplotě 35°C a přemýšlím, jak je úžasné koncem března vnímat ve vodě sluneční paprsky a postupně pozorovat stmívání i u nás. Respektive v termálech na Slovensku.
Střih. Výborné těstoviny, jako dezert melouny. Venkovní teploty nad 30°C, mořská voda na příjemných teplotách kolem 24°C. Konec června, chorvatský apartmán a pohoda.
Co má vše tohle společného? Krátkou dovolenou a ubytování v apartmánu s vlastní kuchyňkou.
Pokud taky řešíte nedostatek času a netrváte na ubytování all inclusive, případně máte děti a chcete jim i sobě dopřát kvalitní jídlo, neutratit při tom majlant a přitom si odpočinout, mám pro vás pár tipů, jak si takovou dovolenou užít.
1. Jednoduše „buďte“
Ono to zní jednoduše, ale umíte prožívat přítomnou chvíli naplno? Jestli ano, rovnou přeskočte k dalšímu bodu. Jestli ne, můžete se to naučit. Nemusíte čekat na dovolenou, která bude trvat alespoň týden, ideálně dva nebo tři.
Můžete si užít i tu krátkou třeba pětidenní dovolenou o to víc s tím, že si vědomě a taky cíleně vychutnáte ty hlavní aktivity, pro které jste na tuhle (byť krátkou) dovolenou přijeli.
Dám příklad u sebe. Při cestování miluji kombinaci odpočinku, poznávání nových míst a koupání. Často se pak o dovolené zastavuji a nechám na sebe plynout ty okamžiky „ano, teď jsem tu a je to tak správně“.
Když jsem si tak plavala v termálním bazénu na konci března v Dunajské Stredě, nasávala téměř jarní atmosféru, úplně hmatatelně jsem vnímala krásu pro mě neobvyklého okamžiku. Obzvlášť, když zapadalo slunce, vykukovaly první hvězdičky a já jsem plavala takhle brzy z jara pod širým nebem.
Vůbec nevadilo, že jsme se s manželem museli střídat, aby vždy jeden z nás byl se synem a druhý si mohl zaplavat a užít si chvilku pro sebe. O to víc jsem si ty chvilky „pro sebe“ vychutnala.
A o to snadněji jsem se pak zase dokázala přepnout do módu matky a prožívat zase dětské vnímání neobvyklého koupání a výletu na jih Slovenska. Ale ty chvíle pro sebe, okamžiky plynutí a přijímání „nicnedělání běžných dní“, mě psychicky osvěžily na několik dní a možná i týdnů dopředu.
2. Volte jídlo, které vám vyhovuje
Pokud víte, že se nechcete starat o každé denní jídlo, zvolte ubytování třeba se snídaní a na oběd nebo večeři si někam zajděte. Buďme ale upřímní…
… když není v ceně ubytování zahrnuté stravování a není tam kuchyňka, může se taková dovolená značně prodražit a je jedno, jestli jste v Čechách nebo kdekoliv jinde po světě. Proto je ideální si pronajmout apartmán, obzvlášť, když cestujete s dětmi a děti vám ledasco nejedí.
Co se mi při cestování do apartmánu osvědčilo vzít sebou:
- základní potraviny: sůl, pepř, cukr, kmín (případně jiné koření), cibule, česnek, olej, máslo (klidně i v podobě ghí másla namísto oleje, na kterém orestujete a usmažíte vše), těstoviny, kuskus, vajíčka, ovesné vločky nebo pohanku lámanku (především na synovy kaše), případně brambory, rýži, ovoce a zeleninu na cestu (a případně mrkev a petržel… dále uvidíte proč)
- „pochutiny“: oříšky, rozinky, kvalitní slané tyčinky, müsli (ideálně domácí), dobré sušenky a Caro (pro manžela kávu) plus do Chorvatska ještě sáčky na led na ledovou „kávu“
Většinu dalších potravin jako je pečivo, mléčné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu dokoupíte téměř v každé vesničce. Ze základu a dokoupených věcí pak vytvoříte snadné a hlavně rychlé kvalitní jídlo, aniž byste museli spoléhat na to, jestli najdete dobrou restauraci za rozumné ceny.
Když pak to vaření prokombinujete třeba s večeří v restauraci, piknikem na pláži nebo obloženým studeným talířem (zelenina, šunka, sýry, vajíčko) a prostřídáte se v mytí nádobí, užijete si dovolenou celá rodina.
3. Vývar i na dovolené
Skvělou vychytávkou jsou hovězí morkové kosti z mrazáku. Vezměte si je do přenosné ledničky a hned po příjezdu na ubytování, popadněte velký hrnec (pokud tedy ve výbavě kuchyně je ;-) ) a šupněte do něj kosti. Vařte je i se zeleninou několik hodin a získáte čistý vývar až na tři dny. Poslouží vám jako základ na polévky a další vaření.
Víc o vývaru, jeho prospěšnosti i přesný recept (video) jsem pro vás připravila tady >>>
Ono se ani s kostmi nemusíte táhnout, ale můžete si je nakoupit v místním řeznictví. Kosti s masem, kuřecí skelety nebo třeba kuřecí stehno a máte vystaráno.
A co ještě navrch?
K cestování patří také únava a okamžiky, kdy byste omlátili svým blízkým nejraději něco o hlavu. Věřte ale, že cestování a třeba i krátká dovolená vás mohou skutečně obohatit. O zážitky, ty milé i ty horší, o nové poznání i zkušenosti.
Jen je důležité přijímat cestu jako vlnky v moři, nahoru a dolů. Nezapomeňte, že i v tomto případě platí, že důležitější je právě ta „cesta“, nikoliv cíl.
Nejezděte na dovolenou s cílem, že tohle musí být ta nejhezčí dovolená, co jste kdy zažili. Čím víc se totiž někdy snažíme, tím hůř to může dopadnout. Lepší je to nechat tzv. plynout a přijímat zákruty cesty tak, jak přichází a prožívat okamžiky tady a teď.
Pokud se chcete letně pobavit, pusťte si starší český film Svatební cesta do Jiljí, a na prázdninové čtení si pořiďte hladivé a krásně čtivé příběhy o jídle z mojí dílny >>>
(výživová poradkyně a laskavá průvodkyně na cestě za pohodou v životě a jídle)
20 let žiju s ulcerózní kolitidou. Přestože mi hrozil vývod a 15 let jsem intenzivně užívala léky, dnes jsem úplně bez léčby. Mám báječného muže a tři děti. Ale taky jsem šest nenarozených dětí ztratila a tragicky přišla o svoji první lásku.
Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že až 70 procent uzdravení a životní pohody tvoří mysl. Život prostě není jen o zdravé stravě. Dnes jsem průvodkyní všem, kteří se chtějí cítit skvěle ve svém těle.
- Napsala jsem knihu Příběhy českých superpotravin a také další e-knihy.
- Tvořím podcast Příběhy života a uzdravení – na Spotify a Audiolibrix
- Natočila jsem kurzy (nejen pro lidi se střevními záněty).
- A taky vám ráda poradím přímo na míru v rámci konzultace.